Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

socket 1150 - Wygięte piny na sockecie 1150

rafalwba 14 Nov 2016 20:09 3156 5
 • #1
  rafalwba
  Level 9  
  Dzień Dobry. Bardzo bym prosił o pomoc.
  Wyciągając procesor I7 4770 w pośpiechu nie usunąłem pasty z procesora i koło socketu. Zrobiłem zdjęcie socketu i zauważyłem jakiś brud między pinami. Okazało się że to pasta srebrna niestety. Za poradą z forum wziąłem pędzelek i alkoholem odpowiednim od kolegi z serwisu usunąłem pastę ale nie chcący wygiąłem pin o 90 stopni. Delikatnie pod lubą odgiąłem pin szpilką i malutkim śrubokrętem. Pin wrócił na miejscę i się nie ułamał. Pytanie czy mikro obniżenie pinu spowoduje że nie zewrze czy po wsadzeniu procka i dociśnięciu go takie małe obniżenie pinu się zniweluje bo zastanawiam się na ile uginają się te piny. Też mam pytanie odnośnie tego czy coś się może stać z procesorem nowym jak nie zewrze ten pin ? Czy te piny są tak delikatne czy nie bo widziałem na yt że ktoś się dobrze namęczy żeby pin wyciągnąć a właściwie wyrwać. Można by go np pencetą do góry wiecie podnieść ciut czy odrazu odpadnie. Jeżeli komp wstanie i będzie wszystko chodzić to czy warto trzymać tą płytę czy sprzedać ( chodzi mi o obniżenie żywotności tej płyty ).
  Płyta MSI Gaming 5 Z97. Ciekawe czy przy reklamacji takie molochy jak morele sprawdzają dokładnie całą płytę czy szkoda im czasu i dają nową płytę. Pozdrawiam i czekam na jakąś mądrą radę.
 • #2
  310artur
  Level 43  
  Wsadź procesor dowiesz się czy działa. Są piny nawet i takie które mogą odpaść ;). Są piny zasilania dublowane po 20-30 razy i bez jednego działa normalnie, są takie które występują solo wtedy po prostu komputer nie uruchomi się, lub brakuje czegoś (może nie wykryć pamięci na jednym kanale, może nie działać PCI-E, zintegrowana grafika i jeszcze pewnie parę innych rzeczy) Nic mu się od razu nie stanie na pewno. Jak chcesz mieć 100% pewności namierz pin i sprawdź funkcje.
  Na żywotność płyty to nie wpłynie chyba że jesteś z tych co 6 razy do roku muszą pastę wymienić i przy tym CPU z soketu jeszcze wyjąć. No to może w końcu szybciej niż normalnie problem się pojawi.
  Taki naprostowany pin jest delikatniejszy - łatwiej się wykrzywi po kolejnym takim manewrze ale nie zrobi tego sam z siebie.
  Jak daleko się uginają piny? CPU od spodu jest płaski, w gnieździe leży na takich wspornikach rozmieszczonych dookoła pinów (na krawędziach gniazda). Jakbyś koniecznie chciał testować organoleptycznie to potrzebujesz szkła idealnie płaskiego i o wymiarach dokładnie CPU. Położysz je na miejscu CPU to zobaczysz ile się piny uginają.

  Płytę możesz trzymać. Pinu nie ciągnij - jak będzie działać daj mu spokój bo jeszcze tylko pogorszysz jego kondycje. Jakby nie działało to możesz spróbować. Te piny mają dość złożony kształt jak się przyjrzysz więc jak rozciągniesz będzie gorzej.
 • #3
  rafalwba
  Level 9  
  Dotykałem tych pinów opuszkiem palca wiele razy. Wiem że błąd ale zakładałem że i tak alkoholem i sprężonym powietrzem wyczyszczę socket. Organoleptycznie wygląda to dobrze różnica w rzędach główek tych pinów na marginesie chyba prokucyjnym bo przecież spód procka ma na każdy pin złote kółeczko o średnicy ok 1mm. Nic pewnie się dowiem jak wsadzę procka i przetestuję wszystko. Jak coś nie będzie działać będę szukał na schemaciku który to może być pin jak nic nie da zabawa z nim to płyta śmietnik albo gwarancja a nóż się uda. Chyba że będzie to np wejście usb jakieś to zostawię to płytę. Szkoda bo płytka ma 4 miesiące. Nie wiem dlaczego Intel robi te sockety tak złośliwie. Pozdrawiam
 • #4
  atomic99
  Level 34  
  Jak masz możliwość zrób zdjęcie i wstaw.

  rafalwba wrote:
  Ciekawe czy przy reklamacji takie molochy jak morele sprawdzają dokładnie całą płytę czy szkoda im czasu i dają nową płytę.

  Niestety TAK. Pierwsze co jest sprawdzane przy płytach pod Intela to właśnie gniazda procesorów, oraz jeżeli nie wysyłasz płyty głównej z tą plastikową zaślepką gwarancja jest od ręki odrzucana.
 • #5
  rafalwba
  Level 9  
  Z takiej resztki pasty zrobiła się taka kupa straszna. Skrzywiłem 2 piny a 2 godziny temu sprężonym powietrzem zacząłem czyścić i zaczął się lać propan butan do tego socketu czy to zaszkodzi temu soketowi dodatkowo czy to odparuje ? Zauważyłem że im więcej robię tym więcej psuje. Nie wiem czy wlewać teraz alkohol izopropylowy do środka tego soketa teraz... Zgłupiałem wkońcu odmoczę całą płytę w wannie z proszkiem pozbędę się pasty z sokety i tego propanu poczekam 3 dni i może będzie wreszcie to czyste.

  Dodano po 2 [minuty]:

  socket 1150 - Wygięte piny na sockecie 1150
 • #6
  atomic99
  Level 34  
  Zaznacz na zdjęciu które piny są wygięte, bo nie mogę znaleźć.

  Resztki pasty usuń małym pędzelkiem.