Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piracki nadajnik TV- zasięg.

15 Lis 2016 00:46 1956 12
  • Poziom 11  
    Mam modulator dwuwstęgowy TV analog. Zakres regulowany od 21 do 69 kanału TV. Sygnał wyjściowy 90 dB (wg opisu). Stosując anteny o zysku 0 dB w modulatorze i odbiorniku TV, jaki zasięg uzyskam w linii prostej, bez przeszkód typu ściany, góry itp, tak aby na TV był sygnał ok. 60 dB?
    Jest jakiś wzór do obliczeń?
  • Poziom 32  
    To szeroki problem i nie ma na to jednej tabelki :)
    Poza tym; urządzenie, o którym piszesz jest przeznaczone do wprowadzenia do instalacji antenowej sygnału AV na wybranym, konkretnym kanale TV, a nie do emisji przez antenę zewnętrzną.

Przy zastosowania kierunkowych anten Yagi, kanałowych, wieoelementowych - możesz uzyskać odbiór w zasięgu wzroku, konkretnie do odległości, kiedy jeszcze jesteś w stanie zobaczyć drugą antenę.
    Większe odległości wymagają stopni mocy (i tu potrzebne są obliczenia, których ja niestety nie potrafię wykonać, może zleć je w Emitelu? ).
  • Poziom 11  
    Tu mowa o antenie 0 dB i stracie sygnału 30 dB, nie o yagach.
  • Poziom 32  
    Wydawało mi się, że pytasz o praktyczny zasięg Twojej przyszłej linii;
    napisałem Ci też, że nie ma na to tabelki lub wzoru, jak na pole kwadratu;
    napisałem też, jak wygląda praktyczne rozwiązanie, które należy przetestować.
    Prosta, amatorska instalacja nadawcza powinna działać, a wyliczenia na papierze może zrobić później (o ile jest to potrzebne do czegokolwiek).
    To są przecież wyliczenia na poziomie wiedzy "ciut" wyższym, niż tabliczka mnożenia.

Antena 0 dB to odcinek o długości fali (lub jej części).
    Jeśli zastosuje się takie anteny po dwóch stronach połączenia a urządzenia nie mają typowego stopnia nadajnika - to zasięg wynosi kilkadziesiąt metrów (max).

Tu rozmawiano o próbie wykorzystania nadajnika o mocy 2W:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic269456.html#1338391
  • Poziom 11  
    pikarel napisał:
    Wydawało mi się, że pytasz o praktyczny zasięg Twojej przyszłej linii;
    napisałem Ci też, że nie ma na to tabelki lub wzoru, jak na pole kwadratu;
    napisałem też, jak wygląda praktyczne rozwiązanie, które należy przetestować.
    Prosta, amatorska instalacja nadawcza powinna działać, a wyliczenia na papierze może zrobić później (o ile jest to potrzebne do czegokolwiek).
    To są przecież wyliczenia na poziomie wiedzy "ciut" wyższym, niż tabliczka mnożenia.

Antena 0 dB to odcinek o długości fali (lub jej części).
    Jeśli zastosuje się takie anteny po dwóch stronach połączenia a urządzenia nie mają typowego stopnia nadajnika - to zasięg wynosi kilkadziesiąt metrów (max).

Nie pytałem o zasięg przyszłej linii ani o praktyczne rozwiązanie. Z tabliczką mnożenia poradziłem to może i z innymi rozwiązaniami problemu poradzę.
    Zasięg "kilkadziesiąt metrów" mi całkowicie wystarczy.
    Tylko czy na prawdę będzie to kilkadziesiąt metrów?
    Kiedyś robiłem podobne ale miałem do dyspozycji sygnał 125 dB.
  • Poziom 20  
    Masz sygnał 90 dB ale względem czego?
  • Poziom 32  
    3po3 napisał:
    Nie pytałem o zasięg przyszłej linii ani o praktyczne rozwiązanie.

Co to więc jest, zadanie domowe? Jeśli tak - to pomyliłeś miejsce.
    3po3 napisał:

Zasięg "kilkadziesiąt metrów" mi całkowicie wystarczy.

To jak w końcu jest z brakiem praktyczności tego rozwiązania, jeśli przestały interesować Cię wyliczenia dla takiego zasięgu, ale sam zasięg - nawet bez wyliczeń - interesuje już bardzo?

W tytule wyraźnie napisałeś "piracki";
    czy to znaczy, że będziesz "piracił" wirtualnie, tylko na forum i w tym wątku?
    Nie sprawdzisz zasięgu posiadanych urządzeń, bo wystarczy Ci czyjaś wypowiedź o Twojej wirtualnej jeszcze instalacji?

Ja zrobiłbym tak:
    wlazł na balkon i tam zostawił działający modulator, a z odbiornikiem polazłbym do miejsca, w którym zniknie obraz na nim;
    teraz wróciłbym pod balkon licząc kroki do tego balkonu i pomnożył przez 0,7 - otrzymałbym zasięg praktyczny mojego urządzenia.
    Ty zrób, jak uważasz.
  • Poziom 11  
    A skąd taki długi kabel? A myślisz, że sąsiad pożyczy mi telewizor?
    Sam odpowiem.
    Szacuję, że tłumienie na 1 km wyniesie 90÷94 dB dla V zakresu TV. Przyjmę regułę 6 dB. Czyli dla 2 km tłumienie wyniesie (90÷94)+6 [dB], dla 500 m: (90÷94)-6 itd.
    Tłumienie więc wyniesie
    T=(90÷94) + 20log10 d
    gdzie d=bardzo duża ilość kroków od od balkonu do TV, NIE pomnożona przez 0.7.
    Teraz pozostaje już tylko przekształcić wzór i tabliczka mnożenia :) i policzyć kiedy sygnał spadnie o 30 dB :)
    Uwaga!
    Stosując praktycznie powyższy wzór, weźcie pod uwagę wpływ strefy Fresnela.
    Temat chyba zakończony, chyba, że ktoś ma inne pomysły.

Dodano po 3 [minuty]:

tikka.masala napisał:
    Masz sygnał 90 dB ale względem czego?

Pewnie dBμV
  • Poziom 34  
    Teraz taka moda panuje, że moc sygnału podaje się w amplitudzie. Skąd to się wzięło, he. Może brakuje miejsca na wyświetlaczach tych prostych mierników, albo żeby było czytelniej. Jak nie ma jednostki, to łatwo zapamiętać. Bez minusa mamy µV, a z minusem mamy mV. Czy to miernik DVB-T, czy generator DDS, to będzie podobnie. 90dBµV to takie maks na skali miernika. W przeliczeniu na moc 20µW. Z czegoś takiego nie da się nadawać więcej jak na parę metrów. Teoretyczne maks siły sygnału i każdy modulator TV będzie miał tak napisane. Można wprawdzie trochę podbić, ale i tak będzie kijowo.

Za to z czegoś takiego.

Albo takiego.

Już da się poszaleć - dwie różne gry, ale modulatory te same.
  • Poziom 11  
    Nie znam tych modulatorów ale "Atari" to dawne czasy. Wrzuciłem na ebay - prawie 40 zł bez przesyłki. Dzięki za podpowiedź.
  • Poziom 21  
    3po3 napisał:

...

Szacuję, że tłumienie na 1 km wyniesie 90÷94 dB dla V zakresu TV. Przyjmę regułę 6 dB. Czyli dla 2 km tłumienie wyniesie (90÷94)+6 [dB], dla 500 m: (90÷94)-6 itd.
    Tłumienie więc wyniesie
    T=(90÷94) + 20log10 d
    gdzie d=bardzo duża ilość kroków od od balkonu do TV, NIE pomnożona przez 0.7.
    Teraz pozostaje już tylko przekształcić wzór i tabliczka mnożenia :) i policzyć kiedy sygnał spadnie o 30 dB :)
    Uwaga!
    Stosując praktycznie powyższy wzór, weźcie pod uwagę wpływ strefy Fresnela.

Temat chyba zakończony, chyba, że ktoś ma inne pomysły.
    ...

Owszem; dla ścisłości, jest tzw równianie transmisji Friisa.
    Matematycznie ma taką postać:

Pr=Pt + Gt + Gr + 20log(λ/4πR)

gdzie Pr - moc dostarczona do anteny odbiorczej w dBm lub dBW
    Pt - moc nadajnika w dBm lub dBW
    Gt - zysk anteny nadawczej w dB
    Gr - zysk anteny odbiorczej w dB
    R - odległość pomiędzy antenami.
    λ - długość fali elektromagnetycznej.

Proste przekształcenie wzoru da możliwość wyliczenia "zasięgu" nadajnika dla założonych parametrów odbioru.

Tutaj można skorzystać online: http://www.liczby.pl/kalkulatory/rownanie-transmisji-friisa
    pozdr.
    R.
  • Poziom 11  
    Problem rozwiązano. Uzyskanie zakładanego zasięgu nie odbędzie się bez większego budżetu i dużego nakładu pracy. Urządzenie po prostu nie powstało.
    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.