Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie od początkującego na temat zasilaczy DC

mat9v 15 Lis 2016 09:48 648 17
  • #1 15 Lis 2016 09:48
    mat9v
    Poziom 8  

Witam :)
    (prosiłbym o przeniesienie tematu w odpowiednie miejsce jeśli założyłem go w złym miejscu)
    Jestem laikiem w kwestii układów elektronicznych i szukam informacji porady jak poradzić sobie z moim problemem.
    Mam laptopa przeznaczonego do gier, działa świetnie bez żadnych awarii, ale przy maksymalnym obciążeniu komputera nie wyrabia się jego zasilacz i laptop uzupełnia sobie braki w zasilaniu posiłkując się baterią. Nie jest to dużo, bo kilkugodzinna sesja pełnego obciążenia (obliczenia wykorzystujące jednocześnie CPU i GPU) zjada około 10% baterii ale sądzę że zasilacz też nie lubi pracować pod pełnym obciążeniem. Tutaj rodzi się mój problem / pytanie.
    Zasilacz podaje prąd o napięciu 19V i natężeniu 9,5A i zakończony jest specyficznym wtykiem. Do mojego kompa nie istnieją oficjalnie żadne zasilacze o większej mocy zakończone tą samą wtyczką, są wprawdzie zasilacze tej samej firmy (Delta Elektronics) o tym samym napięciu i natężeniu 12,5A ale mają inną wtyczkę. Czy mogę zrobić następującą rzecz i która alternatywa jest lepsza? :
    1. kupić taki zasilacz 240W i podmienić wtyczkę
    2. kupić zasilacz innej firmy 240W ale podający 19,5V (ten ma odpowiednią wtyczkę)
    3. złączyć ze sobą 2 zasilacze 180W (uważając na bieguny oczywiście) z odpowiednią wtyczką

Nie ukrywam że opcja 3 jest najtańsza bo taki zasilacz 180W mogę dokupić za około 100zł. Proszę o poradę :)

0 17
  • #2 15 Lis 2016 10:16
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Po pierwsze jaki to model laptopa. Zapewne 17 cali bo one są mocożerne.

0
  • #3 15 Lis 2016 10:19
    mat9v
    Poziom 8  

Laptop 17 cali MSI GT70 Karta graficzna GTX980.
    Zasilacz jest Delta ADP-180HB

0
  • #4 15 Lis 2016 13:47
    tom266
    Poziom 8  

Nie powinno się grać baterii a z wyjętą na samym zasilaczu . Laptop ma układ zasilania i nawet gdy podłączysz mocniejszą ładowarkę to i tak będzie przecież pobierał tyle prądu ile ma ustawione . Inaczej jest z baterią b jak taką wsadzisz mocniejszą to wiadomo iż będzie na niej dłużej działać . Druga sprawa jest taka że po naładowaniu baterii powinieneś mieć komunikat " podłączony , nie ładuje " co oznacza działanie laptopa na zasilaczu mimo że bateria jest wsadzona

0
  • #5 15 Lis 2016 14:42
    mat9v
    Poziom 8  

Ja nie wspominałem wcale o graniu :) To i tak nie ma znaczenia co na komputerze robię, ważne jest tylko że zasilacz nie dostarcza dość energii. Wyjęcie baterii powoduje zmniejszenie zegara procesora. Jak kończę obliczenia komputer spokojnie ładuje sobie baterię do pełna i jest w porządku. Tylko jak pisałem nie chce przeciążać zasilacza dlatego szukam odpowiedzi która z opcji opisana przeze mnie jest najlepsza.
    Tak przy okazji, komputer nie ma limitu prądu jaki może pobierać, jeśli podłączę silniejszy zasilacz to baterie zostawi w spokoju.

0
  • #6 15 Lis 2016 15:30
    krisRaba
    Poziom 25  

Zmyliłeś trochę kolegów stwierdzeniem

mat9v napisał:
    Mam laptopa przeznaczonego do gier

co w sumie też bardziej mi się rzuciło w oczy niż użyte potem
    mat9v napisał:
    kilkugodzinna sesja pełnego obciążenia (obliczenia wykorzystujące jednocześnie CPU i GPU)

czyli kwestia pewnie jakiegoś renderowania, czy obróbki wideo ;).
    Mi osobiście nie wydaje się, żeby pełne obciążenie zasilacza w tym czasie stanowiło jakiś szczególny problem, jeśli jest to produkt dobrej jakości.
    Ostatnia z zaproponowanych przez Ciebie opcji, czyli równoległe łączenie zasilaczy, mi osobiście wydaje się niezbyt dobra. Zależy oczywiście od konstrukcji, ale nie każdy zasilacz lubi takie połączenia.
    Dwie pozostałe opcje są raczej równoważne, a ewentualne dodatkowe 0,5V na wyjściu nie zrobi mu różnicy. Z kolei zamiast ciąć kabel możesz poszukać przejściówki...
    Co do ograniczeń, to spotkałem się kilka razy z komunikatem, gdy zasilacz wydawał się za słaby (w rzeczywistości niedopchnięta wtyczka, co pewnie przy lichym styku powodowało spadek napięcia), natomiast nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, by narzekał, że jest za mocny ;) Co najwyżej nie będzie potrafił wykorzystać dostarczonego przez Ciebie naddatku mocy, jeśli dojdzie do granic możliwości wbudowanej elektroniki.

Próbowałeś ustawić sobie na czas intensywnego użytkowania jakiś inny plan zasilania? Nie wiem, czy siedzisz w tym momencie przy komputerze i się przyglądasz, czy też leży on w kącie, ale może wystarczy powyłączać nieużywane komponenty jak dyski, ekran, karty sieciowe itp. i pozwoliłoby to zaoszczędzić te brakujące procenty?

0
  • #7 15 Lis 2016 15:43
    mat9v
    Poziom 8  

Laptop ma oczywiście wyłączony ekran, myszki nie będę odłączać bo to by śmieszne było 😀. Obciazenie 8 wątków jest stale - 100% jedynie karta graficzna nie zawsze do 100% dobija i tam największe różnice się pojawiaja. Miałem nadzieję że na elektrodzie uda mi się zdobyć definitywną odpowiedz czy takie połączenie 2 zasilaczy jest dopuszczalne, szczególnie 2 takich samych zasilaczy. Ewentualnie zapewnienie że 19,5V zamiast 19V mu nie zaszkodzi. Jeśli tak by było to pewnie kupię zasilacz tego typu, też są w rozsądnej cenie.

0
  • Pomocny post
    #8 15 Lis 2016 16:01
    krisRaba
    Poziom 25  

Co do łączenia równoległego zasilaczy, to zawsze możesz wysłać pytanie do producenta - może odpowiedzą, a z pewnością znają swój produkt i wiedzą chociażby jak wykonany mają stopień wyjściowy.
    Jeżeli obecnie używasz zasilacza 180W i chciałbyś dołożyć drugi taki sam, to z pewnością nie będą dotyczyć Cię problemy takie jak niewystarczająca moc pojedynczego zasilacza do pracy komputera (niejednoczesny start, niejednoczesne wyłączenie), jak również nie powinno doskwierać ewentualne nierównomierne obciążenie. Ciężko natomiast zgadywać co się dzieje na wyjściu zasilacza, gdy nie jest on zasilony i czy jego elektronika "lubi" być zasilona na wyjściu, bez zasilania na wejściu... przykładowo przemysłowe falowniki nie lubią.. choć to trochę inna kategoria urządzeń. Przykładowo Phoenix Contact do jakiejś serii swoich zasilaczy przemysłowych oferował "zrównoleglacz" ;), czyli po prostu dwie diody prostownicze w ładnej obudowie ;) żeby wyjście jednego zasilacza nie zasilało wyłączonego wyjścia drugiego zasilacza plus oczywiście by zwarcie na wyjściu jednego nie eliminowało również drugiego. A widziałem również jakieś zasilacze, gdzie wprost pisali w dokumentacji, że można łączyć równolegle. Więc zależy od konstrukcji.

Co do dodatkowego 0,5V, to musisz mieć świadomość, że zasilacze mają pewną tolerancję swoich parametrów, więc nawet specyfikowane 19V (nominalnie) nie zawsze musi wynosić 19V, bo dochodzi kwestia tolerancji komponentów w pełnym zakresie temperatur pracy, reakcja wyjścia na skokowe zmiany obciążenia i takie tam. Ponadto nikt o zdrowych zmysłach nie projektuje urządzenia "na krawędzi" parametrów (no może producenci tanich LED :P ), więc zakładam, że najbliższy próg napięciowy komponentów (np. kondensatorów) będziesz miał w okolicy 25V.

0
  • #9 15 Lis 2016 17:09
    mat9v
    Poziom 8  

Dziękuję za użyteczna odpowiedz :) W mojej sytuacji oba zasilacze 180W byłyby zawsze włączone, a w drogę i tak zabieralbym pojedynczy zasilacz bo w trasie nie robię tego typu obliczeń. Z tego co napisales wynika że nie powinienem sobie głowy takimi ewolucjami zawracać tylko kupić zasilacz o większej mocy i napięciu 19,5V i tak właśnie zrobię, kupię zasilacz 330W, z tego co mi się kiedyś obiło o oczy to najwyższa sprawność zasilacze osiągają przy pracy na 1/2 gwizdka? Heh, to i tak pewnie w ostateczności nie ma znaczenia bo na pełnej mocy komputer pracuje może przez 10% czasu więc oszczędności i tak byłyby znikome.

0
  • #10 15 Lis 2016 17:20
    krisRaba
    Poziom 25  

Najwyższa sprawność najbardziej interesuje Cię na wejściu. Zauważ, że 19V*9,5A=180,5W, czyli podane na zasilaczu waty dotyczą wyjścia. I teraz zależnie od sprawności będzie Cię to odpowiednio "kosztować" na wejściu, tj. przy sprawności 80% na wejściu pobierać będzie 225W, a przy 90% 200W... Taka nadwyżka jest oczywiście tracona i dobrze czujesz ją podczas czułego głaskania zasilacza w zimny poranek ;) Żart ;)
    Wydaje mi się, że przesadzanie z mocą w górę nie będzie miało już istotnego sensu i niewiele wniesie. Patrzenie na sprawność w tym kontekście, żeby trzymać się 1/2 obciążenia dla sprawności wyższej o 2% itp. raczej nie jest uzasadnione i chyba nikt tak nie robi, jeśli nie interesuje go pobór na wejściu (głównie urządzenia bateryjne oraz te napiętnowane jako energooszczędne).

0
  • #11 15 Lis 2016 18:19
    mat9v
    Poziom 8  

Hmm, zakładając że nie byłoby różnicy w cenie zasilacza 240 i 330W to warto kupić 330? Jak pamiętam najwyższa sprawność jest w okolicy 50% ale ta krzywa rośnie od niższych wartości a potem maleje w stronę 100%, a przy wykorzystaniu na przykład 10% mocy zasilacza jest sporo niższa. O ile typowo niższa i zakładając, że jak pisałem, komputer pracuje na pełnej mocy tylko jakieś 10% czasu to czy sensowniejsze będzie, ze względu na całkowite zużycie energii, zakupienie zasilacza 240W który będzie miał lepsze całkowite zużycie energii? Typowo komputer pobiera (podczas surfowania czy pracy w Office) około 40W, przy ograniczeniu jasności i wyłączeniu GTX980 spada do średnio 24W (mierzone przy gniazdku, czyli wliczając straty zasilacza).

0
  • #12 15 Lis 2016 18:40
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

mat9v napisał:
    Typowo komputer pobiera (podczas surfowania czy pracy w Office) około 40W

Nie 17 calowy te biorą 2, 3 x tyle co 15 cali.

0
  • #13 15 Lis 2016 19:14
    mat9v
    Poziom 8  

Ja tam bym się z miernikiem nie spierał :) Mój laptop tyle pobiera podczas przeglądania stron czy oglądania filmików na YT, trochę mniej jak piszę coś w MS Word.
    Skąd niby ta różnica między 15" i 17" ? Różnica w zużyciu energii ekranu to może kilka wat, jakiekolwiek inne różnice jak procesor czy karta graficzna są niezależne od przekątnej ekranu. Dziwna dezinformacja...
    Służę fotkami dla chętnych :)

0
  • #15 15 Lis 2016 22:13
    mat9v
    Poziom 8  

Miernik przy gniazdku jeśli o to chodzi, a jeśli nie, to i tak posiada funkcję wyświetlania średniej wartości z przedziału czasu. Tak czy siak obserwując minima i maksima (jak się na chwilę procesor rozpędzi z jakiegoś powodu) da się ze sporą dokładnością powiedzieć jakie jest zużycie energii. Na pewno nie z odchyłką 200 czy 300% :)
    Przy wymuszeniu minimalnego taktowania procesora na 800Mhz, wyłączeniu dedykowanej karty graficznej i przyciemnieniu ekranu do przeglądania stron w nocy, spożycie energii spada do 19W. Granie w gierki na zintegrowanej grafice (czyli wszystkie przeglądarkowe i większość prostych 3D) to zużycie poniżej 70W (procesor ma max zużycie 47W i mieści się w tym CPU + GPU).
    Niestety GTX980 to potworek energetyczny który spokojnie zjada samodzielnie w pobliżu 130-150W i jak zaczynam obliczenia OpenCL to od razu wskakuje na 200+W i zaczyna podgryzać baterię :(

0
  • #16 16 Lis 2016 09:39
    krisRaba
    Poziom 25  

Widzę solidnie go opróbowałeś ;) Jeśli to miernik zużycia energii, który wtykasz do gniazdka i do niego odbiornik, a nie testy metodą techniczną ;) to powinno to dość dobrze odzwierciedlać rzeczywistość, bo nie ma zbyt wielkiego pola na pomyłki w pomiarze lub obliczeniach własnych :)

Odpowiadając na wcześniejsze pytanie - jeśli nie będzie różnicy w cenie, to można śmiało wziąć większy, jeśli jego gabaryt nie będzie Ci przeszkadzał oraz jeśli dla zachowania jednakowej ceny nie skutkuje to słabszą jakością wykonania. Ale jeśli to ten sam producent, to wątpię, by miał 2 zasilacze o różnych mocach w tej samej cenie :) Ten mniejszy powinien Ci spokojnie wystarczyć.

0
  • #17 16 Lis 2016 11:16
    conrad9210
    Poziom 18  

Witajcie. Ja bym się skłaniał na początek do wysłania maila do producenta z zapytaniem czy takie zachowanie laptopa jest normalne. Drugie co mi przychodzi do głowy to wadliwe sterowanie speedstepem i w konsekwencji zbyt duże zużycie energii. Pozdrawiam

0
  • #18 16 Lis 2016 11:37
    mat9v
    Poziom 8  

conrad9210 napisał:
    Witajcie. Ja bym się skłaniał na początek do wysłania maila do producenta z zapytaniem czy takie zachowanie laptopa jest normalne. Drugie co mi przychodzi do głowy to wadliwe sterowanie speedstepem i w konsekwencji zbyt duże zużycie energii. Pozdrawiam

Dzięki za odpowiedź :)
    Tak, zachowanie laptopa jest normalne, znalazłem odpowiedzi kilku producentów na wątpliwości użytkowników w tym temacie, między innymi Della, HP i Asusa. Speedstep niewiele tu może zmienić ponieważ procesor zjada mniej niż 1/4 zużywanej przez komputer energii.

Miernik wtykany do gniazdka oczywiście :)
    Zasilacze są używane z 6-12 miesięczną gwarancją, produkcji Delta Electronics, lub firmowane przez Della (te od Alienwara 330W), Fujitsu (210W) albo HP (240W). Znalazłem też w końcu za 4zł przejściówkę wtyczki zasilania więc i ten problem się rozwiązał. Notabene ten zasilacz 330W od Alienware (niestety drogi bo 199zł) jest fizycznie mniejszy niż kostka której używam obecnie - ciekawe jak wygląda jakość wykonania. Sprawność zasilaczy Delta modelu 180W według producenta wynosi 89%, pozostałych nie byłem w stanie znaleźć.
    Eksperymentowałem trochę w nocy z Throttlestop i bawiłem się napięciami zasilającymi procesora. Intele I7 mają rozbudowany tryb turbo, generalnie skonfigurowany dość "bezpiecznie" to znaczy, że procki nie osiągają maksymalnej wydajności turbo na wszystkich rdzeniach jednocześnie. Można to jednak zmienić i właśnie Throttlestop na to pozwala, dzięki niemu udało mi się wymusić aby procek działał w maksymalnym turbo przy jednoczesnym obciążeniu wszystkich rdzeni na 3.5Ghz oraz 3.7Ghz dla obciążenia jednego rdzenia. Mam też szczęście, bo mój egzemplarz jest podatny na obniżanie napięcia i z radością pracuje przy obniżeniu go o 0.125V, czyli nigdy nie wychodząc powyżej 1V. Dzięki temu nawet pod pełnym obciążeniem nie przekracza bariery 47W i nigdy nie wypada z trybu maksymalnego Turbo. Efektem ubocznym jest zmniejszenie minimalnego zużycia energii w trybie "przeglądania stron w nocy" do 19W :)
    Na zużycie energii przez kartę graficzną niestety nic nie mogę poradzić bo bios karty nie pozwala mi na obniżenie napięcia rdzenia, a co najgorsze aż się serce kraje bo GTX980 ślicznie się kręci i uzyskałem 30% wzrost prędkości przez podniesienie zegarów :) Hehe, problem w tym że samo odpalenie Heaven 4.0 przy podkręconej karcie zaczyna zjadać baterię jak zagłodzony królik marchewkę. W świetle tego myślę że wezmę zasilacz od Della co pozwoli mi spokojnie podkręcić także grafę.

0