Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie - anteny 1/4 fali.

max-energy 17 Lis 2016 23:44 2169 45
  • #31 17 Lis 2016 23:44
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

Prawidłowy wzór na obliczenie elementów 1/4 fali.

300/f/4xk= długość w metrach. Ważny też jest kąt przeciwwag w stosunku do promiennika.
    Oczywiście antena powinna być zainstalowana z dala od metalowych elementów.

• Katalog Megger
  • #32 17 Lis 2016 23:49
    max-energy
    Poziom 22  

k - to jest ten współczynnik skrócenia? Jak się go dobiera? Kąt nachylenia 135°.

• #33 18 Lis 2016 00:09
    kriss51

Czyli przeciwwagi i promiennik powinny mieć po 2,53m. Przeciwwagi pod kątem 135 stopni. Generalnie elementy robi się tak by można było je wydłużać i skracać przynajmniej w zakresie kilku cm.

Ps,

Obliczyłem dla 27MHz.

• #34 18 Lis 2016 00:14
    max-energy
    Poziom 22  

Tolerancje mam około 5 cm. Możesz jeszcze tylko mi wyjaśnić ten współczynnik? Podejżewam że materiał ma tu do czynienia z którego są elementy zrobione...

• #35 18 Lis 2016 00:22
    kriss51

max-energy napisał:
    k - to jest ten współczynnik skrócenia? Jak się go dobiera?

Tak k jest współczynnikiem skrócenia. Jest to stosunek długości fali do średnicy materiału z którego wykonana jest antena.

W Twoim przypadku jest to:

11/12=0,91

• Katalog Megger
  • #36 18 Lis 2016 01:22
    max-energy
    Poziom 22  

Wszystko ładnie. Z tą róźnicą że współczynnik nie może mieć żadnych jednostek. A tutaj dzielimy metry przez milimetry. Nie chce mi wyjść 0,91...

• #37 18 Lis 2016 06:35
    c2h5oh
    Moderator

Współczynnik k wylicza się dla kabla zasilającego antenę i zależy od stałej dielektrycznej materiału który wypełnia kabel. Inne są dla materiału "pełnego", inne dla spienionego i jeszcze inne dla na przykład powietrza.
    Współczynnik ten przekłada się na dopasowanie a co za tym idzie pośrednio na wymiary anteny.
    Resztę proszę doczytać w internecie bo jak widzę nikomu się nie chciało sprawdzić co to jest te "k".

p.s WFS jest to współczynnik fali stojącej czyli stosunek napięcia fali padającej do napięcia fali odbitej.
    WFS anteny należy sprawdzać na zaciskach anteny. Pomiar WFS przy nadajniku daje nam obraz całej instalacji antenowej czyli anteny z kablem i otoczeniem. Należy wtedy brać pod uwagę właściwości kabla zasilającego antenę jako transformatora impedancji a to znaczy, że w szczególnych warunkach sam kabel antenowy bez anteny może mieć WFS na poziomie 1:1.

To o czym napisałem to są informacje ogólne i bardzo podstawowe. Resztę proszę sobie doczytać w internecie.

• #38 18 Lis 2016 18:49
    max-energy
    Poziom 22  

Przewód zasilający antenę to około 22m RG213. Jego współczynnik skrócenia fali to 0.66. Czy z tego wynika, że elementy powinny mieć długość tylko 183cm?

• #39 18 Lis 2016 19:10
    kriss51

max-energy napisał:
    Przewód zasilający antenę to około 22m RG213. Jego współczynnik skrócenia fali to 0.66. Czy z tego wynika, że elementy powinny mieć długość tylko 183cm?

Absolutnie nie. Mylisz współczynnik skrócenia kabla z współczynnika skrócenia elementów anteny.

Współczynnik skrócenia zależny jest od smukłości, tzn. od długości fali do średnicy elementów z których wykonana jest antena.

• #40 18 Lis 2016 20:25
    max-energy
    Poziom 22  

Dzisiaj cały dzień męczyłem się z doborem prawidłowej długości elementów. Ostatecznie zszedłem z SWRem do 1,13, Ale za chol... nie mogę pozbyć się szumów w tle. S meter na 7-8 w dziewięcio stopniowej skali.

• #41 18 Lis 2016 20:46
    kriss51

Taki SWR jest jak najbardziej ok. Szum to inna bajka. Zapewne masz w pobliżu jakieś zasilacze impulsowe, routery. komputery itp. Nie koniecznie u Ciebie w mieszkaniu.

• #42 18 Lis 2016 21:15
    max-energy
    Poziom 22  

Na antenie samochodowej, na tym samym radiu szumów nie ma. No i zasięg się nie zmienił. W granicach 1km.

• #43 19 Lis 2016 19:37
    jkk
    Poziom 19  

Wróćmy więc do sedna sprawy. Uziemienie stacji powinno pomóc, dodałbym też parę ferrytów na kabel zasilaiący urządzenie tudzież fider antenowy - też mogą pomóc zredukować załkócenia, podobnie jak rezystor, o którym wspomniałem w poście #18 (sprawdzone organoleptycznie :P ). Strach się bać - co u Kolegi dzieje się na 80m skoro na 11m jest taka kaszana... Wiem coś o tym bo kilkaset m od mojego QTH znajduje sie jeden z miejskich GPZ-tów (110/15kV) - zwłaszcza w wilgotny dzień wyładowania koronowe na tamtejszych izolatorach są na poziomie S7 -9 u mnie na s-metrze. Trochę pomaga tu uziemienie radia, takie robocze - do zacisku PE poprzez fabryczny kabel zasilający TRX z gniazdka z bolcem, bo bez tego (gniazdo bez bolca) szumy były na +20 dB.

• #44 19 Lis 2016 21:25
    max-energy
    Poziom 22  

Dzisiaj cały dzień był do du... Wszystko sprawdzone kilka razy, pomierzone, policzone i dalej lipa. Zniechęcony już tą zabawą usiadłem, popatrzyłem w górę i mój wzrok padł na kilka sztuk małych..............tanich naświetlaczy ledowych. Odłączyłem od sieci i :D

• #45 19 Lis 2016 23:17
    SP5IT

Wszystko fajnie, tylko gdzie ta antena ma rezonans? SWR to rzecz drugorzędna.
    M

Szukaj w 5mln produktów