Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie - anteny 1/4 fali.

max-energy 15 Lis 2016 12:12 2196 45
  • #1 15 Lis 2016 12:12
    max-energy
    Poziom 22  

Witam serdecznie.
    Na dniach postawie antenę i chciałem się zapytać, jak ją zabezpieczyć prawidłowo przed ewentualnymi wyładowaniami?
    Specyfikacja anteny:
    - wysokość podstawy od ziemi 10m (w tym maszt stalowy 6m)
    - promiennik i przeciwwagi po około 2,6m.

0 29
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 15 Lis 2016 14:45
    Rezystor240
    Poziom 35  

Cała konstrukcja musi być uziemiona poprzez wkopanie bednarki i przykręcenie jej do całego masztu oczywiście antena musi być izolowana od masztu.

To będzie jakiś nadajnik czy antena odbiorcza?

0
  • #3 15 Lis 2016 15:24
    max-energy
    Poziom 22  

Rezystor240 napisał:
    Cała konstrukcja musi być uziemiona poprzez wkopanie bednarki i przykręcenie jej do całego masztu oczywiście antena musi być izolowana od masztu.

To będzie jakiś nadajnik czy antena odbiorcza?

No ok, to wiemy. Gdzieś, kiedyś widziałem na kablu antenowym takie metalowe bezpieczniki. Zabezpiecza się jakość samą konstrukcję anteny?
    Raczej ma to być konstrukcja uniwersalna. Nadawczo-odbiorcza...

0
  • Pomocny post
    #4 15 Lis 2016 15:38
    Olek II
    Moderator

max-energy napisał:
    Gdzieś, kiedyś widziałem na kablu antenowym takie metalowe bezpieczniki. Zabezpiecza się jakość samą konstrukcję anteny?

Przed bezpośrednim uderzeniem pioruna, żadne "cuda" nie pomogą. Jedynie to porządne uziemienie masztu i modlitwy by nie uderzył piorun. :D

0
  • Pomocny post
    #5 15 Lis 2016 15:56
    Rezystor240
    Poziom 35  

Najlepsze rozwiązanie to odłączać rado-stację od anteny kiedy jest ona nie używana.
    Jest to najbezpieczniejsze i najtańsze rozwiązanie.

0
  • #6 15 Lis 2016 18:25
    max-energy
    Poziom 22  

Jeszcze jedno pytanie. Mam taki tani mierniczek SWR, Farun FS264. Czy można go podłączyć na stałe pomiędzy CB, a antenę? Bardzo się pogorszą osiągi zestawu?

0
  • Sklep HeluKabel
  • #7 15 Lis 2016 19:56
    Novile
    Poziom 32  

max-energy napisał:
    Bardzo się pogorszą osiągi zestawu?
    Wcale się nie pogorszą.Nawet wskazane jest mieć taki miernik w linii na stałe aby kontrolować SWR podczas pracy radiostacji.

0
  • #8 16 Lis 2016 11:42
    zebra017
    Poziom 12  

Wracając do uziemienia. Oczywiście maszt i przymocowane do niego przeciwwagi uziemiamy jak najlepiej się da (można wykorzystać instalację odgromową, jeśli taka istnieje - do nie się podpiąć; lub wkopać bednarkę).
    Co innego uziemienie promiennika. Tu wszystko zależy od konstrukcji anteny. Większość fabrycznych (1/2 fali, 5/8 i podobne) ma cewkę zwierającą promiennik z całą konstrukcją i wtedy nic więcej nie trzeba.
    Ty piszesz, że twoja ma być 1/4 fali. Więc jeśli promiennik jest "otwarty", podłączony tylko do żyły gorącej kabla zasilającego, to jest nie uziemiony. I warto coś z tym zrobić.
    Od bezpośredniego pioruna uziemienie raczej nie uratuje tego, co będzie podłączone do anteny, ale Ciebie od ładunków statycznych i porażenia już uratuje.
    Znam dwa sposoby:
    1. Podłączyć równoległy obwód rezonansowy między promiennik a resztę uziemionej konstrukcji wykorzystując możliwie gruby drut na cewkę (trochę zabawy ze strojeniem).
    2. Zamontować iskrownik.

0
  • #9 16 Lis 2016 11:55
    yes2mike
    VIP Zasłużony dla elektroda

Novile napisał:
    Wcale się nie pogorszą.Nawet wskazane jest mieć taki miernik w linii na stałe aby kontrolować SWR podczas pracy radiostacji.

Oplatacie Towarzyszu glupoty. KAZDE dodatkowe zlacze na kablu jest stratne i tego nie obejdziesz. Miernik sluzy w zasadzie do jednokrotnego pomiaru, a nie do ciaglego mierzenia zestrojonej (jak sadze) anteny.

Co do samego uziemienia - sa rozne szkoly. Jedna mowi, ze tak, inna zas, ze piorun szuka najkrotszej drogi i jest szansa, ze wlasnie w uziemiona antene "zadzwoni".
    Ja bym raczej skupil sie na elektrostatyce, jezeli wspomniana antena jest antena rozwarta. Odlaczanie radia podczas burzy nie ma wiekszego sensu. Elektrostatyka wyrzadzi szkody, a sam piorun spali pol chalupy.
    Warto przypomniec sobie, czy w bezposredniej okolicy burze zrobily jakies spustoszenie (cieki wodne itp.). Jezeli nie - nie ma sensu prowokowac sil natury.

1
  • #10 16 Lis 2016 12:32
    Novile
    Poziom 32  

yes2mike napisał:
    Oplatacie Towarzyszu glupoty. KAZDE dodatkowe zlacze na kablu jest stratne i tego nie obejdziesz. Miernik sluzy w zasadzie do jednokrotnego pomiaru, a nie do ciaglego mierzenia zestrojonej (jak sadze) anteny.
    Pytanie było czy osiągi się pogorszą a zatem wg. moich oserwacji się nie pogorszą.Nie twierdzę że dodatkowe gniazda, złącza, styki nie wprowadzają dodatkowych rezystancji, ale nie są one aż tak znaczące.
    Co od miernika, ja mam na stałe zapięty bo muszę kontrolować swoją antenę , jest ona za wąska i nie obejmuje mi tak dobrze tego zakresu na jakim pracuję, poza tym używam matchera i bez miernika na stałe nie byłbym w stanie nic ustawić.

yes2mike napisał:
    Jedna mowi, ze tak, inna zas, ze piorun szuka najkrotszej drogi i jest szansa, ze właśnie w uziemiona antene "zadzwoni".
    Ja właśnie tej zasadzie hołduję, 26 lat mam 5/8 odizolowaną od masztu na wysokości 15m nad gruntem i to baza stoi na wzgórzu jakieś 20-30 metrów nad poziom doliny.I nigdy nie uderzył w nią piorun. A mieszkam w górach. Mam kilku znajomych co swoje anteny uziemiali i faktycznie trafiło w nie..

0
  • #11 16 Lis 2016 15:48
    max-energy
    Poziom 22  

W pobliżu znajduje się budynek na którym, na podobnej wysokości znajduje się maszt z anteną siatkową. Nigdy nic złego się nie wydarzyło. Za faktem nieuziemiania masztu przemawia do mnie też sytuacja, która wydarzyła się u mnie w pracy.
    Kilka lat temu postawiliśmy kotłownie wraz z kominem. Około 12m. Piec był uziemiony, natomiast komin nie. Komin był odizolowany od pieca za pomocą waty szklanej. Jakiś czas temu izolacja skruszała i postanowiliśmy go do czopucha przyspawać. Jeszcze tej nocy podczas burzy piorun trafił w komin. Spalił się tylko jeden zasilacz. Pierwszy do tej pory przypadek w firmie..... Po dwóch tygodniach następna burza i znowu piorunek pohasał po kotłowni robiąc dość duże spustoszenie ( 2 dni roboty). Po decyzji odcięcia komina i ponownej izolacji zero problemów, a kilka wyładowań i to większych w pobliżu było...
    I co wy na to?

0
  • #12 16 Lis 2016 18:28
    yes2mike

Ja na to jak na lato.

Raczej bym nie uziemial, skoro nie ma w okolicy problemow.
    Generalnie, gdyby takowe wystepowaly - chyba bym w ogole odpuscil antene, bo przez stres podczas burzy mozna nabawic sie wrzodow.
    Tez przezylem chwile grozy. Co prawda tylko "pilot", i nie w antene a kabel zasilajacy trafil, ale strachu napedzil. Oczywiscie instalacja uziemiona.

Nie zebym uziemianie odradzal, ale mam spore watpliwosci, jezeli nie jest niezbedne.

0
  • #13 16 Lis 2016 19:06
    max-energy
    Poziom 22  

Właśnie wciągnąłem moją konstrukcje na maszt. Zestroiłem antenkę na poziomie 1,2 - 1,3, ale mam kłopoty z odbiorem. Nadawanie jest ok. Słychać czysto i wyraźnie. Na wyświetlaczu radyjka (Uniden pro 510xl) Świecą sie 3 diody. Czy w środku jest jakaś regulacja?

0
  • #14 16 Lis 2016 21:03
    kriss51

max-energy napisał:
    ale mam kłopoty z odbiorem.

Jaki kłopot. Jest szum, odbierasz stacje tylko z bliska, a może odbiór jest zniekształcony?

0
  • #15 16 Lis 2016 21:30
    max-energy
    Poziom 22  

Zasięg jest bardzo kiepski. Około 1,5 km. A i transmisja jest raczej zniekształcona. Idzie zrozumieć, ale towarzyszą szumy. SQL ustawiony trochę za połowę

0
  • #16 16 Lis 2016 21:49
    kriss51

Trzeba pamiętać by antena była zainstalowana możliwie jak najwyżej i wolnej przestrzeni. Sprawdzałeś radio na innej antenie ponieważ nie wiadomo czy to wina odbiornika albo anteny.
    Ufam że radio przestrojone do zer.

0
  • #17 16 Lis 2016 21:51
    max-energy
    Poziom 22  

Jutro będe miał inne radio na podmianke.

Moderowany przez Olek II:

Co ma radio do tematu? Albo zmień temat, albo załóż nowy wątek.

0
  • #18 17 Lis 2016 10:12
    jkk
    Poziom 19  

Mądre książki ( że o przepisach nie wspomnę) - radzą uziemiać maszty antenowe. Oplot kabla powinien być uziemiony w trzech punktach - przy antenie i w połowie wysokości (do masztu), przed wpustem do pomieszczenia (do uziomu). Maszt do uziomu - np. bednarka zakopana w gruncie, solidne połączenia i przekroje. To faktycznie działa - nadajniki radiofoniczne, przy montażu i serwisie których pracowałem wytrzymały niejedno trafienie w maszt antenowy. Drugi stopień ochrony - odłączenie urządzenia od kabla przed burzą (skuteczne tylko wtedy, gdy kabel i maszt są uziemione!). Na elektryczność statyczną w przypadku anten typu GP (jak u Kolegi) może pomóc rezystor (kilka kohm, co najmniej 2 waty oczywiście najlepiej bezindukcyjny), który nie wniesie strat sygnału, a na pewno pomoże w odsłuchu ograniczając szumy powstające od ładunków elektrostatycznych. Dodatkowo można zastosować odgromnik gazowy lub iskiernik. Tyle można zrobić, żeby ograniczyć skutki uderzenia wyładowań pośrednich i uniknąć dużych strat w przypadku trafienia bezpośredniego. Inne dywagacje - to ruska ruletka. Ponadto, jak kto uważa - może się też pomodlić do św. Maksymiliana SP3RN/sk... może tez pomoże...

0
  • #19 17 Lis 2016 11:37
    max-energy
    Poziom 22  

kriss51 napisał:
    Trzeba pamiętać by antena była zainstalowana możliwie jak najwyżej i wolnej przestrzeni. Sprawdzałeś radio na innej antenie ponieważ nie wiadomo czy to wina odbiornika albo anteny.

Wszystko wskazuje na winę anteny. Po podmiance na Legend III, sytuacja taka sama. Dziwi mnie tylko to, że na prototypowej antenie wszystko było ok. Prototyp miał identyczną konstrukcję co ta zamontowana. Z tą różnicą, że przeciwwagi miały długość 3m, a promiennik 2,75m. Natomiast SWR wynosił wtedy coś około 4. Ten sam radiotelefon. Wtedy rozmawiałem na bardzo dobrym poziomie ze stacją oddaloną o około 50km...Aktualna antena ma wymiary: 4 przeciwwagi - 266cm, promiennik 267cm.

1
  • #20 17 Lis 2016 21:09
    Rezystor240
    Poziom 35  

max-energy napisał:
    co może stać za takimi zakłóceniami?

Mała wysokość anteny.
    Źle obliczona antena.

0
  • #21 17 Lis 2016 21:43
    max-energy
    Poziom 22  

Czy prawidłowy SWR (na poziomie 1,2 - 1,4) będzie tylko dla prawidłowo wyliczonej anteny, czy również dla innej proporcji promiennika do przeciwwag?

0
  • #22 17 Lis 2016 22:20
    Rezystor240
    Poziom 35  

Zmiana długości anteny to powoduje, SWR może być na takim poziomie jak piszesz
    (bo to jest wskaźnik dostrojenia anteny do częstotliwości) ale co z tego jak masz antenę nie na tę częstotliwość.

0
  • #23 17 Lis 2016 22:53
    max-energy
    Poziom 22  

Trochę tego nie rozumiem. Skoro sprawdzam SWR anteny częstotliwością CB i ten się "wydaje" w porządku, to jak antena może być na inną częstotliwość?

0
  • #24 17 Lis 2016 22:56
    Rezystor240
    Poziom 35  

Jeżeli antenę masz dostrojoną do danej częstotliwości to tylko pozostaje zmiana wysokości anteny.

0
  • #25 17 Lis 2016 23:03
    max-energy
    Poziom 22  

Jedno pytanko. Jaka długość promiennika i przeciwwag jest prawidłowa z obliczeń dla anteny 1/4λ? 2,66m czy 2,75m? I czy zawsze muszą być jednakowej długości? Czy długość przeciwwag ma duży wpływ na zestrojenie anteny?

0
  • #26 17 Lis 2016 23:14
    Rezystor240
    Poziom 35  
  • #27 17 Lis 2016 23:20
    max-energy
    Poziom 22  

Dla CB przyjmuję się częstotliwość 27MHz. To daje w falę 11m. Czyli dla anteny 1/4λ długość promiennika wynosi 2,75m. To dlaczego ja mam 2,66m? Chyba tu jest błąd... Przy prototypie długość wynosiła właśnie 2,75m. Czy oprócz przedłużenia promiennika, muszę też przedłużyć przeciwwagi do 2,75m?

0
  • #29 17 Lis 2016 23:33
    Rezystor240
    Poziom 35  

max-energy napisał:
    Czy oprócz przedłużenia promiennika, muszę też przedłużyć przeciwwagi do 2,75m?

Tak trzeba przedłużyć oba te elementy.
    Przeciwwagi teoretycznie im większe tym lepiej.

Moderowany przez kriss51.:

Jeszcze jeden tak "mądry" wpis i Cię nagrodzę. W antenach GP przeciwwagi i promiennik muszą mieć długość 1/4 fali z uwzględnieniem współczynnika skrócenia "k" inaczej jej nie dostroisz. 3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

0
  • #30 17 Lis 2016 23:38
    max-energy
    Poziom 22  

kriss51 napisał:

Jak gruby materiał zastosowałeś na promiennik i przeciwwagi?

Rura aluminiowa Φ12mm, ścianka bodajże 1,5mm

0