Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radziecka Dioda Zenera KC119A

15 Lis 2016 13:09 1146 6
  • Poziom 18  
    Potrzebuję na szybko zastąpić Radziecką diodę Zenera KC119A. W katalogu odczytałem że to dioda 1,9V, a ja najmniejszą jaką mam to 3,3V, nigdzie w sprzedaży nie widziałem diod Zenera o takim napięciu.
  • Poziom 27  
    Kiedyś w RE był cykl artykułów " Co czym zastąpić " , jak znajdę to podam konkretnie . Np dwa tranzystory połączone odpowiednio dadzą nam 1,5 V lub dwie zwykłe diody ;)
  • Poziom 31  
    Za zenera możesz użyć diodę LED lub IRED, nie pamiętam tylko jakie mają napięcia poszczególne kolory.
  • Moderator Projektowanie
    KC119A to nie jest dioda Zenera ale t.zw. stabistor - czyli 3 diody połączone szeregowo i pracujące w kierunku przewodzenia.
    Radziecka Dioda Zenera KC119A

Zamiennik - np. stara polska dioda BAP812 albo BAP816 prod CEMI, albo ZE2 prod. ITT.
    Wystarczy też połączyć trzy diody szeregowo, np. 1N400x, diody 1N4148 będą mieć zbyt wysokie napięcie ok.2,2V. Można też użyć LED-a ale trzeba dobrać typ dla uzyskania Uf=1,8-2,1V/10mA.

scotch napisał:
    Np dwa tranzystory połączone odpowiednio dadzą nam 1,5 V lub dwie zwykłe diody

Prosimy o lepsze rady.
  • Poziom 18  
    Cytat:
    Zamiennik - np. stara polska dioda BAP812 albo BAP816 prod CEMI, albo ZE2 prod. ITT.
    Wystarczy też połączyć trzy diody szeregowo, np. 1N400x, diody 1N4148 będą mieć zbyt wysokie napięcie ok.2,2V. Można też użyć LED-a ale trzeba dobrać typ dla uzyskania Uf=1,8-2,1V/10mA.

I te diody 1N400... podłączyć tak jak diodę Zenera- anoda do minusa katoda do plusa?
  • Pomocny post
    Moderator Projektowanie
    Batee napisał:
    I te diody 1N400... podłączyć tak jak diodę Zenera- anoda do minusa katoda do plusa?

Nie pisałem przeciez
    trymer01 napisał:
    połączone szeregowo i pracujące w kierunku przewodzenia

czyli katodą do minusa, anoda do plusa.
  • Poziom 18  
    trymer01 napisał:
    Batee napisał:

Nie pisałem przeciez
    trymer01 napisał:
    połączone szeregowo i pracujące w kierunku przewodzenia

czyli katodą do minusa, anoda do plusa.

Przepraszam, jakoś przeoczyłem to jedno słowo.