Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dom 200 m2 kocioł gazowy acv - Jakiej mocy kocioł acv wystarczy

ultralegera 15 Nov 2016 23:33 22518 14
Wago
 • #1
  ultralegera
  Level 7  
  Witam,
  Dom 200 m2 nieocieplony, okna nowe. Posiadam piec węglowy i chcę aby wspomagał go gazowy co oznacza, że gdy skończy się palić w węglowym (nie podrzucę na noc) i spadnie temperatura do zadanej to automatycznie włączy się piec gazowy.

  Wiem że kocioł węglowy chodzi na układzie otwartym. Firma która ma montować mi piec poleciła kocioł acv kompakt hre eco 30 solo moc 7 kw do 26 kw i że ten piec gazowy chodzi w układzie otwartym. Do tego wymiennik wody 150 litrów elektromet skay aby jednocześnie ogrzewał wodę.

  Rzekomo ma to wszystko się samo przełączać. Moje pytania do znawców tematu:

  1. Czy to dobry piec
  2. Czy moc pieca 26 kw nie jest za duża? Nie wystarczyłby 18 kw?
  3. Martwi mnie że minimalna moc kotła to aż 7 kw. Czy nie za dużo aby grzać oszczędnie?
  4. Czy faktycznie jest szansa że te dwa kotły będą grzały jednocześnie i gazowy będzie przejmował palenie po węglowym gdy spadnie temperatura?
  5. Czy wymiennik wody elektromet skay 150 litrów jest dobrym wymiennikiem?
  6. Obecnie wodę podgrzewam bojlerem gazowym 100 litrów aristona. Czy acv z wymiennikiem będzie bardziej oszczędny co do grzania wody niż obecny ariston?
 • Wago
 • Helpful post
  #2
  ziomekorko
  Level 19  
  Witam. ACV Kompakt HRE eco to jeden z najlepszych na świecie kotłów z segmentu compact czyli popularnych i tanich rozwiązań. Jego specyficzna konstrukcja powoduje że jest to kocioł niezwykle trwały i jednocześnie oszczędny w eksploatacji, naprawach i konserwacji. Faktycznie jest to jedyny mi znany kocioł kondensacyjny z dopuszczeniami i atestami mogący spokojnie pracować w układzie otwartym, dzięki czemu można zaoszczędzić na wymienniku i pompach. Nie zaszkodzi mu także chwilowy brak wody, a to wszystko przez opatentowany, specyficzny, bardzo masywny (waga wymiennika ciepła to ponad 20 kg) wymiennik ciepła z alu-krzemu z dodatkiem miedzi.

  1. Możesz spokojnie się decydować na ten kocioł bo to produkt z górnej pułki jakościowej w porównaniu do Niemieckich, Włoskich czy Polskich wyrobów.
  2. Jak ocieplisz dom to 18 kW będzie dobre, jeżeli nie to ten większy będzie miał pewien zapas mocy, którą zresztą się reguluje.
  3. Przy układzie otwartym a w związku z tym dużym zładzie wody i tej wielkości domu ta moc minimalna jest jak najbardziej w porządku.
  4. Przy prawidłowym montażu kotła gazowego do instalacji będzie on działał automatycznie.
  5. Jeżeli montujesz już kocioł ACV to zastanów się nad zasobnikiem też tej firmy. ACV nie ma sobie równych na świecie w produkcji ciepłej wody. Zastanów się na przykład nad ACV Comfort 130 - tani, trwały, wydajny no i przede wszystkim ze stali nierdzewnej.
  6. Zdecydowanie tak.
 • #3
  ultralegera
  Level 7  
  Witam, dzięki za szybką odpowiedź. Mam jeszcze jedną propozycję - kocioł ariston genus premium 24 kw albo vailant 206/5-5 21 kw. Z racji faktu, ze te kotły nie chodzą w układzie otwartym muszą być połączone wymiennikiem płytowym. Na ich plus jest modulacja bo ariston można modulowac od 2,5 kw a vailant też podobnie a ACV dopiero od 7 kw.

  Którą opcje byście wybrali u siebie? Najbardziej chodzi mi o to żeby gazowy sam się włączał i dogrzewał głównie nocami jak nie palę w piecu węglowym.
 • #4
  sqpien
  Level 16  
  ziomekorko wrote:
  Zastanów się na przykład nad ACV Comfort 130 - tani, trwały, wydajny no i przede wszystkim ze stali nierdzewnej.


  Tylko jezeli argumentem ma byc to, że z nierdzewnej, to co do ścisłości nie cały - zewnętrzny zbiornik ze stali węglowej jest.

  Jeśli zależy na całym ze stali kwasowej, to jest polski producent takich:

  http://www.termica.pl/produkty/3,wymienniki-dwuplaszczowe
 • #5
  ultralegera
  Level 7  
  Witajcie. Nikt nie pomoże mi w wyborze kotła? Proszę o opinie. Słyszałem że acv ma bardzo słaby serwis.
 • Wago
 • #6
  1tropek
  Level 23  
  ultralegera wrote:
  Witajcie. Nikt nie pomoże mi w wyborze kotła? Proszę o opinie. Słyszałem że acv ma bardzo słaby serwis.


  Problem jest z węglokiem, a właściwie z jakością wody kotłowej. Odseparowanie obiegów wymiennikiem płytowym rozwiązuje problem wody i ciśnienia ale jest dosyć drogie.
  Węglok masz grawitacyjny czy z pompką? Jakie masz ciśnienie grawitacyjne ( hydrostatyczne) w instalacji?
  Wpieranie Ci porządnego kotła w którym po kilku sezonach zamulisz wymiennik nie jest uczciwym postępowaniem.
  Do problemu należy podejść całościowo, węglok może też grzać zasobnik np. z podwójną wężownicą.
 • #7
  ziomekorko
  Level 19  
  Witam.

  Sqpien - firma ACV jest nie kwestionowanym liderem w produkcji ciepłej wody poprzez zasobniki pojemnościowe (czytaj bojler) na świecie. Zasobnik, który zaproponowałem jest tanim ale dobrym jakościowo rozwiązaniem i ma wydajność produkcji ciepłej wody przy temperaturze 40 stopni 770 litrów/godzinę, podczas gdy Termica dwu-płaszczowa o pojemności 140 litrów tylko 540. Sam widzisz różnice.

  Ultralegera - pisałem ci już wcześniej że kocioł ACV Kompakt to górna półka jakościowa w porównaniu do produktów innych producentów w segmencie compact. Tu niema się co zastanawiać. Te kotły słyną na świecie z bez awaryjnej pracy po 25-30 lat (pod warunkiem stosowania regularnych przeglądów i konserwacji). Znajdź mi dzisiaj tak wytrzymały kocioł kondensacyjny z segmentu compact innych popularnych producentów z Niemiec i Włoch (średnio wytrzymują 8-10 lat, po tym czasie prostu się rozsypują bo są wykonane w większości z tandetnego plastiku). Autoryzowanych firm serwisowych jest mniej więcej tyle samo co bardzo znanej konkurencji z Niemiec na V więc nie widzę problemu. Co do jakości serwisu to dużo opinii pisała konkurencja co zostało niejednokrotnie udowodnione.
  Ariston Genus Premium EVO to dobra konstrukcja choć nie długowieczna ze względu na mnogość zastosowanych tworzyw sztucznych o ograniczonej żywotności. Tak niska moc minimalna ma zastosowanie w mieszkaniach lub w budynkach niskoemisyjnych i pasywnych (w twoim przypadku kocioł schodził by na tak niską moc minimalną naprawdę rzadko). Ariston ma układ sterowania polegający na jak najszybszym wygrzewie z pełną mocą, podczas którego kocioł w praktyce nie kondensuje, a następnie podtrzymywaniu żądanej temperatury. ACV natomiast ma opatentowane sterowanie różnic temperatur zasilania i powrotu + ewentualnie pogodowo i temperatura pomieszczenia, co skutkuje pracą praktycznie na mocy, która jest potrzebna w danym momencie, w praktyce przez 90% czasu minimalną.
  Na instalacje w układzie otwartym a co za tym idzie z dużym zładem wodnym i takiej powierzchni domu nawet moc minimalna 10 kW była by w sam raz. Zazwyczaj instalacje otwarte mają duże straty ciepła spowodowane swoją pojemnością, budową oraz słabym zaizolowaniem, a ty do tego masz nie ocieplony dom. Moja dobra rada to żeby instalacja była jak najprostsza, bo to gwarantuje brak kłopotów eksploatacyjnych (nie ma co komplikować instalacji dodatkową pompą obiegową oraz wymiennikiem ciepła, z którym po pewnym czasie i tak będą kłopoty na skutek zamulenia bądź też za-kamienienia).

  1tropek - Kocioł kondensacyjny ACV Kompakt jest niezwykle odporny na zamulenie oraz zakamienienie i do tego jako chyba jedyny na Polskim rynku dopuszczony do instalacji z układem otwartym. Nikt nikomu nic nie wpiera ponieważ ta konstrukcja doskonale się sprawdza już w ponad 800000 tego typu zastosowaniach w całej Europie od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Proponuje ci zapoznać się z budową kotła ACV Kompakt a wtedy pojmiesz jaka to genialnie prosta, niezawodna i specyficzna konstrukcja. W sieci są dostępne filmy pokazujące jak te kotły się produkuje oraz jak są zbudowane.
 • #8
  1tropek
  Level 23  
  ziomekorko wrote:
  Zasobnik, który zaproponowałem jest tanim ale dobrym jakościowo rozwiązaniem i ma wydajność produkcji ciepłej wody przy temperaturze 40 stopni 770 litrów/godzinę,


  Oooooj :not: :not: :not: :D
 • #9
  elveez
  Level 11  
  na 360 m posiadam kocioł 28 KW i to całkiem styka .. zimy do - 25 stopni. ACV polecam HM 35 TC woda użytkowa + CO oszczędny... dopiero co serwis robiłem bezstratny powiedzmy temp wydechu gazów max 43 stopnie... oszczędny... dziala mi na trybie LOW https://www.youtube.com/watch?v=9Y3P9hcJQms
 • #10
  cox409
  Level 6  
  Nie wiem jakiej mocy dobrać kocioł gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem ?

  Dom nowy w budowie. Parter z poddaszem użytkowym garażem i piwnicą. Garaż i piwnica nie ogrzewane. Kocioł w piwnicy.
  Docieplenie poddasza wełna Rocwool 25cm. Docieplenie ścian styropian fasadowy grafitowy 15 cm. Bez rekuperacji. Okna 3 szybowe.
  Powierzchnia do ogrzania czyli parter i poddasze 180 m2. Całość ogrzewania to podłogówka. Planuję 55/40 stopni C.
  Nieco większe zapotrzebowanie na ciepło z powodu :
  - dużego okna aluminiowego fasadowego ( 3 szyby ) o pow 20m2 ( cała ściana szczytowa od południa )
  - z powodu nieogrzewanego garażu w bryle budynku
  - z powodu nieogrzewanej piwnicy
  - z powodu nieco zwiększonej kubatury przez antresolę ( pustkę )

  W duże przymrozki planowana możliwość dogrzania kominkiem (bez płaszcza wodnego)

  W sklepie proponują mi buderusa GB062 - 24 KW i zasobnik 100L

  czy to dobre rozwiązanie ?
 • #11
  Zbigniew Rusek
  Level 37  
  Można dać nieco wyższe parametry (np. 60/45 stopni, a nawet jeszcze więcej), gdyż te teoretyczne sa dla największych mrozów. Gdyby nawet założyć 70/55 stopni, to może być tak, że w danym sezonie takie wystąpią raz, lub nawet ani raz nie wystąpią a przeciętne w sezonie będą 45/35 stopni. Dlatego z powodzeniem można dawać nieco wyższe obliczeniowe, gdyż takie występują bardzo rzadko (czasem moga w danym sezonie grzewczym w ogóle nie wystąpić). 55/40 stopni jako "obliczeniowe" może oznaczać, że średnio w sezonie będą 40/30 albo nawet 35/25 (to ostatnie oznaczałoby chłodniejszy grzejnik od dziewczęcych pleców).
 • #12
  ls_77
  Level 36  
  cox409 wrote:
  Całość ogrzewania to podłogówka. Planuję 55/40 stopni C.

  Ale kolega cox409 pisze o podłogówce i 55/40°C a nie o grzejnikach!
 • #13
  Prof. SpecMiernik
  Level 27  
  cox409
  Piszesz w temacie kotła ACV a pytasz o Buderusa ????
  Ale już pomijając producenta to 18 kW spokojnie Ci wystarczy.

  Zbigniew Rusek wrote:
  Można dać nieco wyższe parametry (np. 60/45 stopni, a nawet jeszcze więcej), gdyż te teoretyczne sa dla największych mrozów. Gdyby nawet założyć 70/55 stopni, to może być tak, że w danym sezonie takie wystąpią raz, lub nawet ani raz nie wystąpią a przeciętne w sezonie będą 45/35 stopni. Dlatego z powodzeniem można dawać nieco wyższe obliczeniowe, gdyż takie występują bardzo rzadko (czasem moga w danym sezonie grzewczym w ogóle nie wystąpić). 55/40 stopni jako "obliczeniowe" może oznaczać, że średnio w sezonie będą 40/30 albo nawet 35/25 (to ostatnie oznaczałoby chłodniejszy grzejnik od dziewczęcych pleców).

  Gdzie tu jest odpowiedź na pytanie "jakiej mocy kocioł" (bo to jest meritum) ?
  Nabazgrałeś obliczeń a on dalej nie wie czy 18 kW czy 24 kW....................
 • #14
  cox409
  Level 6  
  Nie pytałem o temperaturę podłogówki .......

  Pytanie było proste " CZY KOCIOŁ KTÓRY MI PROPONUJĄ BĘDZIE ODPOWIEDNI ???????

  Dodano po 3 [minuty]:

  Kocioł który mi proponują ma moc 24 KW . Z wykresu powyżej wnioskuję że 14KW powinno mi wystarczyć. Wobec powyższego czy warto kupić mocniejszy 24KW czy lepiej 14KW ?

  Dodano po 5 [godziny] 54 [minuty]:

  mam do wyboru 14 lub 24

  Dodano po 10 [minuty]:

  jeszcze tylko dodam ze 4 osobowa rodzina, piec ma być kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem 100 L ,, długość instalacji OP to 1600m , dwie szafki 9 obwodów oraz 7 obwodów , pod podłogówką folia budowlana, styropian 5cm o dobrej lambdzie oraz folia ALU
 • #15
  Prof. SpecMiernik
  Level 27  
  cox409 wrote:
  Pytanie było proste " CZY KOCIOŁ KTÓRY MI PROPONUJĄ BĘDZIE ODPOWIEDNI ???????

  cox409 wrote:
  W sklepie proponują mi buderusa GB062 - 24 KW

  Moim zdaniem na c.o. będzie za duży i przewymiarowany.

  cox409 wrote:
  jeszcze tylko dodam ze 4 osobowa rodzina, piec ma być kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem 100 L

  100 L użytkowej czy grzewczej+użytkowej ?