Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jedno gniazdko kilka przedłużaczy- dwa komputery.

16 Lis 2016 09:06 1524 22
  • Poziom 6  
    Witam
    Mieszkam w bloku z 83 roku. Gniazdka z bolcem mam tylko w łazience i kuchni.
    Chce do jednego podłączyć dwa komputery, dwa monitory, router, modem.
    Z tego co wyczytałem to gniazdko powinno wytrzymać 3600 a średni komputer pobiera 300- 400 a nawet mniej więc powinno być ok ale podobno przez przedłużacze maksymalna wartość spada. U mnie wyglądałoby to tak:

Gniazdko w kuchni--> przedłużacz 3 gniazdowy Elgotech max 2300

do jednego gniazdka tego przedłużacza----> listwa Dpm- max 3600 przeciwprzepięciowa- 1 komp, monitor, router, modem

do drugiego----> przedłużacz (do kupienia) ---->listwa Fiesta max 3500- 2 komp, monitor

Czy będzie ok?
  • e-miernikie-mierniki
  • Specjalista elektryk
    Odbiorniki w I klasie ochronności powinny być przyłączane wyłącznie do gniazd ze stykiem ochronnym. Należy zaprosić elektryka, aby przystosował instalację do odbiorników, których w 1983 roku nie było...
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 6  
    Chce podłączyć do takiego gniazdka ze stykiem ochronnym (wszystkie elementy po drodze też mają tego bolca) które mam właśnie w kuchni bo w pokojach wizyta elektryka nic nie da skoro są tylko 2 kable w gniadkach.
    Stąd też taka wymuszona kombinacja.
  • Admin Elektroenergetyka
    Kano7 napisał:
    bo w pokojach wizyta elektryka nic nie da skoro są tylko 2 kable w gniadkach.
    Stąd też taka wymuszona kombinacja.

Właśnie, że da. Przy systemie TN, wystarczy wymienić gniazdo i odpowiednio podłączyć. Elektryk na miejscu przy okazji sprawdzi stan instalacji.
  • Poziom 42  
    Cytat:
    ...w moim bloku z 80 roku było jedno gniazdko z stykiem ochronnym w łazience i jedno w kuchni a drugie w kuchni bez tzw. bolca.

Nigdy nie pozwalano by w jednym pomieszczeniu znajdowały się gniazda ze stykiem ochronnym i bez tego styku.

Więc taki stan rzeczy jest zapewne efektem prac "racjonalizatora" bez wyobraźni a nie jakiegoś zacofania.
  • Poziom 6  
    Nie będę zapraszał żadnych elektryków itp. nic nie będę robił w tym mieszkaniu żadnych przeróbek. Proszę o odpowiedź czy to co CHCE zrobić będzie ok.
  • Poziom 35  
    Kano7 napisał:
    do jednego gniazdka tego przedłużacza----> listwa Dpm- max 3600 przeciwprzepięciowa- 1 komp, monitor, router, modem

do drugiego----> przedłużacz (do kupienia) ---->listwa Fiesta max 3500- 2 komp, monitor

Czy będzie ok?

Jeśli chodzi o obciążenie to tak.
    Niektóre listwy mają własne bezpieczniki w środku.
  • Poziom 18  
    Podłączysz komputery, monitory pod gniazdo bez PE to metalowe obudowy będą „kopać".
  • Poziom 6  
    Ok czyli jeśli więc pod względem obciążenia będzie ok to pod jakim nie? Przecież gniazdko w kuchni do którego chce wszystko podłączać tak jak napisałem w pierwszym poście ma PE i wszystkie następne listwy/ przedłużacze też.

Właśnie o to się rozchodzi, że ja wiem, że musi być bolec bo już kiedyś spaliło mi się kilka rzeczy w kompie bo nie wiedziałem, że musi być uziemienie.
    Dlatego teraz by wszystko było dobrze chce pociągnąć to z gniazdka, z kuchni które ma PE, a moją wątpliwością w tym wszystkim było to czy przez tak dużą ilość przedłużaczy i listew ta moc się "nie rozejdzie" i finalnie okaże się, że będzie za mało na taką ilość sprzętu bo te dwa kompy będą stały w dwóch różnych pomieszczeniach.
  • Poziom 42  
    Jeżeli nie będą to chińskie przedłużacze z nitki zamiast przewodu to elektrycznie będzie w porządku. O ile oczywiście gniazdo w kuchni jest sprawne ale to przecież co pięć lat potwierdza elektryk prawda?

Natomiast taka ilość przewodów rozciagnietych po mieszkaniu rodzi spore ryzyko uszkodzenia izolacji i w konsekwencji pożaru.
    I drugie ryzyko, prawdopodobnie nie ty jeden jesteś użytkownikiem mieszkania, zastanów się nad sytuacją gdy ciebie nie będzie a ktoś inny zapragnie do Twojej niby instalacji podłączyć dodatkowo odkurzacz, żelazko, farelkę a może wszystko to jednocześnie? Teoria mówi że wyłączy się zabezpieczenie, praktyka pokazuje że nie. I znowu popalone kable albo i pożar. Ja bym jednak poprosił o pomoc elektryka. Po wykonaniu pomiarów może się okazać że obok komputera będziesz mógł mieć gniazdo z ochroną dostosowaną do Twojej instalacji.
  • Poziom 42  
    Ciebie interesuje tylko bezpieczeństwo komputera/sprzętu bezpieczeństwo zaś użytkownika pomijasz.
    Pisałem wcześniej:
    Cytat:
    Nigdy nie pozwalano by w jednym pomieszczeniu znajdowały się gniazda ze stykiem ochronnym i bez tego styku.
    Dodać należy iż na takie rozwiązanie zgody dalej nie ma, co raczej powinno być oczywiste.
    Zasada ta podyktowana jest by uniemożliwić korzystanie z kilku urządzeń w I klasie ochronności gdy część z nich została przyłączona do gniazd ze stykiem ochronnym a część do gniazd bez tego styku.
    Taka sytuacja może bowiem wprowadzić (i wprowadzi) zagrożenie porażeniem, jeśli np: jeden z odbiorników przyłączony do gniazda bez styku ochronnego będzie miał uszkodzoną izolację w wyniku czego na jego obudowie pojawi się napięcie i będzie się ono długotrwale utrzymywało. Jeśli w zasięgu rąk znajdzie się odbiornik przyłączony do gniazda ze stykiem ochronnym a więc z potencjałem ziemi na obudowie, to pomiędzy tymi obudowami mamy pełne 230V. A to jest równoznaczne z zaproszeniem kostuchy do tańca.

Lepiej zaprosić elektryka, który sprawdzi czy wskazane jest zerowanie wykonać.
    Ponadto plątające się na podłodze przedłużacze też z czasem mogą zacząć żyć własnym życiem wprowadzając zagrożenie porażeniem czy pożarem.
    Ty wprowadzając przedłużacz ze stykiem ochronnym do pokoju z gniazdami bez tego styku kostuchę zapraszasz.
  • Poziom 21  
    Sami fachowcy z wysokiej półki napisali o wszystkim i o niczym. Keno7 jak masz 2 przewody to układ sieci TN-C należy wymienić gniazdo żeby było z bolcem i bolec połączyć z zerem (przewód N), przedłużacze z kablami o odpowiednim przekroju aby zabezpieczenie widziało na końcu obwodu zwarcie, wykonać pomiar pętli zwarcia i będzie wiadomo czy spełnia warunki ochrony .
  • Poziom 42  
    Cytat:
    ...jak masz 2 przewody to układ sieci TN-C należy wymienić gniazdo żeby było z bolcem i bolec połączyć z zerem (przewód N)...
    Teoria ciekawe, ale nieprawdziwa, bo na pewno nie jest to układ TN-C i na pewno przewód N nie jest/nie był przewodem zerowym.
    A przewód N w TN-C nie występuje.
  • Admin Elektroenergetyka
    Hajna napisał:
    Sami fachowcy z wysokiej półki napisali o wszystkim i o niczym. Keno7 jak masz 2 przewody to układ sieci TN-C należy wymienić gniazdo żeby było z bolcem i bolec połączyć z zerem (przewód N), przedłużacze z kablami o odpowiednim przekroju aby zabezpieczenie widziało na końcu obwodu zwarcie, wykonać pomiar pętli zwarcia i będzie wiadomo czy spełnia warunki ochrony .

Panie energetyku, dwa, trzy, cztery czy pięć przewodów w gniazdku nie świadczy o układzie sieciowym. TN od TT niczym wizualnym się w tym miejscu nie różni.
    Inną sprawą jest to, że w wielkiej płycie w dodatku w latach 80-tyh TT nie stosowano.
  • Specjalista elektryk
    Hajna napisał:
    Remontując mieszkanie zastosowałem układ sieci TN-C-S w kuchni i łazience, pozostałe pomieszczenia TN-C plus zerowanie.
    Zostawianie jakiejś hybrydy zamiast porządnego remontu instalacji podczas remontu mieszkania jest bezsensowne.

Kano7 napisał:
    Ok czyli jeśli więc pod względem obciążenia będzie ok to pod jakim nie?
    Będzie źle pod względem ochrony przeciporażeniowej. Mechanizm powstania zagrożenia wyjaśnił dokładnie kol. kkas12.
  • Moderator Elektrycy
    Hajna napisał:
    U mnie w Zabrzu od 1980 roku układ sieci się nie zmienił. EC za płotem.

Ło Panie, tam to się nowy blok buduje a stara elektrownia pójdzie w odstawkę. Więc się zmieni coś niedługo ;)
  • Moderator Elektrycy
    Jak tu pomóc, jak autor pomocy nie chce:
    Kano7 napisał:
    Nie będę zapraszał żadnych elektryków itp. nic nie będę robił w tym mieszkaniu żadnych przeróbek.

My przez internet mamy mu diagnozować instalację? Wolne żarty. Do lekarza też się nie chodzi bezprzewodowo.
    Zamykam, gdyż temat nie ma dalszego sensu, autor odpowiedzi otrzymał.