Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux ESL 4131 - Nie Grzeje wody, przepalony w module QD2

16 Lis 2016 12:28 3789 18
  • Poziom 10  
    Witam.
    Mam problem jak w temacie, mianowicie zmywarka nie grzeje wody, najpierw posprawdzałem podzespoły (grzałka, tacho, hydrostat) wszystko w porządku, potem zajrzałem do modułu, w module była nadpalona ścieżka do przekaźnika grzałki, naprawiłem, sprawdziłem przekaźnik (tyka i jest przejście między stykami), sprawdziłem nie dochodzi napięcie sterujące.

Co się okazało dojrzałem przepalony element QD2 (zaznaczony na zdjęciach na czerwono), w różnych tematach wyczytałem, że to albo dioda zenera BZX84C47, albo tranzystor PDTC114E.

Najpierw wymieniłem na diodę, ale grzałka nadal nie działała, dioda się nie spaliła, potem wymieniłem na tranzystor DTC114E (podobno jest to samo co PDTC114E), po włączeniu zmywarki po paru minutach pracy ten tranzystor się spalił.

Dodam jeszcze, że po wymianie na diodę nie kasowałem błędów w pamięci (i10, i60, iF0) zapomniałem, czy to może być przyczyna nie zadziałania grzałki, przed wymianą na tranzystor skasowałem błędy, w tej chwili przy spalonym i wylutowanym tranzystorze wyświetla się i0, i60.

Czy jest możliwe, że coś jeszcze przepala ten tranzystor, czy to może jest dioda, tylko nie skasowałem błędów, może za wysokie napięcie na ten tranzystor idzie i skąd (napięcie z prądniczki tachometrycznej jet ok 10V).

Dodam jeszcze, że jestem amatorem, ale zanim wydam pieniądze na nowy moduł (co się nie opłaca) wolałbym sprawdzić wszystko co możliwe.
    Proszę o pomoc, wiem że są fachowcy na tym forum.
    Dziękuję i pozdrawiam.
    Electrolux ESL 4131 - Nie Grzeje wody, przepalony w module QD2 Electrolux ESL 4131 - Nie Grzeje wody, przepalony w module QD2 Electrolux ESL 4131 - Nie Grzeje wody, przepalony w module QD2
  • Relpol przekaźniki
  • Moderator
    Mariuszek33 napisał:
    dojrzałem przepalony element QD2 (zaznaczony na zdjęciach na czerwono),
    Podaj jaki jesteś w stanie odczytać (marking codes) na QD2. Czy np. jest taki sam jak na fotce poniżej czyli W16 (oznaczenia na PCB są takie same czyli QDx) :D
  • Poziom 10  
    Z tego co udało mi się odczytać to było W16 i coś tam w pionie
  • Moderator
    Mariuszek33 napisał:
    W16 i coś tam w pionie

Pion nieistotny, ale zdemontuj zatem jeden z fotki i zrób sobie pomiary. Mniej na uwadze, że Masz przynajmniej trzy możliwości (jak dla mnie będzie to tranzystor cyfrowy), a zatem myśl jak i co mierzysz i na jakim zakresie.
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Jeśli W16 w SOT-23, to wg tej strony: http://www.s-manuals.com/smd/w1
    będzie to tranzystor PDTC114ET od NXP (http://www.s-manuals.com/pdf/datasheet/p/d/pdtc114ee%2C_pdtc114em%2C_pdtc114et%2C_pdtc114eu_nxp.pdf)
    lub zener CMPZDA47V od Central (http://www.s-manuals.com/pdf/datasheet/c/m/cmpzda2v4-cmpzda47v_central.pdf)

Zauważ natomiast, że są też SOT-23 oznaczone wyłącznie jako Q, co podejrzewam jest tranzystorem, a z dodatkiem D.. hmm.. może być od Diody lub od Digital, w sensie że tylko przełączający ON/OFF. Możliwe, że wprowadzili sobie rozróżnienie na zwykły tranzystor i tranzystor z wbudowanymi rezystorami, jak w PDTC114E.

Ale teraz jeszcze patrzę na QD8, QD3 i D17... to byłoby raczej dziwne połączanie dla podwójnej zenerki (chyba że QD8 nie jest tam połączone, warstwa opisowa zasłania). Dodatkowo po lewej masz zestaw ACS1025T, czyli przełączników AC, co sugerowałoby, że załączane jest obciążenie poprzez ACS+tranzystor (kolektor w stronę ACS, baza w stronę sterowania z MCU).

Zobacz też na połączenia. Spod trafka idzie Ci ścieżka na pin 3 w QD2, w PDTC11E kolektor, w stronę MCU idzie z pinu 1, czyli w PDTC114E baza. Wyprowadzenia 2 nie widać, pewnie przelotka do masy (sprawdź). W ten sposób masz kluczowanie czegoś...

Dodatkowo spójrz na rządek QD.. do pinu 2 dochodzi zawsze grubsza ścieżka, niż do pozostałych. W PDTC114E to emiter i pasowałoby, żeby na tych QD to była masa. Sprawdź miernikiem, czy są wszystkie ze sobą zwarte.
    Zenerka w kierunku przewodzenia do masy, to byłby raczej ewenement, jeśli nie masz zasilania ujemnego na płytce, a taką konfigurację miałoby CMPZDA47V.

Prześledź gdzie leci ta ścieżka od QD2 w dół. Może masz uszkodzony/zwarty element wykonawczy i dlatego tranzystor się pali, bo robi się na nim zwarcie zasilania do masy.
  • Pomocny post
    Moderator
    W16 = PDTC114ET- SOT-23
    :arrow: * = W (W16) SOT-23 placeholder for manufacturing site code (w tym wypadku czytaj Chiny). NPN resistor-equipped transistors; R1 = 10KΩ, R2 = 10KΩ
    Czyli jak nie będziesz umiał zakupić tranzystora: W16, t16, P16, DS, W09, t09, P09, 09... to proponuję Ci BC847 i niech to on będzie lekiem na dostępność :D
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    TONI_2003 napisał:
    to proponuję Ci BC847 i niech to on będzie lekiem na dostępność :D

A co z rezystorami? Podanie stanu wysokiego z MCU na jego bazę bez dodania rezystora, to raczej kiepski pomysł. Nie wydaje mi się, żeby dodawali wynalazek z rezystorami i jednocześnie gdzieś wcześniej dawali rezystor do bazy. R2 łatwo dodać lutując 0603 między piny 1 i 2, ale R1 musiałby gdzieś przyrzeźbić...
  • Moderator
    krisRaba napisał:
    A co z rezystorami?

Bez wnikania w szczegóły to działa i wielokrotnie w praktyce wykonane na wielu innych tranzystorach cyfrowych - (rezystory w bazie). Pamiętaj tylko o jednym NPN czy PNP, sam kiedyś to przetestuj :D
  • Poziom 10  
    Wylutowałem QD1 jest z takim samym oznaczeniem co reszta, jest to tranzystor cyfrowy, porównałem go do wcześniej zakupionego, o którym pisałem DTC114E, ma te same parametry
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    TONI_2003 napisał:
    krisRaba napisał:
    A co z rezystorami?

Bez wnikania w szczegóły to działa i wielokrotnie w praktyce wykonane na wielu innych tranzystorach cyfrowych - (rezystory w bazie). Pamiętaj tylko o jednym NPN czy PNP, sam kiedyś to przetestuj :D

Hmm, chętnie poznam szczegóły. Zarówno ten z rezystorami jak i podany przez Ciebie to NPN. Po nasyceniu na bramce będzie 0,7V, podczas gdy ja wystawiam my 3,3V ewentualnie 5V. Jakie zjawisko ograniczy zatem prąd?

Mariuszek33 napisał:
    Wylutowałem QD1 jest z takim samym oznaczeniem co reszta, jest to tranzystor cyfrowy, porównałem go do wcześniej zakupionego, o którym pisałem DTC114E, ma te same parametry

A co do QD, to pozostaje sprawdzić element wykonawczy i tak jak pisałem miejsce, do którego leci ta ścieżka w dół.
  • Poziom 10  
    Pin1 baza idzie do procesora, pin2 emiter do masy (łączy się z innymi QD), pin3 collector idzie na nóżkę cewki przekaźnika, łączy się jeszcze z diodą D13.
  • Poziom 28  
    No i piękna sprawa, w sumie trzeba było od tego zacząć i wtedy widać jak na dłoni, że to tranzystor. Dioda zabezpieczająca ok, standard. Pomierz cewkę biorąc pod uwagę kierunkowość diody. Spróbuj też z jakiegoś zasilacza z ograniczeniem prądowym odpalić na krótko cewkę, czy cyka.
  • Poziom 10  
    Cewkę wcześniej wylutowywałem i sprawdzałem, cyka.
  • Poziom 28  
    To może jeszcze przebita dioda łączona równolegle do cewki.
  • Poziom 10  
    No i chyba dioda bo przepuszcza w jedną i drugą strone, czy jesteś w stanie na podstawie zdjęcia ustalić parametry diody?
  • Poziom 28  
    Hehe, dioda to tak zwana "cokolwiek" :D Obudowa minimelf. Dioda prostownicza z napięciem w stronę zaporową adekwatnym do zasilania cewki...

Oczywiście diodę sprawdzałeś po wylutowaniu? ;) Nie równolegle połączoną z cewką?
  • Poziom 10  
    Po wylutowaniu oczywiście, czy to może być 1N4148?
  • Poziom 28  
    Co prawda to THT, a nie SMD z tego co widzę, ale z napięciem 100V i 0,3A powinna spokojnie się nadać w to miejsce. Ma całkiem dobre parametry non-repetetive peak, więc jak znalazł do gaszenia szpilek z odłączanej cewki :)
  • Poziom 10  
    Witam ponownie.
    Zmywarka myje i grzeje. podsumowując.
    Dioda D13 równoległa do przekaźnika miała zwarcie, co paliło tranzystor QD2.
    Po wymianie na razie działa. :D :D :D :D :D :D :D :D
    Dioda wymieniona na 1N4148, tranzystor DTC114E (PDTC114E)
    Dziękuje za pomoc
    Temat zakończony