Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Polar CZ235 - przestał działać zamrażalnik

sirixx 16 Lis 2016 13:10 483 6
 • #1 16 Lis 2016 13:10
  sirixx
  Poziom 9  

  Witam
  Mam chłodziarko-zamrażarkę CZ235, świeci się czerwona kontrolka i przestał działać zamrażalnik, komora chłodząca działa, lecz schładza słabiej, słychać agregat. Z opisu wynika, że ten model posiada 2 sprężarki i 2 termostaty. Do naprawy jej mam ponad 100km, więc chciałbym się przygotować. Jaki jest termostat jest do zamrażarki i jak go wymienić, co sprawdzić ? Zamrażalnik pracował w pozycji "1". Pozycja "super" powinna ominąć termostat chyba, ale w tej pozycji też nie mrozi.

  0 6
 • Technik Elektryk - Faber CK
 • #2 16 Lis 2016 20:52
  nares
  Specjalista AGD

  sirixx napisał:
  Pozycja "super" powinna ominąć termostat chyba, ale w tej pozycji też nie mrozi.

  Ubytek czynnika, lub uszkodzona sprężarka.

  1
 • Technik Elektryk - Faber CK
 • #3 16 Lis 2016 22:53
  sirixx
  Poziom 9  

  Czy jest tam odwadniacz i mógł się zapchać, czym one są nabite freonem czy innym czynnikiem ? Czy możliwa jest wymiana odwadniacza bez spuszczania i ponownego nabijania lodówki ?
  Jak w programie usterka player.pl wadliwa-lodowka S04E16

  Dodano po 5 [minuty]:

  W tym odcinku Usterki uległ uszkodzeniu przekaźnik player.pl lodowka,S02E16. Przydałby mi się schemat do tego modelu, czy ktoś posiada ? szukałem w bazie i nie znalazłem.

  0
 • #4 16 Lis 2016 23:50
  nares
  Specjalista AGD

  sirixx napisał:
  Do naprawy jej mam ponad 100km, więc chciałbym się przygotować
  sirixx napisał:
  Czy jest tam odwadniacz i mógł się zapchać, czym one są nabite freonem czy innym czynnikiem ? Czy możliwa jest wymiana odwadniacza bez spuszczania i ponownego nabijania lodówki ?

  Kolego wybacz, ale kompletnie nie masz pojęcia o chłodnictwie, więc nie rozumiem, że wybierasz się 100km do "naprawy".

  0
 • #5 17 Lis 2016 00:19
  sirixx
  Poziom 9  

  Mam ukończony kurs chłodniczy z 1996r. i pracowałem jako chłodnik na amoniaku (mieliśmy 3 sprężarki - tłokowe) i serwisant maszyn w mleczarni kilka lat dopóki jej nie zlikwidowali. Od ponad 15 lat mam małą styczność z chłodnictwem (pracowałem jako elektromechanik i informatyk) do niedawna miałem lodówkę Mińsk która chodzi do tej pory - jest sprawna, ale poszła na zasłużoną emeryturkę po ponad 30 latach bezawaryjnej pracy :) zastąpił ją Samsung z chłodzeniem nowego typu z wentylatorami, bezszronowa. Tak mam ponad 110km w jedną stronę bo w mieszkaniu syna się rozmroziła i prawdopodobnie uszkodziła. Zamrażalnik nie chodzi i słabo chłodziarka schładza. Wcześniej walczyłem z dwoma pralkami Polar przez wiele lat, jedna z nich chodzi do tej pory :) Nie mogę znaleźć serwisówek, schematów lodówki Polar CZ235. Mam znajomego co ma jeszcze sprzęt do napraw lodówek i naprawiał też freonowe zarówno małe i schładzacze do mleka oraz razem amoniakalne, pracowaliśmy obaj na chłodni w mleczarni ponad 16-20 lat temu. Niektóre usterki mógłbym usunąć sam lub z kolegą, bo inni serwisanci mogą niepotrzebnie skasować za wymianę agregatu i inne niepotrzebne części jak w usterce.

  0
 • Pomocny post
  #6 17 Lis 2016 00:41
  nares
  Specjalista AGD

  sirixx napisał:
  Nie mogę znaleźć serwisówek schematów lodówki Polar CZ235

  A po co ci to!? Podpinasz sprężarkę zamrażarki bezpośrednio do zasilania i wszystko wiesz. Jeśli pracuje a nie chłodzi, to ubytek czynnika - w tych lodówkach nie blokowały się układy.

  0
 • #7 18 Lis 2016 21:39
  sirixx
  Poziom 9  

  Witam ponownie

  Ustaliłem telefonicznie jeszcze że, obie sprężarki są ciepłe tzn. pracują obie, nie działa szybkie zmrażanie w zamrażarce (ominięcie termostatu), chłodziarka chodzi na półgwizdka. Wezwałem jednak serwis do niej, te lodówki mają czynnik R134a, zrobiła się nieszczelność i uleciał do atmosfery stopniowo - konieczne było zrobienie małego obejścia i nienapełnienie ponowne czynnikiem. Temat zamknięty, dziękuję.

  0