Smart Home w technologii bezprzewodowej - przewodnik
Charakterystyczną cechą obecnie tworzonych systemów inteligentnego domu jest poszerzanie ich możliwości przy jednoczesnym ułatwianiu sposobu ich instalacji i konfiguracji. W tej chwili przeciętny użytkownik smartfona, potrafiący skonfigurować dostęp do sieci Wi-Fi, będzie mógł zautomatyzować swój dom bez kosztownego udziału specjalistów.
Stając się właścicielem mieszkania lub domu z rynku wtórnego, zostajemy dodatkowo obciążeni bagażem bardzo kosztownych remontów i przeróbek budowlanych, które pozwolą na uzyskanie zadowalającego nas poziomu jakości lokalu. Co w przypadku, gdy chcemy stać się posiadaczem zautomatyzowanego domu?
Miłośnicy technologii smart home decydujący się na instalację systemu inteligentnego domu, który nie wymaga rozprowadzenia okablowania na jego potrzeby, mogą zaoszczędzić setki złotych dzięki takiemu wyborowi.
Smart Home jak zacząć?`
Rynek systemów inteligentnego domu rozwija się dynamicznie. Obecnie w sklepach dostępnych jest przynajmniej kilka zestawów startowych pozwalających na rozpoczęcie przygody z automatyzowaniem domu i poprawą bezpieczeństwa domowników. Zestawy różnią się bogactwem wyposażenia i spektrum cenowym. Zestaw pozwalający na kontrolę temperatury, wilgotności, zawierający czujki ruchu, kontraktor można kupić za kilkaset złotych. Górnej granicy nie ma, systemy Fibaro rozpoczynają się od kwot grubo przekraczających 1,5 tysiąca złotych. Warto wybrać system, który będziemy mogli samodzielnie zainstalować, nie generując w ten sposób dodatkowych kosztów. W wielu wypadkach instalacja systemów jest bardzo prosta nie nastręcza kłopotów przeciętnemu użytkownikowi. Przyjrzyjmy się jak rozpocząć taką instalację.
Dlaczego technologia ZigBee?
Systemy alarmowe i systemy inteligentnego domu muszą być oparte o niezawodny protokół komunikacji poszczególnych urządzeń wchodzących w jego skład. System powinien zadziałać prawidłowo nawet w przypadku awarii jednego z jego elementów. By tak się stało, sieć którą tworzą węzły powinna być typu mesh. Zepsuty węzeł takiego systemu jest inteligentnie omijany i znajdowana jest alternatywna droga, dzięki czemu komunikacja i zarządzanie urządzeniami jest dalej możliwe. Protokół komunikacyjny ZigBee zapewnia właśnie tego typu łączenie urządzeń.
Kolejną charakterystyczną cechą, która przyświeca temu systemowi jest jego energooszczędność. Urządzenia końcowe, konkretne czujki dzięki minimalnym potrzebom energetycznym potrafią pracować bez zmiany baterii długie lata, zapewniając bezpieczeństwo domownikom i podwyższając komfort ich życia.
Serce systemu Smart Home - hub/centralka
Budowę każdego z systemów inteligentnego domu zaczynamy od omówienia jego serca, czyli huba często nazywanego bramką Urządzenie to często obsługuje kilka standardów komunikacji, które pozwalają z jednej strony panować nad systemem, a z drugiej umożliwiają na zdalne sterowanie nim przez użytkownika. Użytkownik kontroluje huba za pomocą aplikacji dostępnej na smartfony, łącząc się z nim za pomocą internetu i sieci Wi-Fi. Dodatkowo hub może pełnić rolę syreny i ostrzegać sygnałem świetlnym o wykrytych zagrożeniach.
Konfiguracja, zarządzanie, uzbrajanie systemu, odpytywanie czujek o ich stan, wszystkie te funkcje wykonywane są przez te urządzenie.
Zabezpieczamy otwory okienne, drzwi, bramy
Sygnał o otwarciu okna lub drzwi w czasie naszej nieobecności w domu, świadczy o próbie włamania. W celu wykrycia tego typu nieautoryzowanych akcji, należy okna i drzwi zabezpieczyć czujnikiem wielofunkcyjnym. Kontaktron to niewielki element składa się z dwóch części, które mocujemy równolegle na ruchomym skrzydle okna/drzwi oraz jego framudze. Wielofunkcyjny czujnik inteligentnego domu nadaje się także do zabezpieczenia drzwi szaf biurowych, przechowujących ważną dokumentację firmową, drzwi garażowych, klap sufitowych prowadzących na strych itp.
Czujki ruchu
Sensory ruchu wykrywają obecność osób w strzeżonych pomieszczeniach. Dzięki nim użytkownik może uzyskać informację o zbliżającym się napastniku, a także potrafi określić zajętość pomieszczeń w domu. Ponieważ montaż czujnika sprowadza się do przyklejenia go do wybranego miejsca na ścianie, użytkownik musi pamiętać jedynie o jego obszarach detekcji, tak by optymalnie wykorzystać jego możliwości.
Czujka zalania - strażnik łazienki
Charakterystyczną ze względu na swoją konstrukcję jest czujka zalania. Składa się ona z czujki i sondy, która dzięki swoim niewielkim rozmiarom, może zostać umieszczona nawet w trudno dostępnych obszarach zagrożonych zalaniem. Tu po raz kolejny warto podkreślić atut bezprzewodowej komunikacji elementów systemu. Montaż czujki trwa sekundy, nie wymaga kucia, niszczenia płytek, struktury ścian, ani dodatkowego okablowania. Czujnikiem zalania warto zabezpieczyć wszystkie pomieszczenia, w których znajdują się zawory instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Najczęściej jest to obszar podłogi w okolicach prysznica, wanny, umywalki, pralki, wc, ale także zmywarki i zlewozmywaka. W domach jednorodzinnych powinniśmy zastanowić się nad zabezpieczeniem piwnic. Szczególnie w trudno dostępnych lub rzadko odwiedzanych miejscach warto umieścić czujkę zalania, by zapobiec szkodom, jakie może spowodować wyciek wody.
Czujniki autonomiczne
W skład systemów alarmowych mogą wchodzić czujniki autonomiczne, które będą spełniały swoje zadanie także bez podłączenia ich do huba/centrali. Do tego typu urządzeń mogą należeć czujniki wykrywające czad i czujniki dymu. Autonomiczny sensor w takich wypadkach jest wyposażony w systemy ostrzegania użytkownika o zagrożeniu jakimi są syrena i diodowy sygnalizator świetlny. Minusem autonomicznego stosowania tych elementów systemu jest brak kontroli i monitoringu, dostępny w sposób zdalny z poziomu aplikacji zarządzającej hubem.
Zdalne zarządzanie systemem inteligentnego domu
O sile i użyteczności Smart Home decyduje możliwość jego zarządzania w sposób zdalny za pomocą urządzeń mobilnych. Administrator systemu dzięki odpowiedniej aplikacji potrafi monitorować środowisko domowe, a także zdalnie wydawać polecenia urządzeniom RTV/AGD. To w jak prosty sposób można za pomocą aplikacji dokonać konfiguracji czujki czadu i jego aktualizacji można obejrzeć na przykładowym filmie instruktażowym systemu SmartHome firmy Ferguson.
Link
Inteligentne gniazdko - zdalna kontrola nad urządzeniami elektrycznymi
Dzięki inteligentnym gniazdkom użytkownik uzyskuje możliwość zdalnej kontroli podłączonych do niego urządzeń. Staje się możliwe tworzenie harmonogramu działań tych urządzeń i kreowanie scen z ich udziałem. Dodatkowym plusem jest często możliwość monitorowania zużytej przez urządzenie energii elektrycznej.
Link
Kamery IP - zdalny monitoring domu
Administrator systemu Smart Home zaniepokojony sygnałami ostrzegawczymi z aplikacji, ma możliwość wglądu i rejestracji obrazu wideo ze swojego domu dzięki kamerom IP. Obecnie stosowane kamery zapewniają możliwość rejestracji obrazu w jakości Full HD, posiadają wbudowany mikrofon i głośnik oraz diody doświetlające pomieszczenie w warunkach nocnych. Dzięki silnikom zamontowanym w kamerze użytkownik może ze swojego smartfona lub tabletu obracać kamerą, monitorując pomieszczenie w którym została ona umieszczona.
Transmitter IR - jeden by rządzić wszystkimi
W skład systemów inteligentnego domu mogą wchodzić transmittery IR. Są to urządzenia, które można nauczyć obsługi i sterowania wszystkimi sprzętami RTV/AGD, którymi normalnie należy zarządzać pilotem IR. Korzystając z jednego transmittera możemy w sposób zdalny sterować umieszczonym w pokoju telewizorem, odbiornikiem telewizji DVB-T/S/C, kinem domowym, klimatyzatorem, roletami, oświetleniem LED i itp. Bardzo przydatną funkcją transmittera IR są timery i możliwość tworzenia scen.
Smart Home - to już teraźniejszość
Inteligentny dom powoli staje się wszechobecny. Technologia ZigBee stosowana do zarządzania urządzeniami AGD/RTV, wykorzystywana jest w tej chwili przez największe koncerny świata. Inteligentna lodówka LG, smart pralka Indesit’u to tylko nieliczne przykłady zastosowania tego bezprzewodowego protokołu. Rozwój samej technologii sprawia, że z roku na rok staje się on bardziej dostępnym i tańszy. Zarządzanie domem z poziomu smartfona przez Kowalskiego to nie odległa przyszłość, ale kolej rzeczy na którą już jesteśmy gotowi mentalnie. Zestawy inteligentnego domu typu SmartHome Security Kit pokazują jak łatwo można zrobić to samemu.
Artykuł sponsorowany //gulson
Charakterystyczną cechą obecnie tworzonych systemów inteligentnego domu jest poszerzanie ich możliwości przy jednoczesnym ułatwianiu sposobu ich instalacji i konfiguracji. W tej chwili przeciętny użytkownik smartfona, potrafiący skonfigurować dostęp do sieci Wi-Fi, będzie mógł zautomatyzować swój dom bez kosztownego udziału specjalistów.
Stając się właścicielem mieszkania lub domu z rynku wtórnego, zostajemy dodatkowo obciążeni bagażem bardzo kosztownych remontów i przeróbek budowlanych, które pozwolą na uzyskanie zadowalającego nas poziomu jakości lokalu. Co w przypadku, gdy chcemy stać się posiadaczem zautomatyzowanego domu?
Miłośnicy technologii smart home decydujący się na instalację systemu inteligentnego domu, który nie wymaga rozprowadzenia okablowania na jego potrzeby, mogą zaoszczędzić setki złotych dzięki takiemu wyborowi.
Smart Home jak zacząć?`
Rynek systemów inteligentnego domu rozwija się dynamicznie. Obecnie w sklepach dostępnych jest przynajmniej kilka zestawów startowych pozwalających na rozpoczęcie przygody z automatyzowaniem domu i poprawą bezpieczeństwa domowników. Zestawy różnią się bogactwem wyposażenia i spektrum cenowym. Zestaw pozwalający na kontrolę temperatury, wilgotności, zawierający czujki ruchu, kontraktor można kupić za kilkaset złotych. Górnej granicy nie ma, systemy Fibaro rozpoczynają się od kwot grubo przekraczających 1,5 tysiąca złotych. Warto wybrać system, który będziemy mogli samodzielnie zainstalować, nie generując w ten sposób dodatkowych kosztów. W wielu wypadkach instalacja systemów jest bardzo prosta nie nastręcza kłopotów przeciętnemu użytkownikowi. Przyjrzyjmy się jak rozpocząć taką instalację.
Dlaczego technologia ZigBee?
Systemy alarmowe i systemy inteligentnego domu muszą być oparte o niezawodny protokół komunikacji poszczególnych urządzeń wchodzących w jego skład. System powinien zadziałać prawidłowo nawet w przypadku awarii jednego z jego elementów. By tak się stało, sieć którą tworzą węzły powinna być typu mesh. Zepsuty węzeł takiego systemu jest inteligentnie omijany i znajdowana jest alternatywna droga, dzięki czemu komunikacja i zarządzanie urządzeniami jest dalej możliwe. Protokół komunikacyjny ZigBee zapewnia właśnie tego typu łączenie urządzeń.
Kolejną charakterystyczną cechą, która przyświeca temu systemowi jest jego energooszczędność. Urządzenia końcowe, konkretne czujki dzięki minimalnym potrzebom energetycznym potrafią pracować bez zmiany baterii długie lata, zapewniając bezpieczeństwo domownikom i podwyższając komfort ich życia.
Serce systemu Smart Home - hub/centralka

Budowę każdego z systemów inteligentnego domu zaczynamy od omówienia jego serca, czyli huba często nazywanego bramką Urządzenie to często obsługuje kilka standardów komunikacji, które pozwalają z jednej strony panować nad systemem, a z drugiej umożliwiają na zdalne sterowanie nim przez użytkownika. Użytkownik kontroluje huba za pomocą aplikacji dostępnej na smartfony, łącząc się z nim za pomocą internetu i sieci Wi-Fi. Dodatkowo hub może pełnić rolę syreny i ostrzegać sygnałem świetlnym o wykrytych zagrożeniach.
Konfiguracja, zarządzanie, uzbrajanie systemu, odpytywanie czujek o ich stan, wszystkie te funkcje wykonywane są przez te urządzenie.
Zabezpieczamy otwory okienne, drzwi, bramy

Sygnał o otwarciu okna lub drzwi w czasie naszej nieobecności w domu, świadczy o próbie włamania. W celu wykrycia tego typu nieautoryzowanych akcji, należy okna i drzwi zabezpieczyć czujnikiem wielofunkcyjnym. Kontaktron to niewielki element składa się z dwóch części, które mocujemy równolegle na ruchomym skrzydle okna/drzwi oraz jego framudze. Wielofunkcyjny czujnik inteligentnego domu nadaje się także do zabezpieczenia drzwi szaf biurowych, przechowujących ważną dokumentację firmową, drzwi garażowych, klap sufitowych prowadzących na strych itp.
Czujki ruchu
Sensory ruchu wykrywają obecność osób w strzeżonych pomieszczeniach. Dzięki nim użytkownik może uzyskać informację o zbliżającym się napastniku, a także potrafi określić zajętość pomieszczeń w domu. Ponieważ montaż czujnika sprowadza się do przyklejenia go do wybranego miejsca na ścianie, użytkownik musi pamiętać jedynie o jego obszarach detekcji, tak by optymalnie wykorzystać jego możliwości.

Czujka zalania - strażnik łazienki
Charakterystyczną ze względu na swoją konstrukcję jest czujka zalania. Składa się ona z czujki i sondy, która dzięki swoim niewielkim rozmiarom, może zostać umieszczona nawet w trudno dostępnych obszarach zagrożonych zalaniem. Tu po raz kolejny warto podkreślić atut bezprzewodowej komunikacji elementów systemu. Montaż czujki trwa sekundy, nie wymaga kucia, niszczenia płytek, struktury ścian, ani dodatkowego okablowania. Czujnikiem zalania warto zabezpieczyć wszystkie pomieszczenia, w których znajdują się zawory instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Najczęściej jest to obszar podłogi w okolicach prysznica, wanny, umywalki, pralki, wc, ale także zmywarki i zlewozmywaka. W domach jednorodzinnych powinniśmy zastanowić się nad zabezpieczeniem piwnic. Szczególnie w trudno dostępnych lub rzadko odwiedzanych miejscach warto umieścić czujkę zalania, by zapobiec szkodom, jakie może spowodować wyciek wody.

Czujniki autonomiczne
W skład systemów alarmowych mogą wchodzić czujniki autonomiczne, które będą spełniały swoje zadanie także bez podłączenia ich do huba/centrali. Do tego typu urządzeń mogą należeć czujniki wykrywające czad i czujniki dymu. Autonomiczny sensor w takich wypadkach jest wyposażony w systemy ostrzegania użytkownika o zagrożeniu jakimi są syrena i diodowy sygnalizator świetlny. Minusem autonomicznego stosowania tych elementów systemu jest brak kontroli i monitoringu, dostępny w sposób zdalny z poziomu aplikacji zarządzającej hubem.

Zdalne zarządzanie systemem inteligentnego domu
O sile i użyteczności Smart Home decyduje możliwość jego zarządzania w sposób zdalny za pomocą urządzeń mobilnych. Administrator systemu dzięki odpowiedniej aplikacji potrafi monitorować środowisko domowe, a także zdalnie wydawać polecenia urządzeniom RTV/AGD. To w jak prosty sposób można za pomocą aplikacji dokonać konfiguracji czujki czadu i jego aktualizacji można obejrzeć na przykładowym filmie instruktażowym systemu SmartHome firmy Ferguson.
Link
Inteligentne gniazdko - zdalna kontrola nad urządzeniami elektrycznymi
Dzięki inteligentnym gniazdkom użytkownik uzyskuje możliwość zdalnej kontroli podłączonych do niego urządzeń. Staje się możliwe tworzenie harmonogramu działań tych urządzeń i kreowanie scen z ich udziałem. Dodatkowym plusem jest często możliwość monitorowania zużytej przez urządzenie energii elektrycznej.
Link
Kamery IP - zdalny monitoring domu
Administrator systemu Smart Home zaniepokojony sygnałami ostrzegawczymi z aplikacji, ma możliwość wglądu i rejestracji obrazu wideo ze swojego domu dzięki kamerom IP. Obecnie stosowane kamery zapewniają możliwość rejestracji obrazu w jakości Full HD, posiadają wbudowany mikrofon i głośnik oraz diody doświetlające pomieszczenie w warunkach nocnych. Dzięki silnikom zamontowanym w kamerze użytkownik może ze swojego smartfona lub tabletu obracać kamerą, monitorując pomieszczenie w którym została ona umieszczona.

Transmitter IR - jeden by rządzić wszystkimi
W skład systemów inteligentnego domu mogą wchodzić transmittery IR. Są to urządzenia, które można nauczyć obsługi i sterowania wszystkimi sprzętami RTV/AGD, którymi normalnie należy zarządzać pilotem IR. Korzystając z jednego transmittera możemy w sposób zdalny sterować umieszczonym w pokoju telewizorem, odbiornikiem telewizji DVB-T/S/C, kinem domowym, klimatyzatorem, roletami, oświetleniem LED i itp. Bardzo przydatną funkcją transmittera IR są timery i możliwość tworzenia scen.

Smart Home - to już teraźniejszość
Inteligentny dom powoli staje się wszechobecny. Technologia ZigBee stosowana do zarządzania urządzeniami AGD/RTV, wykorzystywana jest w tej chwili przez największe koncerny świata. Inteligentna lodówka LG, smart pralka Indesit’u to tylko nieliczne przykłady zastosowania tego bezprzewodowego protokołu. Rozwój samej technologii sprawia, że z roku na rok staje się on bardziej dostępnym i tańszy. Zarządzanie domem z poziomu smartfona przez Kowalskiego to nie odległa przyszłość, ale kolej rzeczy na którą już jesteśmy gotowi mentalnie. Zestawy inteligentnego domu typu SmartHome Security Kit pokazują jak łatwo można zrobić to samemu.
Artykuł sponsorowany //gulson