Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacje elektryczne - Obwody w mieszkaniu

16 Lis 2016 22:25 4353 16
  • Uczeń
    Witam
    Zastanawiam się nad ewentualna wymianą instalacji w moim mieszkaniu.
    W tej chwili jest to dwupokojowe, osobna kuchnia, łazienka i przedpokój.
    Póki co nie zamieszczam obwodów oświetlenia (ogólnie w każdym z pomieszczeń na tą chwilę wszędzie zastosowałem żarówki GU10 ledowe i tak raczej zostanie).
    Zrobiłem mały szkic mieszkania i wstępny projekt rozmieszczenia gniazdek i sprzętów, które są lub będą podłączone.

Poniżej jak to wygląda:

Instalacje elektryczne - Obwody w mieszkaniu

Mam teraz kilka pytań, wątpliwości jak to szczegółowo zrobić:

1. Ile dać obwodów w takim układzie mieszkania?(każde pomieszczenie= 1 obwód czy inaczej)
    Chciałbym żeby obwody oświetleniowe i gniazdkowe były osobne.

2. Czy takie rozmieszczenie ilościowe podwójnych gniazd jest wystarczające? (czy dać gdzieś pojedyncze, dodać/odjąć jakieś?)

3. W jakich pomieszczeniach, obwodach zastosować RCD (łazienka, kuchnia) czy gdzieś indziej też? Wiem, że na pewno nie może być tylko jednej bo to głupota.

4.Jakie te różnicówki muszą być? (zależne od obwodu? czy 40A, 30 mA lub 25A, 30mA są ok?).

5. Czy na zabezpieczenie oświetlenia "eski" B10, na gniazdka B16 są ok?

6. Jakie przewody zastosować? (3x1,5mm2 dla oświetlenia czy może już 4-żyłowy, 3x2,5m2 400/750V dla gniazdek czy lepiej bezpieczniej grubsze?)

Zaznaczam, ze póki co są to rozważania teoretyczne, co nie zmienia faktu, że chciałbym poznać odpowiedzi na moje pytania. Jeśli jeszcze jakieś się pojawią zamieszczę w poście.
    Z góry dziękuję wszystkim za odpowiedzi, sugestie.
    Pozdrawiam

Tytuł poprawiłem //kozi966
  • IGE-XAO
  • Poziom 43  
    Rzeczy błahe przemilczę, ale zastosuj sobie wyłącznik czasowy na wszystkie obwody oprócz lodówki i czego tam chcesz , bo dzisiejsze TV , dekodery i inne bajery ciągną dużo prądu w Standby.
  • IGE-XAO
  • Poziom 42  
    Cytat:
    Chciałbym żeby obwody oświetleniowe i gniazdkowe były osobne.

Łaski nie robisz. Nie można inaczej.
    Cytat:
    Czy takie rozmieszczenie ilościowe podwójnych gniazd jest wystarczające?
    Twój cyrk i małpy Twoje.
    Cytat:
    W jakich pomieszczeniach, obwodach zastosować RCD

Wszystkie obwody gniazdowe i wszystkie obwody "łazienkowe" muszą być chronione wysokoczułym wyłącznikiem RCD.
    Cytat:
    Jakie te różnicówki muszą być? (zależne od obwodu? czy 40A, 30 mA lub 25A, 30mA są ok?).
    Wysokoczuły to znaczy 30mA. Prąd znamionowy dyktuje zabezpieczenie obwodu (jeśli RCD).
    Cytat:
    Czy na zabezpieczenie oświetlenia "eski" B10, na gniazdka B16 są ok?
    Jest ok. Na oświetlenie i 6A wystarczy.
    Cytat:
    Jakie przewody zastosować? (3x1,5mm2 dla oświetlenia czy może już 4-żyłowy, 3x2,5m2 400/750V dla gniazdek czy lepiej bezpieczniej grubsze?)

Po co Ci te "bezpieczeństwo" ???

Kolego na wszystkie te pytania jest mnóstwo odpowiedzi na tym forum, gdyż wszystko o co pytasz jest notorycznie wałkowane i wyjaśniane.

I jeszcze jedno. Mam awersję do pralki w łazience.
    Naprawdę nie znajdziesz dla niej miejsca w kuchni?
    Przynajmniej spróbuj.
  • Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    mendozek666 napisał:
    1. Ile dać obwodów w takim układzie mieszkania?

1. Oświetlenie pok. 1.
    2. Gniazda pok. 1.
    3. Oświetlenie pok. 2.
    4. Gniazda pok. 2.
    5. Oświetlenie łazienka (+ ew. obwód wentylatora)
    6. Gniazda łazienka
    7. Gniazda łazienka - pralka (jeżeli nie ma innego miejsca na pralkę..)
    8. Oświetlenie kuchnia
    9. Gniazda ogólne kuchnia
    10. Gniazdo lodówka - kuchnia
    11. Gniazdo zmywarka - kuchnia
    12. Wypust siłowy kuchnia
    13. Wypust okap.
    14. Oświetlenie przedpokój.
    15. Gniazda przedpokój.
    mendozek666 napisał:
    2. Czy takie rozmieszczenie ilościowe podwójnych gniazd jest wystarczające?

Powinno być "ok", dla minimalnych potrzeb.
    mendozek666 napisał:
    3. W jakich pomieszczeniach, obwodach zastosować RCD (łazienka, kuchnia) czy gdzieś indziej też? Wiem, że na pewno nie może być tylko jednej bo to głupota.

Obowiązkowo RCD na gniazda wtyczkowe + obwody łazienkowe (wszystkie!).
    Oświetlenie pokoje, kuchnia, przedpokój tego nie wymaga.
    mendozek666 napisał:
    4.Jakie te różnicówki muszą być? (zależne od obwodu? czy 40A, 30 mA lub 25A, 30mA są ok?).

Różnicówka powinna mieć napisane 30mA (25A to prąd maksymalny dla pracy znamionowej urządzenia a nie ten który "zabezpiecza").
    mendozek666 napisał:
    5. Czy na zabezpieczenie oświetlenia "eski" B10, na gniazdka B16 są ok?

Domyślnie, do tego powinny być wykonane obliczenia.
    mendozek666 napisał:
    6. Jakie przewody zastosować? (3x1,5mm2 dla oświetlenia czy może już 4-żyłowy, 3x2,5m2 400/750V dla gniazdek czy lepiej bezpieczniej grubsze?)

3x2,5 - gniazda
    3x1,5 + 4x1,5 lub 5x1,5 - oświetlenie. Tutaj więcej info: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3263074.html

A co z elektrykiem na miejscu?
  • Uczeń
    Dzięki za pierwsze odpowiedzi.

Kolego Strumień Świadomości tego co napisałeś jestem w pełni świadomy, dlatego sprzęt RTV (tv,dekoder,kino domowe itp.) z reguły "hurtowo" wpięte w listwę z wyłącznikiem. Na noc albo całe dni gdy nikogo nie ma, ustawiam na OFF.

Kolego kkas12
    Czyli każdy obwód gniazdkowy musi mieć jedną RCD? Ile takich obwodów proponujesz zrobić w takim układzie jak na rysunku? (każde pomieszczenie jeden obwód, czy rozdzielać np po 4,5 gniazd na obwód? )

Co do pralki w kuchni nie popieram. Nie mam miejsca póki co, poza tym jak dla mnie wygodniej jeśli jest w łazience. Nie muszę nosić kosza z praniem, proszków, płyn do płukania itp. do pomieszczenia, które głównie jednak służy do przygotowywania posiłków.
    Poza tym taki układ sprawia, że w łazience prądożerna jest tylko pralka, a w kuchni nieraz razem pracuje piekarnik, czajnik elektryczny i inne mocne urządzenia, co oznacza że układ w kuchni byłby bardziej obciążony.

Co do przekroju przewodów pytam, bo różnie bywa. Fakt bardzo często spotyka się układ 3x1,5 oświetlenie, 3x2,5 gniazdka. Ale weźmy pod uwagę ze sprzętów elektrycznych przybywa i nie chciałbym sytuacji, że zrobię 2,5mm2 i w przypadku podłączenia kilku "mocnych " sprzętów dojdzie do sytuacji, ze przewody zaczną się topić. Stąd pytanie czy 3x2,5mm2 starczy czy bezpieczniej jednak grubsze.
    Po raz kolejny serdeczne dzięki za odpowiedzi, sugestie.
    Pozdrawiam
    mendozek666 napisał:
    Co do przekroju przewodów pytam, bo różnie bywa. Fakt bardzo często spotyka się układ 3x1,5 oświetlenie, 3x2,5 gniazdka. Ale weźmy pod uwagę ze sprzętów elektrycznych przybywa i nie chciałbym sytuacji, że zrobię 2,5mm2 i w przypadku podłączenia kilku "mocnych " sprzętów dojdzie do sytuacji, ze przewody zaczną się topić. Stąd pytanie czy 3x2,5mm2 starczy czy bezpieczniej jednak grubsze.

Skoro ma kolega aż takie wątpliwości, to czemu nie wynajmie elektryka projektanta, który to wszystko dobierze, policzy i się pod tym podpisze?
  • Poziom 43  
    Tak wystarczy 3x2,5 bo i tak zabezpieczenia gniazd wtykowych 16A na wicej nie pozwolą a prąd dla tego przewodu to 25A więc jest jak najbardziej prawidłowy, a odległości dużych nie masz w mieszkaniu.
  • Poziom 42  
    Cytat:
    Co do pralki w kuchni nie popieram. Nie mam miejsca póki co, poza tym jak dla mnie wygodniej jeśli jest w łazience. Nie muszę nosić kosza z praniem, proszków, płyn do płukania itp. do pomieszczenia, które głównie jednak służy do przygotowywania posiłków.
    Poza tym taki układ sprawia, że w łazience prądożerna jest tylko pralka, a w kuchni nieraz razem pracuje piekarnik, czajnik elektryczny i inne mocne urządzenia, co oznacza że układ w kuchni byłby bardziej obciążony.
    Nic nie warta argumentacja laika kolego.
    Ja też przez ponad czterdzieści lat myślałem, że miejsce pralki jest w łazience. Okazało się, że nie miałem racji.
    A pralka musi być zasilona oddzielnym obwodem, tak jak piekarnik i inne "mocne" (2kW) urządzenia.
    Zaś Twoja wygoda nie jest adekwatna do zagrożenia jakie umiejscowienie pralki w łazience wprowadza.

Slogany o kuchni służącej tylko do przygotowywania posiłków nie mają żadnego odzwierciedlenia w cywilizowanych krajach w których prąd zabija co rok o wiele mniej ludzi niż w Polsce. I niestety w tym kraju wielu z nich kończy swój żywot w łazience przekształconej przez ślepy upór w pralnię.

Obciążalność gniazda wynosi 16A. Więc zabezpieczenie nie może tej wartości przekraczać. A większego przekroju pod zacisk żadnego gniazda nie przyłączysz.
    Wiec nie kombinuj.
  • Uczeń
    Witam

Kolego kozi966 dzięki za odzew.
    Mam pytania co do obwodów które podałeś.
    Obwody numer 11,12,13 chyba bym pominął w moim przypadku (instalowania "siły" czyli 3faz nie przewiduje, zmywarka również raczej nigdy się nie pojawi, nie uznaję takiego sprzętu i nie mam dla niego miejsca.
    Zastanawiam się też nad jednym gniazdkiem podwójnym z przedpokoju.
    Czy można go "podłączyć" w jakiś inny (np z łazienką -tam 1 na pralkę pojedynczy i 1 podwójny by starczyły. Nie mam zbytnio miejsca ani potrzeby żeby na przedpokój dokładać więcej).
    O co chodzi z elektrykiem na miejscu?
    Póki co to rozważanie i próba zrobienia dobrego projektu przeze mnie (odpowiednia ilość obwodów, dobór przewodów, dobór "esek" i RCD- wiem, że różnicówka wyzwalana 30mA, ale pytam która się nadaje do obwodu np gniazda pokój 1 - 25A czy 40A).
    Nie idę jeszcze kupować osprzętu i wymieniać instalacji.
    Pozdrawiam
    mendozek666 napisał:
    Obwody numer 11,12,13 chyba bym pominął w moim przypadku (instalowania "siły" czyli 3faz nie przewiduje, zmywarka również raczej nigdy się nie pojawi, nie uznaję takiego sprzętu i nie mam dla niego miejsca.

Mało jest ważne, co w tej chwili przewidujesz. Za rok się może zmienić, skujesz wtedy drugi raz ściany?
    Nie rozumiem, co szkodzi położyć kilka przewodów dodatkowo na jakieś 20 lat życia (a zapewne 40lat) tej instalacji.
    Instalacja ma być bezpieczna i funkcjonalna.

mendozek666 napisał:
    Czy można go "podłączyć" w jakiś inny (np z łazienką -tam 1 na pralkę pojedynczy i 1 podwójny by starczyły. Nie mam zbytnio miejsca ani potrzeby żeby na przedpokój dokładać więcej).

Nie można połączyć gniazdka z przedpokoju z gniazdem w łazience.
    Jak już kolega chce się ograniczać, to może mieć jeden wspólny obwód na gniazda w pokojach i przedpokoju i jeden wspólny na oświetlenie w pokojach i przedpokoju... ale ile w tym funkcjonalności....?
    mendozek666 napisał:
    Póki co to rozważanie i próba zrobienia dobrego projektu przeze mnie

Jak na razie, w Polsce, do projektowania instalacji mogą przystępować osoby posiadające uprawnienia budowlane w tej dziedzinie.
    Więc kolegi projekt, to raczej "projekt" do celów orientacyjnych.
  • Uczeń
    No dobra niech będzie że to projekt orientacyjny.
    Jeśli będę na poważnie rozważał wymianę instalacji ściągnę na miejsce elektryka (chociaż sam mam trochę wiedzy ze szkoły średniej,z pracy,mam też uprawnienia SEP), przedstawię mu mój wstępny orientacyjny projekt i ewentualnie z nim będę robić poprawki.
    Proszę mi wytłumaczyć dlaczego pralka w łazience jest bardziej niebezpieczna niż w kuchni. Tu i tu jest woda i prąd jeśli o to chodzi. Poza tym obojętnie gdzie trafi będzie na osobnym obwodzie. Dla mnie osobiście wygodniej w łazience niż w kuchni. Każdy może mieć inne zdanie.Mam wiele znajomych, krewnych którzy mają pralki w łazienkach i obojętnie czy nowa czy stara instalacja, nikt jeszcze nie umarł mimo, że awarie i wylanie wody się zdarzało. Kolejna kwestia ważna dla mnie, w przypadku wylania się wody z pralki w łazience, spad na podłodze "odprowadzi" tą wodę do kratki a w przypadku tej samej sytuacji w kuchni zalane spody szafek i pewnie "przelanie się" wody na przedpokój gdzie panele i kolejne szafy. Więc w moim przypadku nie ma raczej zalet pralki w kuchni. Jeśli jednak sądzicie inaczej proszę o opinie.
    Pozdrawiam
    mendozek666 napisał:
    mam też uprawnienia SEP

Nie chce być niemiły, ale osoby posiadające świadectwo kwalifikacji (a nie SEP, bo ta instytucja nie wydaje "uprawnień") powinny wiedzieć jakie są wymagania dla instalacji elektrycznych. Przynajmniej te minimalne (zakres normy 60364-4-41 oraz 60364-5-54, zakres rozporządzenia dla budynków i ich usytuowania, bhp przy instalacjach elektrycznych).
  • Uczeń
    Co do łączenia gniazdka z przedpokoju z łazienkowym.
    Zabraniają tego przepisy bo jeszcze nie czytałem dokładnie norm, które to regulują.
    Czy chodzi o jakieś względy bezpieczeństwa?
    Nie chodzi o to, że chce ograniczać obwody i "eski" do minimum.
    Chodzi mi o praktyczność. W przypadku zwarcia, usterki w jedynym gniazdku z przedpokoju "wywali" mi to właśnie gniazdko+ jedno podwójne z łazienki (więcej chyba nie będzie prócz osobnego obwodu na pralkę).
    Jeśli połączę z jakimś pokojem to w przypadku awarii "wywala" przedpokój i cały pokój.

Dodano po 10 [minuty]:

Spokojnie
    SEP to skrót żeby szybciej napisać. Dużo osób to stosuje mimo że formalnie inaczej się powinno (ale i tak większość wie o co chodzi).
    Nie jesteś niemiły. Jestem świadomy jakie są normy i gdzie je szukać. Nie znam ich jednak na pamięć bo nie w tym rzecz. Pytam o pewne rzeczy, co do których mogę mieć wątpliwości lub jestem ich nie do końca świadom. Jeśli ktoś nie chce udzielać się w poście nie zmuszam przecież. Ale z góry dziękuje za dotychczasowe porady, sugestie, odpowiedzi.
  • Poziom 42  
    Cytat:
    ...dlaczego pralka w łazience jest bardziej niebezpieczna niż w kuchni.
    Dlaczego pomieszczenie z wanną lub prysznicem doczekało się oddzielnego sobie dedykowanego arkusza normy???
    A żadne inne pomieszczenie takim zaszczytem nie zostało obdarzone.
    Co jest tego powodem?
  • Poziom 26  
    Co to jest "lampka nocna" w łazience? :)
  • Uczeń
    Witam
    Co do łazienki kojarzę, że są jakieś strefy w których powinny znajdować się gniazda, oczywiście najlepiej w klasie ochronnej IP 44. Sam przestrzegam w miarę możliwości takich norm w łazience. Gniazdka bodajże około 120cm wysokości i około 60cm od wanny bądź umywalki. Z drugiej jednak strony dla mnie kuchnia jak i łazienka są na równi niebezpieczne jeśli chodzi o połączenie woda i prąd. W obu pomieszczeniach wskazana większa ostrożność. Co do projektu pralka na bank będzie w łazience w moim przypadku. Nikt się nie kąpie w czasie prania, nikt też nie leje wodą nie wiadomo gdzie, żeby gniazdka zalać bądź oświetlenie. Więc uważam moją łazienkę za bezpieczną jeśli chodzi o pozostawienie tam pralki.
    Kolego lukiiiii
    "lampka nocna" w łazience to druga poza głównym oświetleniem lampka, która ma dużo mniejszą moc i służy do nocnego bądź wczesnopoorannego "siku" lub tzw. "dwójeczki" i nie być przy tym mocno oślepionym w porównaniu do użycia 3 mocnych halogenów :)

Jeszcze raz dzięki wszystkim aktywnym, pomocnym osobom, które udzieliły mi wskazówek.
    Pozdrawiam