Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poprawa instalacji C.O i C.W.U

16 Lis 2016 23:58 1164 12
  • Poziom 6  
    Witam,
    na wstępie zaznaczam że jestem całkowitym laikiem w temacie C.O. Post ten ma przybliżyć mi temat związany z modernizacją/naprawą/poprawą opisywanej instalacji. Prace z tym związane zlecę osobie kompetentnej, jednak chciałbym się na wstępie zorientować w temacie abym w ogóle wiedział o czym rozmawiać z instalatorem, no i czy instalator nie będzie próbował gdzieś pójść na łatwiznę (czyli zrobić mnie w konia).
    Na początek proszę o kilka informacji:
    1. Jak ustawić zawór trójdrożny? - (przeczytałem ogólne informacje o zaworze jednak nie rozumiem dlaczego mogę nim kręcić zarówno w lewo i w prawo), nie znalazłem także instrukcji producenta tego konkretnego zaworu, może po przeczytaniu jej zrozumiem zasadę jego działania.
    2. Proszę o przeanalizowanie schematu który narysowałem i ocenę co należało by zmienić/dodać/przerobić.
    3. Czy istotne są średnice rur i jak ma się moc zainstalowanych pomp w instalacji w stosunku do wysokości budynku, czy do wnikliwej analizy podać mam wysokości, długość oraz średnice rur, moc pomp (ewentualnie jakieś inne parametry).
    4. Ale najważniejsze - wydaje mi się że coś jest z tą instalacją nie tak bo nie można uzyskać wyższej temperatury CWU.

Dodano po 2 [minuty]:

Poprawa instalacji C.O i C.W.U

Dodano po 14 [minuty]:

A oto mój zawór. Z zaworu wyciągnąłem rączkę aby lepiej można było zobaczyć opis który na nim jest. Poprawa instalacji C.O i C.W.U
  • Poziom 13  
    Zawór trójdrożny stosuje się do instalacji podłogowych i podtynkowych celem ograniczenia maksymalnej temperatury (dopuszcza zimniejszej wody). Zbiornik CWU zasilany być powinien zawsze przed takowym zaworem.
  • Poziom 32  
    1,
    https://www.youtube.com/watch?v=DTPjEi3HICE
    http://1st.bloog.pl/id,5350883,title,Z-dzienn...go-automatyka,index.html?smoybbtticaid=6181a0
    2. 3.
    Dlaczego tyle pomp? czy to będą cztery osobne instalacje? Jak duża ma to być ta instalacja? Może trzeba zastosować sprzęgło.
    4. Pompa na CWU musi iść bezpośrednio z kotła a nie przez zawór 3d. Odpowiedni zawór 3d możesz zastosować na wyjściu CWU z bojlera aby użytkownicy nie poparzyli sobie rąk.
    Jeśli jest to duża instalacja to pasowałoby porozmawiać z projektantem aby przeliczył średnice i moce pomp w zależności od wymaganego przepływu.
    Ogólnie schemat nie jest zbyt poprawny.
  • Poziom 6  
    Dziękuję za odpowiedzi i odnośniki do filmów, jednak dalej nie rozumiem zasady działania tego zaworu. Wygląda on tak: Poprawa instalacji C.O i C.W.U
    A tu znalazłem (chyba) zawór który mam zamontowany:
    http://www.kelvintech.pl/prodView,7585,444,za...v5433a1056-zawory-mieszajace-i-silowniki,PL#a
    Znalazłem nawet instrukcję w postaci pdf.
    Tylko pytanie jak to ma być ustawione?
    Zgodnie z rysunkiem który zamieściłem powyżej, mogę kręcić nim w zakresie 0"-90" (czarna strzałka) i po przestawieniu pokrętła od 90"-180" (zielona strzałka). Teraz mam ustawione tak że kręcę w zakresie 0"- 90" (czarna strzałka).
    Rąk nikt nie poparzy bo na bojlerze jest zawór taki jakiś specjalny założony że woda leci zawsze o takiej samej temperaturze.
    Pomp jet tyle bo są to 4 osobne mieszkania.
    Doczytałem że jest to instalacja z obiegiem zamkniętym i na powrocie przy piecu dodatkowo założone jest naczynie przeponowe.

Dodano po 7 [minuty]:

Czyli pierwsze co należy poprawić to podłączenie CWU - podłączyć przed zaworem 3d bezpośrednio na wyjście z kotła.
    Piec Bio Vulkan 25kW

Dodano po 33 [sekundy]:

Sławków
  • Poziom 32  
    Podstawowe pytanie. Co chcesz osiągnąć poprzez zamontowanie tego zaworu? W tej konfiguracji która jest teraz to on miesza ciepłą wodę z zasilania z chłodną wodą z powrotu podając na instalacje wodę letnią. Jeżeli tak to musisz przenieś zasilanie i powrót do bojlera przed zawór 3d. Jeśli zaś chcesz zabezpieczyć kocioł przed zbyt niską temperatura powrotu to pompa powinna być pomiędzy kotłem a zaworem, aby ten mógł rozdzielić obiegi na grzejniki i powrót. Pamietać należy również aby były za pompami zawory zwrotne. Na rysunku pokazałeś że zawór ma rozdzielić obiegi więc pompa powinna tłoczyć do zaworu a nie z niego zasysać. W takim wypadku powinna być jeszcze jedna pompa na powrocie pomiędzy powrotem zaworu 3d a kotłem, która będzie odpowiedzialna za temperaturę powrotu kotła. Moim zdaniem w tym układzie powinno być sprzęgło a nie zawór 3d.
  • Poziom 22  
    wojtek1998 napisał:
    Czyli pierwsze co należy poprawić to podłączenie CWU

Ja, pierwsze co bym zrobił to przerobił układ na otwarty (nawet jak masz wężownicę schładzającą)
  • Poziom 6  
    No ok, ale ta instalacja jest już zmontowana, chodzi mi o poprawę już istniejącej instalacji.
  • Poziom 32  
    Jak chcesz poprawić instalację to tak zrób jak jest na pierwszym filmiku. Dołóż sprzęgło, rozdzielacz i na każdy obwód zawór 3d (oprócz bojlera). Zawory 3d powinny być sterowane z poszczególnych mieszkań. W tedy będzie wszystko działać jak się należy ( pompy będą chodzić swobodnie, każda według potrzeb danego mieszkania). Wiadomo że koszt będzie większy ale korzyści z tego też będą. Wykonasz remont raz i będziesz miał spokój. Koszty podzielą się na czterech użytkowników i nie będzie tragedii.
    Co do kotła to czy to jest kocioł z podajnikiem? Przeczytaj w DTR-ce kotła do jakiego ciśnienia jest przystosowany. Ja widziałem 1,5 atm ale nie wiem czy to ten kocioł.
  • Poziom 6  
    Kocioł Sławków Bio vulkan 25kW z podajnikiem tłokowym.
    Zamówiłem firmę, która ma ocenić co jest do poprawy i ma wycenić robotę, zobacz co powiedzą.
  • Poziom 32  
    Masz jeszcze jeden problem. Kocioł powinien chodzić w układzie otwartym. Jakie masz ciśnienie na instalacji?
  • Poziom 6  
    Na piecu mam taki zegarek: Poprawa instalacji C.O i C.W.U
    Jak piec był wymieniany to ponoć zalecenie było żeby na tym zegarku ma być między 1 a 1,3 no i tak staram się utrzymywać. Czyli co jakiś czas trzeba troszkę wody dopuścić. Z tego co wiem to wcześniej przed wymianą pieca instalacja była z naczyniem otwartym (na poddaszu było naczynie przelewowe), ale jak przyszli piec wymieniać to przerobili instalację na zamkniętą dokładając jakieś "naczynie przeponowe" (jeśli się mylę to przepraszam), twierdząc że tak jest lepiej i bezpieczniej.
    A czy mogę prosić o wytłumaczenie dlaczego obieg otwarty jest lepszy? Dodam że w instalację CWU wpięty jest układ solarny.
  • Poziom 32  
    Jeśli zrobili Ci układ zamknięty i producent przewiduje jego pracę w takim układzie ( sprawdź w dtr-ce kotła bo możesz nie mieć gwarancji) to poczytaj w internecie jak powinny być zabezpieczone kotły w układach zamkniętych. Nie będę się rozpisywał wystarczy poszukać. Dlaczego układ otwarty jest bezpieczniejszy? Wszystkie urządzenia zabezpieczające kiedyś mogą niewłaściwie zadziałać, a w układzie otwartym nie ma zabezpieczeń. Jest tylko rura tzw. bezpieczeństwa i to wystarczy ( musi być odpowiednio zamontowana).
  • Poziom 6  
    Po wielu próbach z ustawieniem zaworu trójdrożnego udało mi się wreszcie wyregulować instalację grzewczą. Problem był w niewłaściwym jego ustawieniu, a raczej w niewłaściwym jego "obróceniu" tzn. pokrętło zaworu praktycznie można obracać o 360'. Firma, która instalowała piec, na samym początku źle ustawiła zawór - obróciła go o 270'. Na dzień dzisiejszy piec zaczął wreszcie normalnie pracować tzn. po uzyskaniu zadanej temperatury utrzymuje ją przez dłuższy czas, znacznie skrócił się czas dojścia do zadanej temperatury i temperatura na kaloryferach jest jednakowa oraz są one równomiernie ciepłe. Zauważyłem także niższe zużycie paliwa. Zaznaczam że paliwo cały czas jest to samo, a temperatury w ostatnich 10 -14 dniach są zbliżone a nawet w minionym tygodniu były niższe (silniejsze wiatry).
    Przykre jest natomiast to że do tej pory, mimo wielu interwencji, nie "odwiedziła" mnie zamówiona firma, która miała sprawdzić prawidłowość montażu pieca i instalacji.

Kluczowa w rozwiązaniu problemu okazała się stara (nie dodawana obecnie) instrukcja ustawienia zaworu. Dołączam, może się komuś się przyda Poprawa instalacji C.O i C.W.U