Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł gazowy Saunier Duval-dlaczego "piszczy"?

Ciekawska_E 17 Nov 2016 13:20 3045 4
 • #1
  Ciekawska_E
  Level 2  
  Witam,
  Mam pytanie dotyczące kotła gazowego dwufunkcyjnego firmy Saunier Duval model THEMA CLASSIC F21. Od wczoraj kocioł piszczy/wyje podczas pracy na trybie c.o.+c.w.u.. Kiedy puszczam ciepłą wodę dźwięk automatycznie ustaje, tam samo przy przełączeniu na tryb tylko c.w.u. Domyślam się, że problem jest w obiegu c.o. Mieszkanie 50m2, we wszystkich grzejnikach nastawy na głowicy ustawione na 2 (wartość minimalna). Wczoraj zwiększając w jednym grzejniku nastawę na 3 dźwięk ustał, ale tylko na kilka godzin. Później dźwięk znowu się pojawił i do tego grzejnik nie był tak samo ciepły jak na początku przy ustawieniu wartości 3. Bardzo proszę o pomoc/ poradę. Czy mam powody do niepokoju? Dodam, że kocioł jest całkiem nowy, pierwsze uruchomienie miesiąc temu, na trybie c.o.+c.w.u. pracuje od jakiś dwóch tygodni. Tempratura obiegu c.o. 55 stopni, kocioł wskazuje ciśnienie 1,3 bar i nie pojawiają się żadne kontrolki wskazujące ewentualna awarię.
  Będę wdzięczna za jakiś podpowiedzi
 • #2
  mauri_b
  Heating systems specialist
  Czy rozumiesz zasadę działania głowicy termostatycznej? Ustawiając ją na 2, żądasz temperatury ok 18 stopni. Jeśli w pomieszczeniu będzie wzrastać temp. powyżej tych 18tu stopni, to głowica zaczyna przymykać zawór, a przymykając zawór zmniejsza szczelinę w zaworze. Jeśli wszystkie głowice są prawie zamknięte, a pompa w kotle pracuje z zarąbistą wydajnością, to pojawia się pisk. Mówiąc w skrócie - nie możesz zamykać wszystkich głowic! Co najmniej jedna musi być otwarta na maksa.
 • #3
  Ciekawska_E
  Level 2  
  Dziekuje za informacje.. Czlowiek uczy sie na bledach.;) A co zrobic jesli nie potrzebuje tak grzac pomieszczenia? Teraz temperatury są powyzej 0 stopni- czy tryb c.o.+c.w.u. ustawiac tylko jak chce grzac na max? Czy mozna tak sobie dowolnie zmieniac tryby c.o.+c.w.u/ c.w.u. ? Czy moze zmniejszyc temperature c.o. na kotle?
  A co zrobic gdy nie bedzie mnie w mieszkaniu przez kilka dni?
  Będę wdzięczna za powtorne wyjasnienie.
 • #4
  kz61
  Level 25  
  Ten temat załatwia sterownik pokojowy.
 • #5
  Ciekawska_E
  Level 2  
  Problem w tym, że ten model nie posiada takiego sterownika..