Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Zlecę] Zlecę wykonanie elektroniki do skanera bębnowego

jzagaja 17 Lis 2016 17:29 1824 14
    jzagaja
    Poziom 9  
    Trzeba wykonać:

- nowe sterowanie silnikiem krokowym posuwu bębna
    - nowe sterowanie obrotamie bębna i enkoderem
    - nowy przetwornik cyfrowo analogowy najlepiej logarytmujący
    - nowe proste oprogramowanie skanujące pod PC lub Raspberry

Nowe moduły fotopowielaczy są dostępne. Można spróbować jako źródło światła lasery RGB.

Budżet do ustalenia wstępnie 1500zł.
    Kontakt PM.
    Termin do roku czasu.
    Masz problem z Raspberry? Zadaj u nas pytanie. Odwiedź nasze forum Raspberry. Kontaktuj się z ogłoszeniodawcą poprzez Prywatną Wiadomość (ikonka PW).
    pawelradomsko
    Specjalista Automatyk
    Witam!
    Podaj jakie rozdzielczości i szybkości wchodzą w grę oraz jaka jest baza mechaniczna i optyczna bo jeszcze ktoś nie zaznajomiony z tematem się podejmie i zrobi problem i Tobie i sobie.
    Myślę, że taniej jednak będzie kupić jakiś używany chyba że masz jakiś inny cel takiego projektu.
    jzagaja
    Poziom 9  
    Nie trzeba nic robić od podstaw tylko elektronike na bazie istniejącego skanera. Szczegóły na PM. Bęben kręci się max 1000 obrotów. Sprawdzam dostępność fotopowielaczy Hamamatsu.
    wieczus
    Poziom 14  
    Witam,

1000 obrotów przy zachowaniu odpowiedniej rozdzielczości to na enkoder nie tak mało. Skanując z przyzwoitą prędkością, ilość danych do przesłania wcale nie będzie mała. Wspomniana "tylko elektronika" scalająca: przetwornik, napęd posuwu i sterowanie / odczyt pozycji bębna to imho zadanie dla układu kalibru TMS320. Polecam doczytać co to jest i z czym to się je a następnie rozważyć raz jeszcze wysokość planowanego budżetu.

Tomek
    jzagaja
    Poziom 9  
    Im większa ilość obrotów tym mniejsza rozdzielczość. Przy największej jest dużo mniejsza.
    pawelradomsko
    Specjalista Automatyk
    1000 i/min przy obwodzie bębna np 24" i rozdzielczości 300 dpi daje częstotliwość samego enkodera 120 kHz (a będzie wyżej bo musimy dobrać enkoder z podziałem co najmniej równym max. rozdzielczości skanera jeżeli będziemy używać zarówno zbocza narastającego jak i opadającego).
    Przechwyć i obrób w czasie rzeczywistym trzy kanały (jaką ilość bitów na kanał przewidujesz?), zapisz to do pamięci (ewentualnie skompresuj) i prześlij pakietami do zbioru.
    Zadanie dla informatyka lub kilku na długie miesiące bo sterowanie silnikami to faktycznie "pikuś".
    jzagaja
    Poziom 9  
    Obwód bębna 31,4cm
    Maksymalna rozdzielczość 5000dpi przy około 100 obr/min
    16 bitów na kanał - oryginalnie skaner miał 12 bitów technologia z połowy lat 90:

Link

oraz procesor i386ex
    pawelradomsko
    Specjalista Automatyk
    Przy takim małym bębnie i 5000 dpi częstotliwość i tak wyniesie ponad 100 kHz, enkoder musi mieć błąd poniżej 0.005 stopnia i rozdzielczość 65536 lub wyżej (np SICK dfs20a-a4pbo065536)
    A i to zastanawiał bym się czy nie dać wyższej aby do minimum zmniejszyć błąd interpolacji pomiędzy zadaną a faktyczną rozdzielczością.
    Poza tym zastanowić się należy czy nie użyć enkodera absolutnego aby uniknąć błędnego zliczania impulsów w przypadku drgań napędu bo jednak 100 i/min to niewiele i stabilizacja ruchu przy tej rozdzielczości to już jakiś problem.
    Przetworniki A/D nie powinny być problemem, jednak dalej myślę że nakład materiałowy to mniejsza część kosztów.
    Do tego jakiś elektronik do wykonania sprzętu i doświadczony informatyk, który będzie w stanie ogarnąć ten problem - a z tego co wiem to nie są nisko opłacane zawody.
    Jeżeli założysz r/g informatyka na poziomie 20EUR (a może być mało przy tym problemie) i przemnożysz przez ilość godzin (i tu też strzelam, że miesiąc nie wystarczy).
    I na koniec stworzenie jakiegoś stanowiska do prób i badań.
    Dalej odradzam przedsięwzięcie bo suma tego wszystkiego będzie znacznie większa niż zakup gotowego skanera.
    jzagaja
    Poziom 9  
    Enkoder już tam jest nie trzeba szukać. Fakt że błąd rejestracji jest trochę widoczny ale znośny, enkoder ma jakieś fabryczne bicie nie wiem czemu.

Skanerów bębnowych nie produkuje się od 15 lat stąd potrzeba unowocześnienia. Możnaby sprobowacć wystartować z Kickstarterem.
    pawelradomsko
    Specjalista Automatyk
    Dlatego wcześniej pisałem o używanym.
    Enkoder miał być tylko przykładem do wyliczeń stopnia komplikacji a sam w sobie nie jest drogi- to rząd kilku tys.
    Firmy odeszły od produkcji bo była kapitałochłonna a zbyt niewielki, porobiło się trochę tak jak z naświetlarkami do klisz: starych już prawie brak - ludzie remontują i cieszą się, że działa a wytwórcy zaprzestali produkcji.
    Są inne technologie jednak dużo droższe lub gorsze.
    Co do próby opracowania zestawu naprawczego /upgrade elektroniki i softu to może być ciekawy temat tylko nie wiadomo jakie będzie zapotrzebowanie bo koszt nie wydaje się być niski.
    Jest jeszcze jedno: wspomniałeś o zastosowaniu laserów RGB- tu pojawia się problem: korelacja nowej (zamienionej) optyki oświetlacza z dotychczasową częścią skanującą, kolimacja promienia do takiej plamki i (jeżeli przewidujesz) modulacji wiązek z taką częstotliwością.
    Jeżeli Twój skaner to jakaś lepsza konstrukcja to masz modulator, ale chyba jeden a raczej potrzebowałbyś trzech - i znowu następny koszt.
    Gdybym miał obstawiać to poziom kosztów takiego opracowania strzelam od 50 do 100 kPLN (a i to może być sporo za mało) a wartość usługi dla końcowego odbiorcy od 20 do 40 tys.
    Warto by chyba zrobić rozeznanie rynku potencjalnych nabywców takich zestawów / usługi i faktycznie startować z projektem.
    jzagaja
    Poziom 9  
    Obecnie producenci skupili się na skanerach filmowych 8/16/35mm - swoją drogą ciekawe czy można by zbudować na fotopowielaczach używając jakiejś linijki DMD lub LCD albo lasera zamiast starej technologii Flying Spot.

Ludzie stosują już diody RGB LED zamiast halogenów w skanerach Howtek.
    pawelradomsko
    Specjalista Automatyk
    A jak to wygląda z tymi RGB z kalibracją barw?
    Ciekaw jestem bo nie próbowałem: starałem się wymieniać oświetlacze na podobne do tych jakie były oryginalnie (co prawda w densytometrach).
    jzagaja
    Poziom 9  
    Ustawia sie na wyjciu PMT 3VDC +-10% dla wybranej przeslony i poszczegolnych skladowych nastepnie program sobie sam juz balansuje. Problem w tym ze czeso roznice sa wieksze niz 2V i nie mozna wyregulowac potencjometrami. Szukam fotopowielaczy Hamamatsu.
    pawelradomsko
    Specjalista Automatyk
    Zajrzałem na stronę Hamamatsu i ciekawie wyglądają moduły MPPC - maja trochę inną charakterystykę ale chyba poszukam z ciekawości co potrafią.
    A co do powielaczy to pierwsza stronka jaka się otworzyła: http://www.edmundoptics.com/testing-detection.../hamamatsu-photomultiplier-tube-modules/2512/
    Całkiem tanio nie będzie, ale tu faktycznie jakoś drogawo.
    Na eba.. jest sporo tylko pytanie jak znaleźć w pełni sprawne.
    jzagaja
    Poziom 9  
    Moduly sa zawsze drogie. Moj skaner uzywa Hamamatsu R1617.