Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie rozmrożeniowe Pompy Ciepła

17 Lis 2016 18:01 579 17
  • Poziom 10  
    Witam,

Jestem posiadaczem powietrznej pompy ciepła. Chodzi mi o przygotowanie zabezpieczenia które jesli wykryje, że w układzie Centralnego Ogrzewania nie ma przepływu (np. uszkodziła się pompa obiegowa C.O.) to wyłączy całkowicie zasilanie Pompy Ciepła (wyłączając ją całkowicie, gdyż w momencie przejścia jej w tryb rozmrożeniowy nie ma możłiwości wyłączenia jej w inny sposób.

W układzie mam zamontowany czujnik przepływu On/Off który działa max. do 100v DC. z Pompy Ciepła mam przewód na którym pojawia się 230v w momencie załączenia układu rozmrożeniowego.

Jak to wysterować, by:
    1) sygnał zamrozenia brak = 230v (brak innych warunków)
    2) sygnał zamrożenia jest + czujnik przepływu zwarty (max 100V DC) = 230v
    3) sygnał zamrożenia jest + czujnik przepływu otwarty (max 100V DC) = 0v

Bardzo proszę o poradę.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 34  
    rumpelek napisał:
    W układzie mam zamontowany czujnik przepływu On/Off który działa max. do 100v DC.

Na pewno 100VDC?
    A ile jest min?
  • Poziom 10  
    Podany jest tylko Max Prąd: 0,5A i Max Napięcie 110V DC
  • Poziom 34  
    A sygnał zamrożenia jakiej jest wartości?
  • Poziom 10  
    w momencie przejścia pompy ciepła w stan rozmrażania na jednym z przewodów pojawia się 230v AC
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 34  
    rumpelek napisał:
    1) sygnał zamrozenia brak = 230v (brak innych warunków)

Podłączasz przekaźnik z cewką na 230VAC do sygnału sterowania rozmrażania, wyjściem będzie styk NC przekaźnika.

Co do pozostałych dwóch pytań to:
    Rozumiem, że wyjście z czujnika przepływu do przekaźnik, albo optoizolator?
  • Poziom 10  
    czujnik przepływu jest jeszcze goły... pewnie będę musiał dać jakiś przekaźnik i zasilacz DC... (tam pewnie zwykły kontaktron jest)... i dopiero wtedy będzie mógł przejść na 230V tak jak reszta systemu... generalnie musi to zadziałać tak, że jak już zadziała układ wyłączający to musi on wyłączyć Pompę Ciepła raz... a porządnie... bo jak wyłączę pompę ciepła przekaźnikiem to po spełnieniu warunku pierwszego ona znowu się włączy... i przejdzie w rozmrożenie itd... bedzie się zapętlać... ew. jakaś czasówka żeby wyłączył Pompę Ciepła na np. 10 min ?
  • Poziom 34  
    To możesz zrobić typowy układ start-stop, po zadziałaniu będziesz musiał włączyć ręcznie.
    rumpelek napisał:
    jakaś czasówka żeby wyłączył Pompę Ciepła na np. 10 min ?

Też można.
  • Poziom 10  
    brzmi świetnie... poproszę schemat opis cokolwiek bym to dał radę zrobić samemu :D Proszę :D
  • Poziom 34  
    rumpelek napisał:
    2) sygnał zamrożenia jest + czujnik przepływu zwarty (max 100V DC) = 230v

Czyli jak pisałeś wcześniej, będzie potrzebny zasilacz na 24VDC i przekaźnik z cewką na to napięcie, włączasz go w szereg ze stykiem NO od sygnału zamrożenia. Ze styku NO realizujesz pkt2., a ze styku NC pkt 3.

Podtrzymanie robisz podłączając przycisk do odejścia styku NO przekaźnika przepływu i cewki. Natomiast n awejście tego styku podłączysz +24VDC

Tak więc póki nie wciśniesz przycisku nawet jak przepływ się pojawi przekaxnik nie zmieni swojego stanu, jak chcesz na czas to zamiast przycisku, styk NC czasówki

Czyli potrzebujesz dwóch przekaźników i przycisku lub czasówki.

przekaźnik na 230VAC ze stykami 1NO i 1NC
    przekaźnik na 24VDC ze stykami 2NO i 1NC
    przycisk 1NC
  • Poziom 10  
    Błagam o pomoc... schemat jakiś ?
  • Poziom 10  
    O Panie... toć to mnie chyba przerasta ;( dobra... inaczej...może jakieś zdjęcia albo konkretne modele styczników/przekaźników... + zdjęcia albo opis który jak podłączyć... (mają zawsze ponumerowane złącza)... więc może prędzej bym ogarnął :) o ile to nie nadwyręża dobroci... bo ciężko będzie mi zrobić coś więcej jak tylko kliknąć "pomógł - podziękuj" :( piwo bym wysłał... ;D
  • Poziom 34  
    Podaj typ czujnika przepływu.
  • Poziom 10  
    Witam, poniżej info nt. czujnika

Zabezpieczenie rozmrożeniowe Pompy Ciepła
  • Poziom 34  
    Mogą być przekaźniki Relpola
    R2 z cewką na 230VAC i R3 z cewką na 24VDC plus podstawki do nich: GZT2 i GZT3
    dodatkowo zasilacz na 24VDC i przycisk ze stykiem NC.
    Łączysz to w następujący sposób:
    pkt1:
    sygnał zamrozenia brak = 230v (brak innych warunków)

Na styki A1 i A2 przekaźnika R2 podłączasz sygnał zamrożenia (z Pompy Ciepła mam przewód na którym pojawia się 230v w momencie załączenia układu rozmrożeniowego)
    na styk 11 podłączasz przewód fazowy L, na styku 12 masz wtedy rządany sygnał.

pkt2,3:

sygnał zamrożenia jest + czujnik przepływu zwarty (max 100V DC) = 230v
    sygnał zamrożenia jest + czujnik przepływu otwarty (max 100V DC) = 0v

sygnał + zasilacza podłączasz do jednego przewodu czujnika przepływu, drugi przewód tego czujnika podłączasz do styku 41 przekaźnika R2, styk 44 R2 podłączasz do A1 R3, styk A2 przekaźnika R3 do "-" zasilacza.
    + zasilacza podłączasz do styku NC przycisku, wyjście ze styku NC przycisku idzie na 11 R3,
    styk 14 R3 podłączasz do A1 R3.
    Do styków 21 i 31 R3 podłączasz przewód fazowy L.
    Na styku 24 masz sygnał pkt 2.
    Na styku 32 sygnał pkt 3.
  • Poziom 10  
    ok...ale pompa w szczytowym momencie bierze 3600Watt ... te przekaźniki to chyba tego nie zniosa... ?!
  • Poziom 34  
    W takim razie pod wskazane punkty wystarczy podłączyć stycznik o odpowiedniej obciążalności.