Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[SZUKAM] Listwa zasilająca z wyłącznikami

17 Lis 2016 19:50 1854 20
  • Poziom 35  
    Szukam listwy zasilającej z wyłącznikami dla każdego gniazda.
    Wiem, pełno tego na Allegro, a cena takiej listwy to 20 zł. Zastanawiam się zatem, czy za te 20 zł dostanę sprzęt z chin, który trzyma jakiekolwiek standardy. Niby jest tam jakiś filtr, ale zapewne chodzi o zwykły bezpiecznik. I sam fakt, że takie chińskie listwy wyglądają jak choinki, nawet bez światełek.

Przykład takiej chińskiej listwy, lecz z logiem Esperanza (więc niby to markowe rotfl):
    http://esperanza.pl/esperanza-listwa-zasilajaca-rainbow-5-pro,187,1245.html
    Plus taki, że mają odmianę czarną z czerwonymi gniazdami, a to jeszcze mogę znieść.

Jako alternatywę, znalazłem jeszcze listwę zasilającą z wyłącznikami od HAMA, ale pomimo innego wyglądu, podejrzewam, że bebechy te same.
    Zatem szukam czegoś co sprawi wrażenie solidniejszego - stąd pytanie, czy ktoś może się spotkał z taką "rozsądną" listwą?
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Jeżeli chcesz kupić porządną listwę zasilającą to musisz liczyć się z kwotą oscylującą przynajmniej w rejonie 200pln, która i tak na 100% nie da Ci pewności że wszystko będzie hulało przy przepięciu. Musisz poszperać na forum bo tematów na temat listw przepięciowych było trochę. Za 20pln kupisz taką marketową listwę (rozdzielacz z rozłącznikiem zasilania) - sam mam je z 3 z biedronki zabudowane w stolarce meblowej. Kupiłem je specjalnie ze względu na obudowę (łączniki dla poszczególnych gniazd). W tych co ja mam jest bezpiecznik ceramiczny 10A + coś w kształcie 'warystora', który wywaliłem. Gniazda do których podpięte są listwy/urządzenia wyposażyłem w ochronniki warystorowe D.
  • Poziom 35  
    JohnySpZOO napisał:
    Jeżeli chcesz kupić porządną listwę zasilającą to musisz liczyć się z kwotą oscylującą przynajmniej w rejonie 200pln, która i tak na 100% nie da Ci pewności że wszystko będzie hulało przy przepięciu. Musisz poszperać na forum bo tematów na temat listw przepięciowych było trochę. Za 20pln kupisz taką marketową listwę (rozdzielacz z rozłącznikiem zasilania) - sam mam je z 3 z biedronki zabudowane w stolarce meblowej. Kupiłem je specjalnie ze względu na obudowę (łączniki dla poszczególnych gniazd). W tych co ja mam jest bezpiecznik ceramiczny 10A + coś w kształcie 'warystora', który wywaliłem. Gniazda do których podpięte są listwy/urządzenia wyposażyłem w ochronniki warystorowe D.

Liczę się z takim kosztem. Sam notebook, który chcę ładować na takiej listwie jest warty ponad 5000zł, więc nie zamierzam oszczędzać na jakieś listwie. Tylko przypominam, że nie szukam "zwykłej" porządnej listwy - bo taką jest łatwo znaleźć.

Szukam listwy z wyłącznikami dla każdego gniazda.
  • Poziom 38  
    vampire86 napisał:
    Liczę się z takim kosztem. Sam notebook, który chcę ładować na takiej listwie jest warty ponad 5000zł, więc nie zamierzam oszczędzać na jakieś listwie. Tylko przypominam, że nie szukam "zwykłej" porządnej listwy - bo taką jest łatwo znaleźć.
    Podłączam sprzęt wielokrotnie droższy pod takie listwy za 20 zł(może były nawet jeszcze tańsze) - jak myślisz, co jakie mogą być zagrożenia?
    A czym jeśli można wiedzieć owy wybór jest podyktowany? Ekonomia?
  • Poziom 35  
    freebsd napisał:
    vampire86 napisał:
    Podłączam sprzęt wielokrotnie droższy pod takie listwy za 20 zł(może były nawet jeszcze tańsze) - jak myślisz, co jakie mogą być zagrożenia?

Uderzy piorun niedaleko mojego domu gdzieś w instalacje elektryczną, pójdzie przepięcie po sieci i popalą mi się różne elementy w podłączonych urządzenia do listwy za 20 złotych. Wymyślam bajki?
  • Poziom 35  
    Ciekawa rzecz taki kondycjoner, muszę się przyjrzeć dokładniej. Ale jest jeden minus, który mi się rzucił w oczy - wielkość ;)
    W każdym bądź razie przyjrzę się, lecz nie chcę, żeby temat za bardzo odbiegł - szukam rozsądnej listwy z przełącznikami dla każdego gniazda.
  • Poziom 26  
    A dlaczego kolega się upiera przy listwie z wyłącznikiem do każdego gniazda ? Pytam z czystej ciekawości .

Jeśli by kolega szukał kiedyś profesjonalnej listwy zasilającej, która posiada wyłącznik dwu biegunowy, który wyłącza L i N oraz posiada filtr przeciwzakłóceniowy i oczywiście jest wykonana z 1,5mm2 to taką listwą jest listwa filmy Legrand https://www.tim.pl/przedluzacz-z-ochrona-prze...zepieciowa-1-gniazdo-master-6x2p-z-1-5m-50087

Sam ma w domu dwie takie listwy ;)
  • Poziom 38  
    Magic_moon napisał:
    A dlaczego kolega się upiera przy listwie z wyłącznikiem do każdego gniazda ? Pytam z czystej ciekawości .

Jeśli by kolega szukał kiedyś profesjonalnej listwy zasilającej, która posiada wyłącznik dwu biegunowy, który wyłącza L i N oraz posiada filtr przeciwzakłóceniowy i oczywiście jest wykonana z 1,5mm2 to taką listwą jest listwa filmy Legrand https://www.tim.pl/przedluzacz-z-ochrona-prze...zepieciowa-1-gniazdo-master-6x2p-z-1-5m-50087

Sam ma w domu dwie takie listwy
    135 zł za przedłużacz z przewodem o długości 1,5 metra i bez elektrycznego filtru przeciwzakłóceniowego - dla mnie za drogo.
  • Poziom 26  
    freebsd napisał:
    135 zł za przedłużacz z przewodem o długości 1,5 metra i bez elektrycznego filtru przeciwzakłóceniowego - dla mnie za drogo.

Ja ci podałem jedno z profesjonalnych rozwiązań.
    Ps. A te filtry przeciwzakłóceniowe, to traktuj jak by ich nie było ;)
  • Moderator sekcji Technicznej
    vampire86 napisał:

Uderzy piorun niedaleko mojego domu gdzieś w instalacje elektryczną, pójdzie przepięcie po sieci i popalą mi się różne elementy w podłączonych urządzenia do listwy za 20 złotych. Wymyślam bajki?

A jeśli wydasz 200 złotych, to co, bajki nie będzie? Piorun się przestraszy bogactwa?
  • Warunkowo odblokowany
    vampire86 napisał:
    Uderzy piorun niedaleko mojego domu gdzieś w instalacje elektryczną, pójdzie przepięcie po sieci i popalą mi się różne elementy w podłączonych urządzenia do listwy za 20 złotych.
    Nawet jak będziesz miał listwę za 200zł to Ci nie zabezpieczy sprzętu. Zabezpieczenia instalowane w instalacji zasilającej nie dają 100% pewności a co dopiero listwa zasilająca.
  • Poziom 26  
    Ale jest jeden sprawdzony sposób na ochronienie sprzętu, wiecie jaki ?
  • Warunkowo odblokowany
    Nie używać. Zwłaszcza podłączonego do instalacji elektrycznej. Albo używać sprzętu na baterie ;-)
  • Poziom 26  
    Nie. Sprawdzony sposób to wyciągnięta wtyczka z gniazda i nic się nie uszkodzi.
    Magic_moon napisał:
    Ale jest jeden sprawdzony sposób na ochronienie sprzętu, wiecie jaki ?

No pewnie - brak sprzętu :D

Autorze tematu: Żadna listwa przepięciowa/ochronniki/filtry nie pomogą Ci w ochronie wrażliwej elektroniki przy wyładowaniu atmosferycznym bezpośrednio w obiekt jak i w pobliżu obiektu. One powodują redukcję pewnych parametrów ograniczając/redukując skutki przepięcia. Fizyka jest fizyką a pioruna nie złapiesz. Stosując ochronę typu:
    A - na słupie przed domem,
    B+C - w tablicy domu,
    D - miejscowo przy urządzeniach szczególnie narażonych na przepięcia,
    + dodatkowo dobezpieczenie urządzeń teleinformatycznych,
    nie uzyskasz 100% pewności że wszystko będzie ok.

100% nie uzyskasz nawet jeśli wyłączysz urządzenie z gniazdka bo zawsze może dojść do sytuacji gdzie coś się wyindukuje.
    Przykładem jest pewien znajomy projektant który nauczył się sporo o SPD jak miał straty rzędu 5000-6000pln przy poprawnie zamontowanych ochronnikach klasy B+C + teletechnika łącznie z otwartym rozłącznikiem w TR podczas burzy.

Ja zawsze podczas burzy rozłączam zasilanie w mojej TR i spuszczam wszystkie S'ki, wypinam kable antenowe - taki nawyk głupi pomimo zamontowanych SPD.
  • Poziom 26  
    JohnySpZOO napisał:
    No pewnie - brak sprzętu :D

Dobre ;)
  • Moderator sekcji Technicznej
    Magic_moon napisał:
    Nie. Sprawdzony sposób to wyciągnięta wtyczka z gniazda i nic się nie uszkodzi.

Życzę Ci, żebyś nie miał sytuacji kiedy się zdziwisz.