Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kondensator do cewki Tesli SSTC

Stefano421 17 Lis 2016 21:44 873 4
  • #1 17 Lis 2016 21:44
    Stefano421
    Poziom 3  

Witam serdecznie wszystkich.
    Z racji tego, że mam już za sobą klasyczną cewkę Tesli przymierzam się do zrobienia swojej pierwszej SSTC.
    Moim pytanie jest, gdyż musze nabić 2x kondensatory 400V po 800nF, jak mam to zrobić? Czy zrobienie małego MMC, np połączenia 4 kondensatorów po 200nF jest dozwolone przy SSTC? Schemat cewki wysyłam poniżej:
    Kondensator do cewki Tesli SSTCcewka sch..at.png Download (22.89 kB)
    Pozdrawiam!

0 4
  • Pomocny post
    #2 17 Lis 2016 22:32
    januszx3
    Poziom 30  

Temat "Solid State Tesla Coil", jest tak wiele razy opisany, istnieje wiele działających układów, że tylko sięgnij po informacje i na pewno znajdziesz wszystko co Ci potrzeba (np.: Link , Link )

0
  • #3 18 Lis 2016 20:20
    Stefano421
    Poziom 3  

Dzięki za pomoc januszx3!
    Wszystkie elementy już mam oprócz czterech diód zenera oznaczonych na schemacie, który dałem wcześniej w poście. Oznaczone są D3, D4, D5 i D6. Czy użycie np takiej diody 15V 1.3W BZX85 będzie dobre? Obawiam się o natężenie. Pozdrawiam!

0
  • #5 29 Gru 2016 18:45
    _jta_
    Specjalista elektronik

A to jest kwestia, jakie napięcie może dawać ten transformator - to wynika z jego przekładni i napięcia podawanego na stronę pierwotną (uwaga, ono jest zwiększane przez C5, jeśli on się znacząco naładuje, a potem napięcie zmieni znak, to na transformator wchodzi suma napięcia na C5 i różnicy napięć z IC2A i IC4A). Układ powinien być zaprojektowany tak, by było ono poniżej napięcia Zenera tych diod, a diody tłumiły tylko szpilki ze stanów nieustalonych (które "teoretycznie" nie powinny występować, ale występują, bo elementy nie są idealne). Wtedy średnie prądy tych diod będą niewielkie.

0
  Szukaj w 5mln produktów