Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szukam odpowiedniej kamery do drona.

klaudynka2511 17 Nov 2016 22:29 1278 15
Computer Controls
 • #1
  klaudynka2511
  Level 6  
  Witam,
  mam bardzo duży problem z wyborem odpowiedniej kamery do drona, którego chcę zaprojektować. Ma to być duża maszyna koło 700 mm, raczej hexacopter, o czasie lotu koło 25 min, która byłaby wstanie robić zdjęcia z góry i ewentualnie film. Nie chcę, żeby to był jakiś profesjonalny aparat 4K, ale chciałabym żeby rozdzielczość była wystarczająca do sfotografowania np. mojej uczelni. Niestety nie za bardzo znam się na kamerach dronów, czytanie poradników też niewiele pomaga w dokonaniu wyboru, dlatego bardzo proszę o polecenie czegokolwiek, co mogłoby się sprawdzić w moim projekcie. Zaczynam od kamery, żeby do niej podobierać pozostałe komponenty, stąd nie jestem w stanie podać więcej szczegółów projektu.

  Bardzo proszę o pomoc
 • Computer Controls
 • Helpful post
  #2
  1 PAWEL
  Level 42  
  Bez danych czy pod FPV o możliwym udźwigu i dostępnych funduszach na kamerę do drona raczej
  trudno zaproponować urządzenie które będzie przez ciebie akceptowane.
  Może GOPRO lub GoPro HERO3 naprawdę dobrej jakości.

  Szukam odpowiedniej kamery do drona.

  Z tanich ale w miarę dobrych -
  Kamera sportowa na kask full hd WIFI fpv goclever (6569626096)
  .
 • #3
  klaudynka2511
  Level 6  
  Dziękuję bardzo za pomoc.

  W dronie chciałabym użyć też FPV, zastanawiam się tylko, czy nie zastosować w tym celu drugiej kamerki płytkowej. Oczywiście najlepiej by było gdybym mogła z ziemi obserować to, co filmuję. Na kamerę chciałabym przeznaczyć max. 2 tys. zł.
  Dodatkowo byłoby idealnie, gdyby dron miał możliwość zdalnego sterowania kamerą z ziemi (np. zdalne zatrzymywanie, uruchamianie filmowania, zdalne robienie zdjęć w wybranych momentach). Zależy mi bardzo, żeby maszyna osiągnęła czas lotu ok. 25 min.
 • Computer Controls
 • #5
  klaudynka2511
  Level 6  
  Niestety podjelam sie stworzenia kilku projektow drona dla mojego kola naukowego. Jeden juz mam, teraz ma byc cos duzego do fotografowania. Nie moze to byc gotowy dron, gdyz na kole bedziemy chcieli go skonstruowac od zera. Mysle, ze reszte jakos uda mi sie dobrac, ale zupelnie nie znam sie na kamerach, stad mam ogromny problem chocby w znalezieniu jakiejkolwiek propozycji.
 • #7
  klaudynka2511
  Level 6  
  Dziekuje, na pewno wybiore caly pakiet, tak bedzie bezpieczniej. Ta kamera FPV (jak na przyklad z aliexpress) mozna tez robic dobre zdjecia i filmy? Czytalam artykuly, w ktory pisano, ze w rozdzielczosci powyzej 600 TVL nie widzi sie roznic. Tutaj jest 700 TVL, czyli wystarczajaco, prawda? Pytam, zeby w razie czego wybronic propozycje takiej kamery.
 • Helpful post
  #8
  1 PAWEL
  Level 42  
  Na pewno 700 TVL jakość lepsza od kamerki zwykłego zabawkowego drona.
 • Helpful post
  #9
  Madrik
  moderator of Robotics
  klaudynka2511 wrote:
  Dziekuje, na pewno wybiore caly pakiet, tak bedzie bezpieczniej. Ta kamera FPV (jak na przyklad z aliexpress) mozna tez robic dobre zdjecia i filmy? Czytalam artykuly, w ktory pisano, ze w rozdzielczosci powyzej 600 TVL nie widzi sie roznic. Tutaj jest 700 TVL, czyli wystarczajaco, prawda? Pytam, zeby w razie czego wybronic propozycje takiej kamery.


  Do "dobrych" ujęć, używa się profesjonalnych kamer filmowych, które same kosztują po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nie tyle ważna jest tu rozdzielczość, co np. wielkość matrycy, czy jakość obiektywu.

  Do amatorskich filmów w zupełności wystarczy kamera HD lub Full HD.
  Wiele kamer, np. z rodziny Go Pro, posiada oprócz możliwości zapisu, wyjście A/V, z którego można wysłać sygnał do systemu FPV, przy jednoczesnym zapisie na kartę w samej kamerze. Umożliwia to jednoczesny podgląd filmowanego ujęcia, oraz nałożenie OSD na odbierany obraz podglądowy, bez ingerencji w nagranie.

  Do podglądu, nie potrzebujesz wcale dobrej kamery. Spokojnie wystarcza nawet 400 TVL. Pamiętaj, że im bardziej dokładny obraz i duża rozdzielczość, tym większe opóźnienia w przesyle sygnału. 600 TVL, do amatorskich zastosowań jest więcej niż wystarczająca.

  A co do całego projektu, to w tym roku zmieniły się dość poważnie przepisy odnośnie modelarstwa. Obecnie dron amatorski nie może przekroczyć 600 gram masy całkowitej i zabronione jest latanie w obrębie terenów zabudowanych, w odległościach mniejszych niż 300 metrów od najbliższego domu. Dron może latać maksymalnie do wysokości 100 metrów nad ziemią i wyłącznie w zasięgu wzroku, umożliwiającym kontrolę nad dronem.
  Każda inna konstrukcja drona czy latanie nad miastem, wymaga już spełnienia naprawdę poważnych i kosztownych wymagań.

  Tak więc, zapomnij obecnie o filmowaniu uczelni za pomocą drona. Lepiej znajdź ładną łąkę pod miastem.
 • Helpful post
  #10
  pawelradomsko
  Automation specialist
  Witam!
  Poszukaj mobius actioncam - lekka o niezłej jakości i posiada wyjście video (dokupujesz kabelek), które możesz użyć do FPV a na karcie masz zapis o jakości, którą ustawisz.
  A jeżeli chcesz ciekawe efekty to 360fly - taka w rozdzielczości 4K za 500$ plus opłaty to chyba niezłe rozwiązanie - pytanie czy wiatraczek ją udźwignie?
  Pozdrawiam.
 • #12
  klaudynka2511
  Level 6  
  Bardzo dziękuję za pomoc :) Znalazłam taką: http://www.gearbest.com/action-cameras/pp_254191.html - GitUp Git 2, będzie ok?

  Teraz zastanawiam się nad doborem kontrolera. I zdecydowałam się na Naza M V2, wszyscy ją polecają do aerofotografii, zapewnia stbilny lot itp., ale trochę obawiam się tego Geo systemu, nie do końca to rozumiem. Czy ten kontroler będzie działał dobrze? Chciałam kupić cały pakiet: http://www.helipal.com/dji-naza-m-multirotor-gyro-system.html i do tego dokupic jeszcze osd, gimbal (ale nie od DJI).
  Bardzo proszę o opinię.
 • #14
  klaudynka2511
  Level 6  
  Dziękuję. Bardzo fajna recenzja! Autor nie wspomina tam nic o tych strefach geo, dlatego patrzyłam też na mapę stref (fly-zones) na stronie DJI - na mapie Polski nic się nie pojawia, więc trochę tego nie rozumiem. Ale myślę, że niemożliwe jest, żeby FC nie działał poprawnie w Polsce, prawda? Zastanawiałam się jeszcze nad drugim kontrolerem Eagle Tree Vector, ale jest droższy i nie wiem czy jest sens go kupować, skoro wszyscy tak zachwalają Naza m v2 :)
 • #16
  klaudynka2511
  Level 6  
  Dziękuję! :)