Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ELEKTOMATEN TS 971 mosfet zamiennik

18 Lis 2016 12:57 1443 13
  • Poziom 11  
    Witam posiadam kilka sztuk w/w sterowników we wszystkich uszkodzone są po przepięciu tranzystory mosfet P3n150 oraz sterowniki przetwornicy 1207b czy w zamian za ten P3N150 można wstawić coś innego ponieważ jest on dosyć drogi. Czy faktycznie potrzebne jest aż takie wysokie napięcie dren-źródło 1500V.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 11  
    Wiem ile kosztuje sterownik. Gdzie kupię za 20? North 28zł aswo brak co dziwne bo to jeden magazyn. Popularne mosfety chodzą po 4 -7 zł.W przypadku gdy potrzebuje >10 szt różnica będzie spora.
  • Specjalista AGD
    Można próbować wstawić coś mocniejszego (większy prąd, moc, mniejsze Rds) + jakiś układ gasikowy, zabezpieczający przepięcia.
  • Specjalista AGD
    Ale jak przebija go, to nie wiele pomoże. Chyba, że mocowo nie wytrzymuje, to można dać P6NK90Z, tańszy tyle tylko, że nie 1500V, a ma 900V.
  • Poziom 11  
    Witam ponownie. Zakupiłem jednak ten mocniejszy mosfet tj . stp4n150. 5 sterowników udało mi się odpalić. Z dwoma jak na razie mam problem. Wymieniłem te same elementy co w pozostałych(stp4n150, ncp1207b,rezystor 39ohm, dławiki 220uh,transila 1,5ke400ca) a jednak nie startują. Brak widocznych innych uszkodzonych elementów. Pomierzone półprzewodniki wokół oraz rezystory wszystko ok. Jakieś pomysły?
  • Poziom 11  
    Trafiła mi się kolejna porcja sterowników i dalej jest tak że cześć odpaliła mi bez problemów a kilka nie chce działać. Zastanawiam się czy można było by zastąpić oryginalną przetwornicę jakimś 24V zewnętrznym zasilaczem? W jednym sterowników mam też taki dzinwy objaw że nie startuje ale jak przyłoże sondy miernika mierząć napięcie do kondensatora na pierwotnym to przetwornica startuje. Co to może być?
  • Poziom 14  
    Witam.
    Może pomysł dodatkowego zasilacza 24v jest jak najbardziej słuszny. Czy posiada ktoś schemat tej przetwornicy?
  • Poziom 13  
    W ręce mi wpadł spalony sterownik Elektromaten TS971
    Na niemieckim forum znalazłem także spisany przez kogoś schemat:
    ELEKTOMATEN TS 971 mosfet zamiennik

Ogólnie usterka jest dość powszechna. Swój egzemplarz sprawdziłem podłączając zasilacz laboratoryjny za uszkodzoną przetwornicą - z informacji z niemieckiego forum wynika, że napięcia na wyjściu przetwornicy to 24V i 8V.
    Sam sterownik zadziałał, nie pobierał zbyt dużego prądu - kilkanaście do kilkudziesięciu mA.
    Wyświetlacz oczywiście wyświetlał błędy, ale dotyczyły one niepodłączonych czujników NES/DES itd.
    Wygląda na to, że jest sens go naprawiać.

Czy komuś z Was udało się poprawić fabrykę i jakoś dodatkowo zabezpieczyć przetwornicę?
    Nie jestem specem od zasilaczy a tym bardziej przetwornic.

Druga opcja to kupienie przemysłowego zasilacza 24V (np na szynę DIN) i dołożenie małej przetworniczki na 8V.
    Można podpiąć to zamiast oryginalnej przetwornicy.

U nas na osiedlu niestety w ciągu kilku tygodni zjarał się kolejny sterownik, a płacić 1300zł za nowy za każdy razem to duży wydatek.
  • Specjalista AGD
    gh00st napisał:

Druga opcja to kupienie przemysłowego zasilacza 24V (np na szynę DIN) i dołożenie małej przetworniczki na 8V.
    Można podpiąć to zamiast oryginalnej przetwornicy.

U nas na osiedlu niestety w ciągu kilku tygodni zjarał się kolejny sterownik, a płacić 1300zł za nowy za każdy razem to duży wydatek.

Też myślę, że to dobre wyjście. Zasilacz 24V/3A + 8V/1A (ew. przetwornica z 24 na 8V).