Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja Windowsa na nowym dysku

18 Lis 2016 13:48 1308 3
  • Poziom 5  
    Witam serdecznie

Chcę zainstalować system na nowo zakupionym dysku SSD i mam parę pytań. Z góry przepraszam jeśli mój tok myślenia wyda się być zagmatwany.

Obecnie w pececie posiadam dysk HDD 1TB i nowy SSD 512GB. Rozważam migracje danych na nowy dysk lub zainstalowanie świeżego systemu na SSD.

W pierwszym przypadku jestem zmuszony odchudzić partycje z systemem, gdyż posiadam tylko jedna wraz z grami i resztą śmieci, których nie chce - nie mogę przenieść na SSD ( Pojemność SSD mi na to nie pozwala ). Usunąć cześć i zgrać ważne dane na dysk zewnętrzny. Tutaj mam pierwsze pytanie. Po takiej migracji jestem zmuszony przed pierwszym odpaleniem wybrać dysk bootowalny jako SSD? Czy muszę odpinać HDD przed odpalaniem? ( gdzieś czytałem, że zostawiając oba dyski podpięte dojdzie do uszkodzenia danych ). Czy po udanym pierwszym odpaleniu systemu z SSD mogę bez obaw usunąć całą zawartość folderu Windows?

Przy instalacji świeżego systemu zapewne mogę spokojnie wybrać dysk SSD bez obawy o utratę danych ze starego dysku. Wolałbym uniknąć ponownego instalowania miliona sterowników. Czy i w tym przypadku może pojawić się problem ze startem windowsa - który można łatwo naprawić wybierając system bootwania w biosie? I czy mogę tutaj mogę spokojnie pozbyć się danych windowsowskich ze starego dysku? Co w tym wypadku dzieje się np ze sterownikami do karty graficznej i całej reszty programów - system dalej będzie je widział czy będę musiał instalować wszystko od nowa?

Która z opcji wydaje się być bardziej rozsądna?
  • Poziom 33  
    krzysieq1318 napisał:
    gdzieś czytałem, że zostawiając oba dyski podpięte dojdzie do uszkodzenia danych

Nie czytaj więcej z tego źródła.

krzysieq1318 napisał:
    Czy po udanym pierwszym odpaleniu systemu z SSD mogę bez obaw usunąć całą zawartość folderu Windows?

Jeśli pytasz o folder na starym dysku to tak.

krzysieq1318 napisał:
    Wolałbym uniknąć ponownego instalowania miliona sterowników.

Nie unikniesz.

krzysieq1318 napisał:
    Co w tym wypadku dzieje się np ze sterownikami do karty graficznej i całej reszty programów - system dalej będzie je widział czy będę musiał instalować wszystko od nowa?

Nowy dysk, nowy system, nowe sterowniki. Tego nie przeskoczysz.

krzysieq1318 napisał:
    Która z opcji wydaje się być bardziej rozsądna?

Trzecia. Odpinasz stary dysk, podłączasz nowy. Na nowym instalujesz system i wszystkie sterowniki. Kiedy to zrobisz podłączasz stary dysk, upewniasz się czy w BIOS'ie wybrany jest odpowiedni nośnik do bootowania i uruchamiasz system (z nowe dysku).

Potrzebne dane przegrywasz na nowy dysk. Ze starego usuwasz wszystkie partycje i tworzysz jedną, dwie, ile tam trzeba. Wiąże się to z utratą wszystkich danych pozostałych na starym dysku.

Najprościej i najszybciej.
  • Spec od komputerów
    Pierwsza. I tak klonowanie partycji z HDD na SSD będziesz robił z jakiegoś live to nie ma ryzyka utraty danych. Nieraz się zdarza że dane znikają ale tylko w przypadku gdy klonuje się z poziomu windowsa i windows uruchomi automatycznie "naprawę " systemu plików. Po klonowaniu odłączasz HDD i startujesz z SSD.
    Pozdrawiam
  • Poziom 5  
    Zmigrowałem dysk używając True image hd 2013 softem dysków adaty i wszystko działa idealnie. Stary dysk HDD też się bez problemów sformatował. Dziękuje za pomoc.