Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co to za dioda sot23 - V9 lub H9 dual TVS? dual Zener?

psooya 18 Nov 2016 15:09 1110 9
    psooya
    Level 38  
    Jak w temacie mam die raczej identyczne diody z dwóch takich samych modułów.
    Jedna ma oznaczenia. Jedną sprawną udało mi się zmierzyć i w jednym kierunku zachowuje się jak podwójna dioda wg rysunku zaś między katodami omomierz wykazuje dziwne 188 ohm więc katody nie są zwarte a dioda raczej jest sprawna.
    U V9
    Z H9
    Dioda pracuje w układzie zabezpieczenia wzmacniacza ładunkowego z wejściem JFET gdzie obie katody podłączone są do -4V a anoda do bramki JFETa.
    Przepatrzyłem różne katalogi NXP, OnSemi itp zarówno z Zenerami jak i TVS i nic.
    Możliwe, że konstrukcja diody jest podobna do NUP4114 ale to nie to.
    Oto zdjęcia:
  • Helpful post
    trymer01
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Mnie to raczej wygląda na cechowanie 6H Z (a nie Z H9), druga jest nieczytelna?
    Zasadą niepisaną jest że takie elementy cechuje się i czyta w pozycji: "obudowa jedną nogą do góry".
    Wg opisu to mogą być dwie diody, ale też J-FET czy MOSFET (to by tłumaczyło rezystancję miedzy "katodami" ?)
    Proszę sprawdzić sobie te elementy (czytać datasheety):
    psooya
    Level 38  
    Zauważ druga dioda ma z lewej strony U a pierwsza ma kropki na dole, też szukałem 6H i 6A. Druga dioda jest innego producenta lecz z tego samego modułu i ma płytszy grawer. Obie diody były zalane epoksydem więc i tak cud, że cokolwiek widać. Aha diody mam łącznie 3 sztuki 2x U V9 i jedna Z H9 oraz każda pochodzi z jednego modułu tzn mam 3 moduły takie same. Więc 9 jest na pewno istotnym symbolem, H i V mogą być napięciem albo tolerancją a Z i U możliwe, że producent lub okres produkcji..... Co to za dioda sot23 - V9 lub H9 dual TVS? dual Zener?

Dodano po 1 [godziny] 59 [minuty]:

Element na milion procent jest elementem protekcyjnym a "katody" są zwarte na PCB. Jak odpisałeś nie zdążyłem wkleić poprawnego zdjęcia (na wcześniejszym się pomyliłem ze schematem podłączenia na PCB)
  • Helpful post
    -XantiO-
    Level 21  
    V9 = http://www.diodes.com/_files/datasheets/ds18002.pdf podwójny zener 5.6V.

Ale aby oznaczenia miały sens trzeba je czytać tak jak kolega Trymer01 powiedział a więc dwie nóżki z dołu co masz też w tym datasheecie podane.

A więc masz:
    "6A 0" czyli tranzystor j-fet
    http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/fairchild/MMBF4416.pdf

"6H Z" czyli tranzystor j-fet
    https://classes.soe.ucsc.edu/ee171/Spring04/2N5486.pdf

Dziwi tylko ich podłączenie.

Inna pasująca opcja to tranzystory PNP MUN2131 i MUN2111
    psooya
    Level 38  
    Jest szansa, że to zener, dziwi tylko H9. Ten PDF widziałem i niestety dioda ma zamienione A z K. Napięcie jak najbardziej ma sens i to spory przy zasilaniu -4V mamy ponad 1V zapasu co dobrze zabezpieczy JFETa. Nie jest to tranzystor i nie jest opisany jak prawidła mówią. Jest to element 10000% protekcyjny wstawiony na wejście FETa które jest wejściem całego wzmacniacza. Specjalnie podałem schemat wejścia i schemat podłączenia na PCB.

Dodano po 1 [minuty]:

Tym bardziej nie jest to tranzystor FET gdyż nie może mieć przewodzenia diody między G-S i G-D wg podanych PDFów.
    psooya
    Level 38  
    Też nie moze być to byle tvs poniewaz ma dużą pojemność i zabije czułość wzmacniacza. Dlatego podałem pewne info o nup4114 bo taki tvs sie nadaje. Ja bym chyba wstawił zener tak by pasował na 5.2 do 5.6V albo odpowiednik diody nup4114 byle pasującej 1:1.
    psooya
    Level 38  
    Właśnie dotarłem do tego co ty, 2,4 V zabije układ bo base line jest na poziomie 0V a dioda jest wpięta do -4V. NUP ma 1pF ehh. Jak będę znał parametry licznika który jest podpięty do wzmacniacza dokładnie określę ile pF można wsadzić.

Dodano po 1 [godziny] 41 [minuty]:

Analizując dalej możecie mieć rację bo gdyby to był JFET
    spokojnie mógłby pełnić rolę zabezpieczenia. Stąd rezystancja między K i K i dioda miedzy A i K. Wstawimy 2n5486. Ale człowiek głupi, chyba strzał w 10. Tym czasem dziękuję za pomoc dam znać po testach.