Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stabo XM3082 - Brak modulacji w AM-ie

18 Lis 2016 15:12 1305 7
  • Poziom 23  
    Witam kolegów.
    Mam przed sobą radio jak w temacie. Odbiornik działa prawidłowo lecz brak jest modulacji w AM. W FM-e działa prawidłowo. Mam schemat lecz nie potrafię na nim zlokalizować przełącznika AM/FM. Proszę podpowiedzcie w jaki sposób realizowane jest połączenie na tym przełączniku, skoro procesor zmienia rodzaj modulacji AM/FM a nie następuje przełączenie modulacji.
    Pozdrawiam
    Antoni

Czy przełącznik daje tylko informację (0/1) na procesor a przełączanie następuje bezpośrednio z procesora?.
  • Poziom 23  
    Tak to się zgadza, napięcia się przełączają, ogranicznik modulacji działa prawidłowo. W torze modulatora coś zwiera do masy, bo nie słychać nawet żadnych przydźwięków.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    birband napisał:
    ogranicznik modulacji działa prawidłowo.

Skąd wiesz jak jak driver i PA nie są modulowane w AM?
    Sygnał modulujący AM podawany jest z pinu 1 NJM 2902.

Q210 po przełączeniu do FM zwiera do masy sygnał na modulator AM. Generalnie na jego bazie po przełączeniu do AM powinno być 0V, a po przełączeniu do FM około 0,7V. Można nawet wyciągnąć Q210, przełączyć do AM i zobaczyć czy jest modulacja.
    Tranzystory Q206, 207 i 208 sprawdzone?
  • Poziom 34  
    Jest dwa różne radia XM3082. Jedno da się zrobić łatwo a drugie nie.
  • Poziom 23  
    Hektar Ty tu chyba masz rację. Po pierwsze zastosowane układy typu NJM są w wykonaniu 8pinowym, oznaczenia wg schematu również się różnią od schematu który posiadam. Kris na wejście mikrofonowe podałem sygnał z generatora i w tym momencie przechodzi bez problemu, ginie gdzieś dalej, i tu mam problem bo nie pasuje to z moim schematem a elementy nie opisane. Na Q210 mam pełne napięcie zasilania i nie zmienia się po przełączeniu. Poszukam dzisiaj jakiegoś innego schematu.
    Dzięki Panowie za pomoc.
  • Poziom 34  
    Przełączenie jest, a jednak brak i modulacji nie ma, ale ogranicznik działa prawidłowo.
    birband napisał:
    Proszę podpowiedzcie w jaki sposób realizowane jest połączenie na tym przełączniku, skoro procesor zmienia rodzaj modulacji AM/FM a nie następuje przełączenie modulacji
    Chodzi o to, że aby ulepszyć radio, wszystkie przełączniki włożyli do małego i głupiego mikrokomputerka.
    On daje gotowe sterowanie a jednocześnie myśli sobie.
    Wyjścia wyłażą z niego.

Przekalkuluje z tym, co ma w pamięci ustalone, bo np. może blokować AM od 4 do 15 kanału.
    Ciekawy bajer - wykryje uszkodzony PTT w mikrofonie i wyłączy nadawanie.
    Albo taki bajer - rozpozna uszkodzony/niewydolny zasilacz i też wyłączy nadawanie.
    I jeszcze pokaże to na LCD..
    itp.

Rozróżnia się cztery niezależne wyjścia przełączające AM/FM.

- Tx AM
    - Tx FM
    - Rx AM
    - Rx FM

Widać to na pomiarach z radia:

Stabo XM3082 - Brak modulacji w AM-ie Stabo XM3082 - Brak modulacji w AM-ie

Naniesione oznaczenia:

AM - Tx AM 0V zezwolenie modulacji (brakiem napięcia)
    FM - Tx FM 0V zezwolenie dewiacji (brakiem napięcia)

Droga sygnału zaczynając od mikrofonu, na żółto:

1...4 - pre-amp mikrofonowy
    5...52 - przełącznik FM
    6...63 - przełącznik AM

Droga pętli limitera FM, zarówno w roli kompresora dynamiki, jako będącym wspólnym dla obu modulacji, na zielono:

A...D - detektor szczytowy (pre-ampa mikrofonowego) z referencją
    E...F - tłumik mikrofonowy sterowany

Szczególnie ważny jest sposób, w jaki detektor ALC dołączany jest do tego tłumika na modulacji AM.
    (dwa punkty wyjściowe detektorów D schodzą się w jeden punkt 2F)
    Dlatego też sposób jego ustawienia jest osobliwy.

Z uwagi, że limiter FM oraz układ ALC spotykają się na wejściu mikrofonowym, to napięcie sterujące tym tłumikem jest sumą algebraiczną z obu tych detektorów. In. słowy sygnał wejściowy modulatora AM jest wyjściowym limitera FM.

Przy czym decydujące jest aby limiter FM nie wyprzedzał limitera ALC, tylko odwrotnie !
    I aby głębokość modulacji w % ustawić prawidłowo:

1. Na wejście podać sygnał o wartości przekraczającej czułość pre-ampa, tj. min. 10mV.
    2. Pot. ogranicznika AM ALC ustawić na minimum - układ nie działa.
    3. Pot. wzmocnienia AM Mod, gdzie sygnał ustalił się już wcześniej, tj. przed pre-ampem, ustawić głębokość do 120%.
    4. Pot. AM ALC zjechać głębokością modulacji do 90%.

Tylko i wyłącznie w takiej kolejności.

Wartość 2mVp-p max. na wejściu oznacza poprawne działanie limitera na modulacji FM.
    Wartość 1,2Vdc oznacza maks, gdzie sygnał jest już zablokowany tłumikiem.
    Nie jest to normalne i oznacza usterkę limitera AM.

Napięcia przełączające oznaczone AM oraz FM wychodzą z procesora wprost do kluczy typu cyfrowego.

Czułość radia 7mVp-p w obu modulacjach.
  • Poziom 23  
    Super Hektar - dzięki a wykład, z tym jednak małym zastrzeżeniem, że nie jest to to samo radio. To radio które ja mam jest na plycie UNIDENA PA-439AA 1/3 i ni cholery schematu do niego.