Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozszerzenie rury grubościennej

18 Lis 2016 16:17 1623 10
 • Poziom 7  
  Witam mam zamiar wykonać tuleje wywrotki, w tym celu muszę również rozszerzyć rurę grubościenną, próbowałem nagrzać rurę jak na rysunku, i uderzać w nią młotem za pomocą wytoczonego stożka, lekko rura się wygięła ale to nie spełniło moich oczekiwań. W jaki sposób wygiąć tą rurę, jej ścianka wynosi 6mm
 • Poziom 33  
  "Nagrzac" nie wystarczy - musi swiecic na czerwono, a i tak za jednym podgrzaniem tego nie zrobisz.
 • Poziom 7  
  może lepiej najpierw wyciąć a później grzać, żeby była jakaś przerwa między materiałem, zawsze lepiej się podda, jak myślicie?
 • Poziom 36  
  szejker1988 napisał:
  może lepiej najpierw wyciąć a później grzać, żeby była jakaś przerwa między materiałem, zawsze lepiej się podda, jak myślicie?
  Nieee. Wtedy się rozlezie bez kontroli. Żeby się nie krzywiła, to można spróbować wciskać na tokarni, na małych obrotach. Rura w uchwyt, stożek na konika, grzać palnikiem i wciskać koniem. Z uchwytu wystawić tyle, ile ma być rozszerzona.
 • Poziom 7  
  Moja tokarka jest zbyt mała, nie wejdzie tam rura 72mm, (jest chyba do 50) a może taki sposób byłby dobry, żeby wyginanie było pod kontrolą i wykonywało się równomiernie, zastosować tuleje prowadzącą jak na załączonym rysunku i spróbować na prasie Rozszerzenie rury grubościennej
 • Poziom 36  
  Trudno zgadywać, tuleja też się może zgiąć. W każdym bądź razie, nie nacinałbym rury przed rozpęczaniem.
 • Poziom 7  
  Postaram się bardziej rozgrzać tą rurę
 • Poziom 14  
  Jeśli rozpęczenie ma być wykonane koncentrycznie względem rury to wcześniejsze wykonanie wycięcia znacznie skomplikuje całą procedurę (materiał będzie "uciekał".
  Ja rozpęczał bym rurę nie naciętą, wymaga to tylko przyłożenia odpowiednio dużej siły (im wyższa temperatura materiału tym mniejsza wymagana siła).
  Czy zastanawiał się kolega nad zastosowaniem śruby np M30 która przechodziła by przez rurę i matrycę, można by wtedy skręcając śrubę wciskać matrycę. Rozszerzenie rury grubościennej
 • Poziom 7  
  Nie myślałem o śrubie M30, w sumie mógłby być to dobry pomysł. Myśli kolega, że M30 to nie za mała śruba?
 • Poziom 14  
  Trudno mi określić jaki rozmiar śruby byłby wystarczający na pewno im większa tym lepsza.
  Teoretycznie można zastosować śrubę M60 której łeb stanowił by podparcie dla rury, natomiast stożek pełniący formę matrycy opieral by się na nakrętce i był wciskany rozpęczając rurę.