Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłogówka + Grzejniki = Czuje Sie Zmieszany...

18 Lis 2016 23:20 1191 7
 • Poziom 1  
  Witam,
  potrzebuję Waszej pomocy:
  - nowy dom bliźniak 150m2 (w tym garaż ok 20 m2 w bryle budynku);
  - pustak ceramiczny 24 cm + 15 cm styropianu grafitowego;
  - ocieplenie podłogi 15cm styro
  - okna 3-szybowe
  - strop 1 pietra - 25 cm wełny (docelowo jakies kolejne 20 cm będzie między krokwiami)
  - parter (bez garażu) - podłogówka;
  - piętro - grzejniki (w łazience podłogówka z powrotu grzejnikowego);
  - 3 osoby, 1 łazienka z wanną i prysznicem (druga to tylko toaleta).

  2 obiegi (po 1 na poziom) wykonane oddzielnie i doprowadzone do skrzynek z podstawowymi mieszaczami - bez żadnych pomp czy zaworów 3d itp.

  I oto stanąłem przed wyborem kotła. W związku z koniecznością połączenia 2 obiegów myślałem o Berettcie Exclusive RSI 25 (moduł Connect AT-BT) lub Immergasie Victrix TT 12 (moduł DIM AT-B v2). Podobają mi sie tam oddzielne sterowania poziomami (mam przygotowane kable). Niestety przez owe moduły ceny tych zestawów zdecydowanie rosną. Dziś dostałem dodatkowo wyceny 3 instalatorów Viessmanna i są to 3 różne wyceny (choć wszystkie oparte na Vitodens 200-W 19kW + Vitocel 150l + Vitotronic 200).:
  1. pierwszy instalator zaproponował układ do systemu jak wyżej oparty na sprzęgle hydraulicznym, grupie pomp itp. Czyli to samo co w owych skrzyneczkach Beretty czy Immergasa. Zestaw może i fajny, ale zabija ceną.
  2 drugi instalator zaproponował podobne rozwiązanie jak pierwszy ale bez sprzęgła - zestaw pomp i zaworów. Tylko troche lepiej niż 1.
  3. trzeci instalator stwierdził, że nie widzi potrzeby instalowania żadnej dodatkowej pompy. Wystarczy zawór 3d na dojście do podłogówki a oba obiegi spokojnie obsłuży pompa kotła.. I tu już ceny sa najbardziej znośne...

  I tu moje pytanie - czy rzeczywiście przy takim systemie sprzęgło jest niezbędne? Czy może ma rację instalator 3, który radzi je pominąć i dodać tylko zawór? Sterowaniem ma zajmowac się w całości kocioł...
  Czy może jednak lepiej nie ryzykować i zagryzając zęby zamówić pakiet ze sprzęgłem?
  Z jednej strony uważam, że najprostsze rozwiązania są najlepsze ale z drugiej, w wielu miejscach piszą, żeby iść w to sprzęgło.
  Wymyśliłem sobie kocioł sterowany pogodowo z uwzględnieniem temperatur z poziomów. Viessmann tymczasem namawia mnie zgodnie na rezygnację ze sterowników pokojowych.
  Podpowiecie laikowi?
 • Poziom 34  
  vietcong 1 napisał:
  trzeci instalator stwierdził, że nie widzi potrzeby instalowania żadnej dodatkowej pompy. Wystarczy zawór 3d na dojście do podłogówki a oba obiegi spokojnie obsłuży pompa kotła.. I tu już ceny sa najbardziej znośne...

  Ceny są najbardziej znośne, bo nie ma podstawowych elementów wymaganych w takim układzie! A ten zawór 3d to ma obniżać temperaturę w kotle? Przecież bez co najmniej drugiej pompki to ten zawór 3d nic nie da. Posłuchaj rad instalatora nr.1. Jeśli chcesz 2 obiegi osobno sterowane to musisz mieć sprzęgło i pompy do każdego z obwodów osobno. Jeśli do tego chcesz regulować według temp. pokojowej, to każdy z układów powinien mieć swój mieszacz.
  Automatyki Beretty i Immergasa niestety nie znam. Znam automatykę Vaillanta i wiem że jego elementy można dostosować do takiego układu.
  A czy gdzieś występują grzejniki w tym domu i w takim razie jak je zasilisz?
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  @vietcong 1
  1 strefa obwód grzewczy parter (bez garażu) - podłogówka. Ktoś to wykonał. Pytanie jaka wyszła strata ciśnienia jaki przepływ oraz jakie parametry wody grzewczej w podłogówce ?
  2 strefa obwód grzewczy piętro - grzejniki (w łazience podłogówka z powrotu grzejnikowego. To samo pytanie co wyżej tylko do grzejników ?
  Znając stratę ciśnienia oraz przepływ można zastanawiać się czy pompa w kotle da radę przepompować daną ilość wody grzewczej czy trzeba szukać innego rozwiązania.

  Przykład z życia
  klient ma podobną instalację grzejniki i podłoga. Kocioł wiszący, sprzęgło, dwa niezależne obwody, podłogówka na zaworze 3D z siłownikiem całość steruje automatyka kotła.
  Co się okazało podczas przeglądu technicznego kotła ?
  Nie potrzebował sprzęgła, rozbudowanej automatyki, dwóch stref grzewczych bo okazało się, że grzejniki miał dobrane na parametry podłogówki i pompa wbudowana w kocioł spokojnie poradziła by sobie z przepływem na podłogówkę i grzejniki. Kilka tys niepotrzebnie wydane.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  VPS - a jak z temperaturą drabinki w łazience?

  vietcong 1
  Największy komfort i największe możliwości regulacyjne poszczegónych obwodów grzewczych dają fabryczne układy pompomieszaczowe dedykowane przez producentów do poszczególnych kotłów. Fakt, nie są tanie, ale warto wydać , bo jest to inwestycja na długie lata.
  Marka kotła generalnie nie jest istotna, ważne by wybrać zestaw odpowiedniej mocy i dobrany do instalacji hydraulicznej.
  pozdrawiam
 • Poziom 17  
  irus.m napisał:
  VPS - a jak z temperaturą drabinki w łazience?

  Jeśli podłogówka jest zasilana bezpośrednio z powrotu grzejnika łazienkowego to jest to błędnie wykonane.
  Chyba, zasilanie na podłogę idzie sprzed zasilania do grzejnika łazienkowego i na powrocie z podłogówki będzie RTL. Również nie lubię tego rozwiązania.

  Lepiej było wykonać jeden obwód z rozdzielacza z parteru i wykonać odpowietrzenie podłogówki na piętrze ok 30-50 cm nad posadzką np pod wanną lub w ścianie kafelka na magnesie.
 • Poziom 1  
  Dla potomnych:
  posłuchałem wersji 100% - kocioł Beretta + rozdzielacz 2-strefowy. Działa bez problemu.
  W przyszłości okaże się czy mam przewymiarowane grzejniki.
 • Poziom 4  
  I jak to działa po 3 latach? Możesz podać jakie rozwiązanie zostało zastosowane?