Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirlpool AWE2316 - jak podłączyć silnik od pralki do zasilania?

astiro 19 Lis 2016 08:04 1860 8
  • #1 19 Lis 2016 08:04
    astiro
    Poziom 3  

Witam.

Posiadam silnik z pralki Whirlpool AWE2316, sam silnik ma oznaczenie 1BA5736-0WA 230/240V 50Hz. Chciałbym go wykorzystać do pewnego projektu, jednak zupełnie nie mam pojęcia jak go podłączyć. Czytałem wiele tematów, jednak nie mogę tego wszystko pojąć, gdyż wszędzie piszą elektronicznym żargonem, który nie do końca rozumiem tym bardziej, że w większości tematy te opisują silniki, z których wychodzi 5 przewodów, u mnie jest ich 6.

Chciałbym was prosić, drodzy majsterkowicze o pomoc i wyjaśnienie "po chłopsku" co i jak zrobić. Wyczytałem narazie tyle, że jeden styk muszę połączyć z początkiem stojana (prosiłbym o opisanie, które kable są od stojana - chodzi o te wychodzące ze środka obudowy?), drugi styk zaś podłączyć do styku szczotki (domyślam się, że to te styki wychodzące u góry), a drugi stojan zmostkować z drugim stykiem szczotki. Tak czy inaczej, z tego co udało mi się wyczytać, ta metoda odpali silnik na pełnych obrotach i może się on przegrzać.

Chciałbym znaleźć najtańszy sposób na podłączenie silnika przez jakiś regulator, sterownik czy cokolwiek innego co pozwoliło by mi wyregulować obroty silnika tak, aby były one podobne jak przy normalnym praniu (nie wirowaniu), ogólnie chciałbym osiągnąć obroty w przedziale 300-500rpm.

Tutaj mam dodatkowe pytanie - bowiem wciąż mam dostęp do pralki, z której silnik został wyciągnięty i zastanawiam się, czy elektronika z tej pralki nie załatwiłaby jakoś sprawy i czy nie szło by podłączyć silnika przez oryginalną elektronikę w celu zmniejszenia obrotów i ustabilizowania jego działania? Czytałem też, że może mi się przydać kondensator z tej pralki do rozruchu silnika...

Przede wszystkim zależy mi na waszym zdaniu, jeżeli macie jakiś pomysł przez co i w jaki sposób podłączyć ten silnik, aby ustalić pożądaną ilość obrotów (jeszcze lepiej byłoby gdybym mógł je regulować podczas działania), byłbym wdzięczny za udzielenie wskazówek.

A poniżej przedstawiam zdjęcia silnika, starałem się je zrobić tak, aby było widać skąd wychodzą kable do wtyczki, bo wszystkie są w jednym kolorze (na czwartym zaznaczyłem kable kolorowymi kółkami, aby łatwiej było je opisać)... Proszę powiedzcie mi, które to są od stojana, które od szczotki i które z nich podłączam do zasilania, a które mostkuję (o ile jest jakaś różnica)?
    Whirlpool AWE2316 - jak podłączyć silnik od pralki do zasilania? Whirlpool AWE2316 - jak podłączyć silnik od pralki do zasilania? Whirlpool AWE2316 - jak podłączyć silnik od pralki do zasilania? Whirlpool AWE2316 - jak podłączyć silnik od pralki do zasilania? Whirlpool AWE2316 - jak podłączyć silnik od pralki do zasilania? Whirlpool AWE2316 - jak podłączyć silnik od pralki do zasilania?

Z góry olbrzymie dzięki za wskazówki!
    Pozdrawiam!
    Edit:
    Znalazłem specyfikację dotyczącą silnika, przedstawiam poniżej:
    Type - 1BA5736-OWA

Cytat:
    Belt ratio - i = 1:20.0
    Resistance contacts - (20 °C)
    Stator (full field) - 1.95 Ω ± 7%
    Rotor - 1.85 Ω ± 7%
    Tacho generator - 13.3 Ω ± 7%

Input power (230 V AC)
    Washing - 130 W ± 7%
    Rinsing - 246 W ± 7%
    Spinning - 340 W ± 10%

0 8
  • Pomocny post
    #2 19 Lis 2016 09:31
    janek1815
    Poziom 38  

To u góry to prądniczka tacho. Tego nie podłączasz. Dzięki niej programator wie jakie obroty ma pralka. Masz tylko 4 przewody dwa od stojana i dwa od szczotek czyli wirnika. Łączysz w szereg zasilanie do szczotki z drugiej szczotki do stojana i drugi koniec stojana do zasilania. Zamiana miejscami zasilania szczotek zmieni kierunek obrotów. Silnik będzie działał na maksymalnych obrotach. Do zmniejszenia ich potrzebujesz regulatora obrotów na triaku.

2
  • #3 19 Lis 2016 10:46
    astiro
    Poziom 3  

Chodzi Ci aby obwód wyglądał tak? - zasilanie podpinam do jednej ze szczotek / drugą szczotkę spinam ze stojanem, do drugiego stojana drugi kabelek zasilania i w ten sposób zamykam obwód?

Rozumiem, że szczotki to te wystające białe plastiki z nr 51?

W kwestii regulatora, na Allegro znalazłem coś takiego "Moduł regulator MOCY AC do 2000W maksyamlnie 2kW" za 14zł, takie małe płytki z kondensatorami, radiatorkiem i potencjometrem. Nada się to? Jeśli tak to w jaki sposób należy to później wpiąć do obwodu? Po prostu w "wejście" wpinam zasilanie, a z wyjścia prowadzę przewody do silnika tak jak to opisałeś wcześniej?

Dzięki wielkie za pomoc :)

Dodano po 4 [minuty]:

I jeszcze pytanko. Ten silnik powinien mieć zamontowane na trzpieniu jakieś koło pasowe, czy pasek zakłada się bezpośrednio na ten wystający "gwint"?

0
  • #4 19 Lis 2016 11:19
    mychaj
    Poziom 29  

Ten nie ,,gwint" tylko koło pasowe na pasek wielorowkowy.

0
  • #5 19 Lis 2016 11:23
    astiro
    Poziom 3  

Dlatego też napisałem to w cudzysłowiu, bo wiem, że nie jest to gwint, ale coś gwintopodobnego i myślałem, że trzeba jeszcze na to montować jakieś koło. Czyli nie trzeba koła :) pasek już zamawiam, oryginalny do pralek Whirlpool, 8-rowkowy.

A w kwestii tego regulatora, nie orientujesz się czy właśnie o to chodziło jankowi?

0
  • #6 19 Lis 2016 14:08
    janek1815
    Poziom 38  

Zobacz na aukcjach np to: AVT1007 B Regulator obrotów silnika elektrycznego ważne aby był do silników komutatorowych.

0
  • #7 19 Lis 2016 15:40
    astiro
    Poziom 3  

Znalazłem dokładnie to o czym piszesz, jednak w opisie nie ma nic na temat silników komutatorowych. Tak czy inaczej skoro podałeś ten model to znaczy, że to ten :) Jak możesz to potwierdź jeszcze tylko i zamawiam :)

I oczywiście pięknie dziękuje :P Rozwiązałeś wszystkie moje niewiadome :)

0
  • #8 19 Lis 2016 19:35
    janek1815
    Poziom 38  

Wystarczy że napisano że do wiertarek czy odkurzaczy to silniki komutatorowe czyli szczotkowe.

0
  • #9 19 Lis 2016 20:35
    astiro
    Poziom 3  

Dzięki za pomoc :) Myślę, że pójdzie gładko, ale jakbym miał jeszcze jakieś problemy to wrócę :)

0