Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik Absaar 5A - zasada działania

muzygog 19 Lis 2016 09:26 1842 5
  • #1 19 Lis 2016 09:26
    muzygog
    Poziom 12  

Witam.

Świecą wszystkie trzy diody bez podłączonego akumulatora. Czy tak powinno być?
    Według instrukcji znalezionej w sieci żółta podczas ładowania, a zielona po zakończeniu ładowania.
    Schemat narysowałem sam. Po latach wracam do elektroniki. Chciałbym zrozumieć.
    Zmierzyłem napięcie za diodą zenera = 2V
    Jeśli potrzebny jakiś pomiar - wykonam.
    Nie rozumiem też czemu żółta dioda podłączona jest do wtórnego trafo, przed mostkiem.

0 5
  • Pomocny post
    #2 19 Lis 2016 11:01
    cirrostrato
    Poziom 36  

Jeśli elementy sprawne podłącz pod aku i zobacz co się będzie świeciło, dlaczego np. zielona świeci PO naładowaniu aku to chyba oczywiste nie wnikając głębiej w zasadę działanie układu.

0
  • Pomocny post
    #3 19 Lis 2016 12:34
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Zielona połączona szeregowo z diodą Zenera zaczyna świecić gdy napięcie przekroczy napięcie diody Zenera zsumowane z napięiami przewodzenia LED i diody prostowniczej, bez akumulatora to musi świecić, dopiero rozładowany akumulator może obciążyć prostownik w takim stopniu ze napięcie spadnie i dioda nie bedzie świeciła.

Czerwona chyba miała być wskaźnikiem odwrotnego podłaczenia, ale wg twojego schematu nigdy nie zaświeci - musiałeś coś pomylić, a skoro świeci to znaczy że błędów w schemacie moze być więcej.

Żółta podłączona po stronie AC - pewnie dlatego żeby nie świeciła przy wyłączonym napięciu sieciowym i podłączonym akumulatorze.

Cytat:
    Schemat narysowałem sam. Po latach wracam do elektroniki. Chciałbym zrozumieć.
    A ja takiej "elektroniki" zupełnie nie rozumiem, nie rozumiem dlaczego w XXI wieku powstają tak prymitywne konstrukcje, to nigdy nie bedzie dobrze i jednoznacznie działało, diody będą świecić mocniej lub słabiej, a użytkownik będzie sie zastanawiał czy zielona dioda świeci już wystarczająco jasno, as może świeci nie dla tego że akumulator sie naładował tylko z powodu że klema ma kiepski styk.

Współacześnie w ilościach hurtowych za 1zł można kupić 20 tranzystorów, albo 4 układy TL431 (źródło napięcia referencyjnego i/lub komparator), zrobienie z takich elementów przyzwoitej jakości wskaźnika ładowania w cenie ponizej 1zł nie stanowi problemu, a jednak producent zdecydował sie na coś takiego.

2
  • #4 19 Lis 2016 14:29
    muzygog
    Poziom 12  

Dziękuję za pomoc. Zmieniłem na swoim schemacie polaryzację czerwonej diody.
    Będzie jej się przyjemniej świeciło.

0
  • Pomocny post
    #5 19 Lis 2016 16:12
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Ze schematu wynika, że wszelkie dodatkowe elementy nie biorą udziału w procesie ładowania, czyli nie mają wpływu na jego przebieg. Zatem to jedynie informacja o wielkości napięcia na początku i końcu ładowania.

To zapewne ten prostownik. Cyt: "Obecność 3 diod LED wskazujących stan naładowania oraz poprawność podłączenia klemów."

Ps. Czy schemat jest już poprawiony?

0
  • #6 20 Lis 2016 02:13
    muzygog
    Poziom 12  

Zmieniłem tylko polaryzację diody czerwonej, zgodnie z sugestią jarka-lnx. Choć przekonany byłem, że narysowałem to dobrze. Już nie mam tego prostownika. Był u mnie w domu przez dwa dni. Wyglądał bardzo podobnie do tego powyżej. Zapewne te same elementy w troszeczkę innej obudowie.

0