Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirlpool ADG 6240/1 FD - Nie domywa naczyń (głównie w górnym koszu)

kamiKAC 19 Lis 2016 14:30 915 11
  • #1 19 Lis 2016 14:30
    kamiKAC
    Poziom 10  

Witam

Proszę o pomoc, bo żona już zażądała wymiany zmywarki na nową.

Zmywarkę kupiliśmy w grudniu 2013, a eksploatujemy od kwietnia 2014. Od początku użytkowania zdarzały się nie domyte naczynia, ale kombinując nastawami soli, nabłyszczacza i włączając/wyłączając funkcję 3w1 udało się uzyskać dobre efekty. Zmywarka od początku zasilana jest ciepłą wodą (cw mam ustawione na 45°C), co dopuszcza producent.

Od 2-3 miesięcy jednak szklanki są po myciu matowe, ale z efektem tęczy, mają resztki przyklejonych okruszków liści herbaty, generalnie całe szkło w górnym koszu wygląda źle, dolny kosz jest do przyjęcia. Ostatnio na wizytę gości żona umyła szklanki ręcznie i wyglądały bardzo dobrze, dopóki nie zostały wsadzone do zmywarki.

Nastawy zmywarki to:
    Sól 6 (mieszkam w Poznaniu, gdzie woda jest bardzo twarda)
    Nabłyszczacz 2
    3w1 włączone
    Sól jest marki W5 (z Lidla)
    Tabletki finish All in 1.

Zacząłem od przejrzenia zmywarki pod kątem osadów pod filtrem, rozebrałem pompy sprawdzając, czy przypadkiem wirniki nie uszkodziły się od kawałka szkła. Rozebrałem też mechanizm przełączania strumienia wody góra/dół. Generalnie zmywarka jest czysta. Ramiona i filtr czyszczę regularnie. Uruchomiłem zmywanie z otwartymi drzwiczkami, żeby się przekonać, czy oba ramiona pracują (oczywiście na zmianę) i wodę zbierałem z połowy kuchni, więc ciśnienie raczej jest. Po skończonym cyklu naczynia są gorące, więc przyjąłem, że grzałka również pracuje. Po skończonym cyklu mycia pod filtrem zostaje ok. 2cm wody.
    Po lekturze tego wątku zakupiłem górne śmigło, ale po wymianie nie widzę różnicy.

Skończyły mi się pomysły, a szkoda mi wydawać pieniądze na specjalistę, który sprawdzi to co ja i powie, że ten typ tak ma (jak w podobnym wątku na elektrodzie).

Czy naprawdę mam się pozbyć zmywarki i kupować nową?

Pozdrawiam
    Marcin

0 11
  • #2 19 Lis 2016 18:27
    skoczi97
    Poziom 9  

Tez miałem ostatnio taki problem z roczną zmywarką zaczęła gorzej zmywać a zawsze używane te same tabletki. Wystarczyło dobre czyszczenie tj. tam gdzie kładziesz tabletkę wsyp do pełna sody oczyszczonej i na dno wylej trochę octu ustaw na najwyższa temperaturę i najdłuższy cykl w moim przypadku pomogło.

0
  • #3 19 Lis 2016 18:36
    jjkz
    Poziom 13  

Kup środek do czyszczenia zmywarki. Użyj go na najwyższej temperaturze zmywarki.
    Sprawdź działanie zmywarki z mniejszą ilością naczyń.

0
  • #4 19 Lis 2016 19:00
    h jaworski
    Specjalista AGD

Generalnie dużo opisane ale nie widzę podstawowej sprawy czy górne ramiona się obracają.To że ciśnienie jest nie znaczy że górne ramię się obraca.

0
  • #5 20 Lis 2016 09:49
    kamiKAC
    Poziom 10  

@skoczi97: Spróbuję z sodą, może pomoże.
    @jjkz: Co 3-4 miesiące używamy środka do czyszczenia zmywarek, ale nie zaszkodzi spróbować
    @h jaworski: Ramiona górne się obracają - sprawdzałem. Nawet słychać, że szum nie jest jednostajny tylko cyklicznie się zmienia zarówno przy pracy górnego jak i dolnego ramienia.

Dziekuję za zainteresowanie tematem. Dam znać, czy coś się zmieniło.

0
  • #6 27 Lis 2016 17:47
    kamiKAC
    Poziom 10  

Witam ponownie

Trochę to trwało, ale udało się zapuścić zmywarkę z sodą. Efekty są znikome - jest trochę lepiej, ale do ideału dużo brakuje.

Zastanowiła mnie jedna rzecz: w trakcie cyklu na programie 8 z pustą zmywarką doskonale było słychać szu wody i przełączanie strumienia pomiędzy górnym i dolnym koszem. Zauważyłem, że górne śmigło pracuje ok. 1 minuty, po czym następuje przełączenie na dolne na ok. 3 minuty, potem znów górne pracuje przez 1 minutę. Czy nie powinny pracować przez taki sam okres (np po 1 min.)? To wyjaśniałoby słabe umycie zawartości górnego kosza.

Pozdrawiam
    Marcin

0
  • #8 27 Lis 2016 18:30
    kamiKAC
    Poziom 10  

falo22 napisał:

Z tego, co się orientuję, to wskazana część pasuje do tego ramienia:
    http://www.klinikaagd.pl/czesci-agd/Rami%C4%9...warki+Whirlpool+ADG62401FD-|131033;KL691398S/

W mojej zmywarce występuje takie:
    https://north.pl/karta/natrysznica---spryskiw...rny-do-zmywarki-481072646731,704-LV-2322.html
    , więc uszczelkę już wymieniłem wraz z ramieniem i spryskiwaczem.

Pozdrawiam
    Marcin

0
  • #9 27 Gru 2016 18:12
    drock
    Poziom 10  

Cześć,

Mam ten sam model zmywarki i podobny problem. Z tą różnicą, że u mnie nie domywa w dolnym koszu. Moja zmywarka ma również analogiczny okres użytkowania - użytkowana od marca 2013.

Czy wymiana uszczelki z ramieniem pomogła u Ciebie ?

pozdrawiam
    Darek

0
  • #11 28 Gru 2016 23:13
    mirofalcon
    Poziom 24  

A otwory w śmigłach są drożne ?

0
  • #12 02 Sty 2017 09:16
    drock
    Poziom 10  

Dzięki za podpowiedzi.

Okazało się, że spadł mi ze dwa tygodnie temu spryskiwacz sufitowy:Link. Zupełnie tego nie skojarzyłem wtedy. Zdziwiło mnie to małe kółeczko razem z naczyniami i odłożyłem gdzieś na bok. Skojarzyłem dopiero, gdy zobaczyłem, że przewód prowadzący do spryskiwaczy idzie jeszcze w górę i jest niczym nie zakończony.

Odnalezienie spryskiwacz sufitowego i założenie go na powrót naprawiło sprawę.
    Wcześniej przerabiałem właśnie płyny czyszczące, sprawdzanie śmigieł ich drożności i czy są szczelne, itp...

0