Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Blaupunkt Lubeck CC22 - AUX zamiast magnetofonu.

VanKiller003 19 Nov 2016 17:52 2022 8
Wago
 • #1
  VanKiller003
  Level 15  
  Witam!
  Posiadam radyjko BLAUPUNKT Lubeck CC22, które znajduje się w moim autku Toyota Celica V. Ładnie gra, tworzy niepowtarzalny klimat i nie chcę wymieniać go na nowoczesne choinki. Chciałbym jednak odtwarzać w nim swoje utwory. Próbowałem z różnymi transmiterami - efekty mizerne, słaba jakość i psują się po kilku dniach/miesiącach. Postanowiłem postawić na DIY i przy okazji trochę się podszkolić. Domontowałbym do niego zamiast standardowej stacji na kasety odtwarzacz stereo tego typu i ładnie go oprawił (wiem, że to mono, to tylko dla przykładu, później poszukam stereo). Na razie dla testów zastosuję mini jacka podłączonego do telefonu. Przekopałem forum i dowiedziałem się, że podłączanie się zamiast głowicy magnetofonu nie ma sensu. Jakość jest mizerna. Lepiej podłączyć się za wzmacniaczem kasetowym.

  Przewody:
  Czerwony + czarny = silniczek
  Żółty + niebieski + brązowy = głowica magnetofonu
  Szary + zielony = przezroczysty element (myślę, że sprawdza obecność taśmy Blaupunkt Lubeck CC22 - AUX zamiast magnetofonu. Blaupunkt Lubeck CC22 - AUX zamiast magnetofonu. Blaupunkt Lubeck CC22 - AUX zamiast magnetofonu. Blaupunkt Lubeck CC22 - AUX zamiast magnetofonu. Blaupunkt Lubeck CC22 - AUX zamiast magnetofonu. Blaupunkt Lubeck CC22 - AUX zamiast magnetofonu. Blaupunkt Lubeck CC22 - AUX zamiast magnetofonu. kasety magnetofonowej, ale jeśli nie to proszę mnie poprawić)

  Mikroukłady od największego do najmniejszego:

  ST6154Q88/LR G22NG9448
  Stereodekoder - AN7465S
  Decoder for traffic warning - TDA1581T
  RC4548 TI

  Ten ostatni znajduje się nabliżej głowicy magnetofonu i jest z nią połączony.

  Mógłby mi ktoś podpowiedzieć gdzie się wpiąć i czy muszę zastosować jeszcze jakieś dodatkowe elementy elektroniczne?

  Z góry dziękuję za pomoc. W razie problemów mogę podesłać więcej zdjęć.

  Dodano po 1 [godziny] 50 [minuty]:

  VanKiller003 wrote:
  Szary + zielony = przezroczysty element (myślę, że sprawdza obecność taśmy

  Przyjrzałem się dokładniej temu elementowi. To przycisk monostabilny. Po włożeniu kasety przechyla się powodując zwarcie dwóch blaszek wewnątrz obudowy. Nigdy takiego nie widziałem :)
  Wyprowadzę z niego przewody na przód obudowy i zastąpię go przełącznikiem lub przyciskiem bistabilnym, dzięki czemu będę mógł sobie przełączać na usb/sd


  Dodam może jeszcze, że wpinanie się za kondensatorami jak w tym przypadku mnie nie interesuje, bo pomijany jest wzmacniacz radia i przez to radio gra cicho
 • Wago
 • #2
  djlj24
  Car audio specialist
  Możesz trafić na niespodziankę próbując zrobić taką przeróbkę. Jak pamiętam w tym modelu układ przełączania toru dźwięku jest bardzo prymitywny. Lepiej przed regulacją głośności dodać przełącznik tuner/aux i tam doprowadzić sygnał, bo po odłączeniu przedwzmacniacza magnetofonu może nie chcieć się sam przełączać.
 • Wago
 • #3
  VanKiller003
  Level 15  
  Powiem szczerze, że nie wiem jak wygląda układ przełączania toru dźwięku bo radio posiada tylko dodatkowo wejście na kasety, którego nigdy nie używałem.
  Mógłbyś pomóc mi w odnalezieniu odpowiedniej ścieżki?
 • #4
  djlj24
  Car audio specialist
  Zerknij na schemat. Jak będziesz śledził sygnał od głowicy, poprzez wzmacniacz magnetofonu (zrobiony na RC4558) to dojdziesz gdzie się łączy z sygnałem ze stereodekodera AN7465. I tam trzeba dodać przełącznik. Wtedy można wymontować cały mechanizm i np. zamiast klawisza FF/EJ wstawić przełącznik (będzie elegancko) oraz wyprowadzić przewód zakończony złączem jack.
 • #5
  VanKiller003
  Level 15  
  Blaupunkt Lubeck CC22 - AUX zamiast magnetofonu.

  Możesz mi zaznaczyć gdzie założyć przycisk i gdzie wpiąć się jack'iem?
 • #6
  djlj24
  Car audio specialist
  Ja bym spróbował tak:
  Blaupunkt Lubeck CC22 - AUX zamiast magnetofonu.
  Można zamiast ciąć ścieżki podnieść jedną stronę diod D1402 i D1420 (z oznaczeń wynika, że są przewlekane). Można w szereg dać kondensator 4,7uF i rezystor 1kOm (wartości trzeba dobrać w zależności od potrzeby).
  Aby nie montować przełącznika można użyć gniazda mini jack rozłącznego (takie jak do słuchawek w boomboxax) i wtedy włożenie wtyku powoduje od razu przełączenie na zewnętrzne źródło.
 • #7
  VanKiller003
  Level 15  
  Znalazłem cztery diody zenera. Niestety ścieżki zakrywają oznaczenia elementów, ale po tym co widać wydaje mi się, że to będą te dwie sztuki zaznaczone na obrazku. Dobrze zrozumiałem? Tam gdzie X podnieść nogę, wpiąć kondziora i opornik (wartości metodą prób i błędów) i do tego lewy kanał jacka, analogicznie z prawym kanałem przy drugiej diodzie. Masa jack'a wiadomo - obudowa.

  Blaupunkt Lubeck CC22 - AUX zamiast magnetofonu.
 • #8
  VanKiller003
  Level 15  
  Połączyłem tak jak na schemacie i niestety nie rusza mimo że połączyłem przewody od przycisku obecności kasety :/
 • #9
  VanKiller003
  Level 15  
  Ktoś wie czym to jest spowodowane?