Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pierwsze uruchomienie nowego kompa

zbyh 62 19 Nov 2016 18:30 915 24
    zbyh 62
    Level 14  
    Witam właśnie złożyłem do kupy nowy komputer.

Płyta- Gigabyte B 150M D3H
    Procek Procesor Core i3 6100
    Pamieć- Kingston DDR4 8GB 2133MHz CL13 HyperX Savage XMP 1.2V
    Zasilacz- Thermaltake Smart SE 530W
    obudowa- Silentium Pax M70 Pure Black
    Dyski 1 X WD BLUE 500 i 1X SSD Kingston 120.

Przy pierwszym uruchomieniu komp zresetował się 3 razy aż w końcu wystartował.
    Wgrałem potrzebne sterowniki i wydaje się być wszystko OK.
    Uruchomiłem program HWiNFO-32 ale specjalnie się nie znam na tych parametrach, gdyby któryś z kolegów zechciał spojrzeć to byłbym ogromnie wdzięczny.
    310artur
    Level 43  
    zbyh 62 wrote:
    Przy pierwszym uruchomieniu komp zresetował się 3 razy aż w końcu wystartował

Że jak? Przy pierwszym uruchomieniu to mogłeś UEFI obejrzeć. System skąd tam się wziął?
    Na screenach jest OK tyle że to screeny zrobione bez żadnego obciążenia to też nic z nich nie wynika.
    zbyh 62
    Level 14  
    System miałem na starym dysku ssd, do uefi wszedłem przed chwilą i z tego co widziałem bios najnowszy F6, pamięci 2133, temperatury niskie. Resztę nie wiem a boje się zmieniac bo się po prostu nie znam. Zrobiłbym screny ale nie wiem jak
    kokapetyl
    Level 43  
    zbyh 62 wrote:
    System miałem na starym dysku ssd,

System na nowej platformie (nowej płycie) ma marne szanse na uruchomienie. Trzeba system instalować od nowa.
    zbyh 62
    Level 14  
    Ale mi działa, nic nie instalowałem, przy pierwszym uruchomieniu zainicjował system który miałem za wszystkimi moimi danymi

Udało mi się zrobić screny uefi, czy coś tam można zmienić w ustawieniach czy nie potrzeba.
    i scren z HWiNFO pod obciążeniem
    310artur
    Level 43  
    Skoro uruchomiłeś stary system na nowej platformie i zresetował ci się tylko 3 razy i działa to się ciesz. To pewnie był powód resetów. System musiał sobie podstawić bazowe sterowniki.
    Jaki to system? Win 10 to sam sprawdziłem że to potrafi.

PS możesz mi wytłumaczyć co ma mi dać screen a HWiNFO po obciążeniu jeśli wyciąłeś mi kolumnę maksymalnych wartości?

PS2 możesz mi powiedzieć czy z komputerem na chwilę obecną masz jakikolwiek problem?
    zbyh 62
    Level 14  
    System W7
    Z kompem w zasadzie się nic nie dzieje jedynie przy np. przerzucaniu stron, lub uruchomieniu jakiegoś programu przez chwilę zabuczy jak by dostawał większego obciążenia ale nie umiem powiedzieć z skąd to dochodzi, może wentylator na procesorze
    310artur
    Level 43  
    Już widze co jest. Pracuje na 2GB RAM. W UEFI normalnie wykrywa całą.
    Wyłazi brak reinstalacji systemu. Zacznij od tego:
    Start -> wpisujesz msconfig, ENTER -> zakładka Rozruch, opcje zaawansowane -> zaznaczasz ptaszkiem maksymalna pamięć i lecisz przyciskiem do oporu do góry
    Po tej operacji reset PC i zobacz czy masz już coś koło 8GB RAM czy nadal 2.
    310artur
    Level 43  
    .... no chyba oczywiste że 32 bit nie obsłuży 8GB RAM.
    Poprawa jest - to maks dla tego systemu. Jest coś lepiej?
    RAM wyć nie może - komputer się muli gdy brakuje RAM. Zaczyna korzystać z pliku wymian na dysku. Jak masz ten plik ustawiony nie wiemy - jeśli na HDD to ten dysk wyć może. SSD jest bez dźwięczny więc nie byłoby słychać a najwyżej widać w spowolnieniu.
    310artur
    Level 43  
    Zlokalizuj dźwięk i okoliczności. Dźwięki w PC wydają głównie wentylatory, dyski HDD i ewentualnie cewki ale one piszczą (wysoki cichy dźwięk).
    Wedle HWiNFO przynajmniej wentylator na CPU pracuje równo. Więc to raczej nie on daje dźwięk.
    Zdaje się masz tylko zintegrowaną kartę graficzną. Więc nie ma szans żeby to zasilacz odczul jakoś to obciążenie więc nie jego wentylator to powoduje. Innych zdaje się nie masz sterowanych. Chociaż nie wiem jak masz podpięte te 3 wentylatory na obudowie. Ale one są 12cm to raczej nawet jakby przyśpieszały wyć nie powinny.
    Pozostaje więc HDD - czy nasilenie wycia pokrywa się że świeceniem diody LED na obudowie sygnalizującej pracę dysku?
    zbyh 62
    Level 14  
    Sorry że tak z opóźnieniem ale wczoraj cały dzień walczyłem żeby zainstalować win 7i poddalem się. Wgrałem wszystkie sterowniki które miałem z płytą główną a przy instalacji ciągle woła albo o sterowniki CD albo że nie można Patrycji sformatować i tak w kółko. Wgrywam i z płyty i z pena i wciąż to samo.
    Matuzalem
    Level 43  
    Ńiepoprawnie utworzony nośnik instalacyjny to najbardziej prawdopodobna przyczyna kłopotu z "brakiem sterownika CD".
    RADU23
    Moderator of Computers service
    Jeszcze raz i po kolei.
    Przecież procedura jest tradycyjna.
    Wkładasz do napędu płytę CD z systemem, uruchamiasz komputer by bootował z CD.
    Podczas instalacji robisz format partycji na której chcesz zainstalować system, instalujesz.
    Dopiero po zainstalowaniu systemu, wgrywasz wszystkie sterowniki z dołączonej płyty CD do mobo.
    Więc nie rozumiem w jaki sposób
    zbyh 62 wrote:
    Wgrałem wszystkie sterowniki które miałem z płytą główną a przy instalacji ciągle woła albo o sterowniki CD

Gdzie wgrałeś te sterowniki i po co?

P.S jak słusznie zauważył kolega @Matuzalem, zdradź tajemnicę czy instalujesz z oryginalnego nośnika, czy z "pożyczonego" z internetu np.?
    zbyh 62
    Level 14  
    Płytę pożyczyłem od kumpla bo miał 64 bit W. Czy oryginał hmm?. Przy instalacji mówi ze nie można sformatować Patrycji bo jest w innym systemie i dalej nie mogę ruszyć z instalacją.
    Matuzalem
    Level 43  
    Ad nosnik - płyta palona czy tłoczona? W pierwszym wypadku do poprawki, w drugim pewnie zmiana czynika.
    Ad "inny system" - jeśli chodzi o GPT, to na forum porad, w jaki sposób się z tym mierzyć - przejść na MBR, multum.
    zbyh 62
    Level 14  
    Próbowałem GTP pendrivem to zatrzymało się na wyborze języka i ani myszka ani klawiatura nie działała. W UEFI nie mogę znaleźć opcji zmiany na MBR
    zbyh 62
    Level 14  
    No więc po kilku dniach odpaliłem win 7 64 bit. Trochę się namęczyłem ale jest. Co do tego buczenia ciągle występuje. Nie umiem tego nazwać ale kojarzy mi się z odkręceniem manetki w motorze i zaraz puszczenie, taka przegazówka. Nie jest to ciągle tylko na przykład jak otwieram nowe strony w internecie albo jakiś program i zaraz przestaje, tak jakby dostawał większe obciążenie. Zdjąłem boczną pokrywę obudowy od tylnej strony mobo i odłączyłem na chwilę wentylatory i HDD żeby wyeliminować ich hałas przyłożyłem ucho do w okolicy okienka gdzie jest procesor i wydaje mi się że to stamtąd dochodzi to buczenie.
    310artur
    Level 43  
    Wygląda że to wentylator CPU.
    Sprawdzałeś jak działają programy od gigabita do płyty?
    EasyTune powinien być wstanie odczytywać parametry z płyty (obroty temperatury itd) bo w HWiNFO widzę tu akurat nie bardzo coś widać.
    zbyh 62
    Level 14  
    To wentylator na procesorze tak jęczy, rozłączyłem go na chwilkę po przerzucałem kilka stron w internecie i cisza. Po podłączeniu znowu hałasuję. Na Easy Tune wygląda raczej ok
    CPU- 800-3706 MHZ
    Vcore- 0,9V
    +3,3-3,380
    +12V-12,24
    +5V-5,07
    CPU FAN- 1415 -1680
    BCLIK-100,16 MHZ
    DDR - 2134
    Nie wiem czy kupić jakiś inny cooler, bo mnie to trochę irytuje. w poprzednim komputerze miałem AAB Cooling Super Silent P1 PWM Rev.2 ale ten nie pasuje na ten procesor
    Aha zapomniałem nie działają głośniki na tylnym panelu, podłączone jest dobrze bo przedni panel działa i głośniki grają. Podłączałem do każdego gniazda i nic.
    310artur
    Level 43  
    AAB Cooling Super Silent P1 PWM Rev.2 jest kompatybilne z każdym prawie gniazdem CPU
    (LGA 775/ 1150/ 1155 /1156/1366 oraz AMD 754/939/ 940 /AM2 /AM2+ /AM3/AM3+/FM1/FM2/FM2+).

Za dużo problemów na jeden temat poruszasz. Z dźwiękiem możliwe jest wszystko z usterką płyty głównej włącznie. Uwierz jest to możliwe - u mnie też przód działa tył nie.
    Jak podpinasz coś z tyłu to karta ci to wykrywa? I pytanie podstawowe - jak podpinasz z tyłu głośniki to odpinasz z przodu słuchawki? To konieczne w typowej konfiguracji...
    zbyh 62
    Level 14  
    To znaczy, słuchawek w ogóle nie mam podpiętych ,tylko przepinam głośniki z przodu na tył i na przodzie grają, a z tyłu nie. Przy podłączeniu pokazuje się panel sterowania, i z tyłu żadna konfiguracja nie działa. Ale wykrywa je, więc płyta chyba ok
    A ja mam gniazdo na 1151.
    310artur
    Level 43  
    Ustaw tam dźwięk stereo. Głośniki podpina się w zielone gniazdo. Na screenie zdaje się aktywne jest wyjście cyfrowe o tyle dziwne że z tyłu wcale takiego nie masz. Może na płycie jest jakieś SPDIF. A może to wyjście po HDMI.
    To że wykrywa to polowa sukcesu. Wepnij w zielone gniazdo i wybierz że to słuchawki na początek. To wymusi dźwięk stereo.

Quote:
    A ja mam gniazdo na 1151

A googla masz czy zbanowali? LGA115x - cała rodzina ma identyczny rozstaw kołków czytaj identyczne chłodzenia.
    zbyh 62
    Level 14  
    Zrobiłem tak jak napisałeś i wszystko działa. Spróbuję jeszcze zmienić cooler, zobaczymy co będzie.
    Bardzo dziękuję za pomoc.