Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zbudować kominek gazowy?

19 Lis 2016 20:28 1059 2
 • Poziom 4  
  Witam. Posiadam promiennik w obudowie na gaz z butli (tzw. piecyk), oraz zbędny wkład kominka elektrycznego i kombinuję jak z tego zrobić piecyk gazowy do ogrzewania pomieszczenia pow. 14 m2 z odprowadzaniem spalin przez kanał komina w ścianie?

  Jak wiadomo nie zaleca się ogrzewać takim "piecykiem" małych słabo wentylowanych pomieszczeń ze względu na powstający zaduch od spalin CO2, a bezpośrednie odprowadzanie spalin do komina praktycznie znosi skuteczność ogrzewania. Są na rynku kominki lub grzejniki gazowe z zamkniętą komorą spalania i odprowadzaniem spalin ale cena min kilku tys. Dlatego chciałbym zrobić coś podobnego wykorzystując posiadane komponenty.

  Wariant 1. Do blaszanego "piecyka" gazowego przymocować od frontu płaski pojemnik blaszany bez tylnej ścianki a w przedniej szyba żaroodporna(?), natomiast w górnej ściance tego pojemnika wykonać "czopuch", który będzie odprowadzał spaliny ewentualnie po przejściu przez swego rodzaju "wężownicę" tzn. układ kilku blach tworzących razem coś jak literę Z co wydłuża drogę spalin do komina i odbiera więcej energii cieplnej.

  wariant 2. Wyrzucić z wkładu kominka elektrycznego cały moduł elektryczny z grzałką, oraz elementy imitujące kawałki palonego drewna i zamiast nich wstawić panel promiennika gazowego, a od frontu zamknąć ten wkład szybą. Natomiast w górnej części wykonać czopuch tak jak w wariancie nr 1.

  Pytania - czy taka konstrukcja nie ma błędów i czy spełni oczekiwane zadanie?
  Może już ktoś ma jakieś doświadczenie/wiedzę w tym zakresie i może coś doradzić? Zrewanżuję się punktami.
  W załączeniu fotki opisanych komponentów.
  Załączniki: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
 • Poziom 5  
  Sama szyba do takiego kominka wyjdzie Cię kilkaset złotych. Do takiego pomieszczenia kupiłbym konwektor elektryczny z termostatem koło 3 kW i masz bardzo fajne ogrzewanie. W eksploatacji wyjdzie tyle co gaz a będzie znacznie bardziej sprawne.

  A jak bardzo chcesz kombinować to wywaliłbym te drewienka z obudowy i tam wstawił promiennik tylko zostaje kwestia odprowadzenia spalin.
 • Poziom 4  
  Ogrzewanie elektryczne taniej od gazowego?
  Niestety, ale w Polsce kW energii el. jest prawie 2 x droższy od kW gazu, a pomieszczenie przy garażu nie jest dobrze ocieplone więc tych kW wyjdzie sporo.
  Szyba do kominka wystarczy 1 lub 2 ścinki 13 x 60 po 5 zł na aukcji a reszta frontu z blachy i po kłopocie.