Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odbiornik homodynowy, teoria

michal041202 19 Nov 2016 21:06 1470 2
    michal041202
    Level 5  
    Witam!
    Ostatnio czytałem trochę o odbiorniku superheterodynowym.
    Wiem, że po "tradycyjnej" (Gdzie p.cz. ≠ 0) przemianie częstotliwości, sygnał zachowuje swoją modulację.
    Jak to jest w przypadku odbiorników homodynowych? Jak wygląda sygnał, który "wychodzi" z mieszacza?
    Jakie modulacje można tym odbierać? Czy np. można by było odbierać sygnał zmodulowany amplitudowo (AM)?

Pozdrawiam
  • Helpful post
    jandym1
    Level 12  
    Na stronie sp-hm.pl znajdziesz taki odbiornik i zasady działania .
  • Helpful post
    kriss51
    VIP Meritorious for electroda.pl
    michal041202 wrote:
    Jak to jest w przypadku odbiorników homodynowych? Jak wygląda sygnał, który "wychodzi" z mieszacza?

Sygnał mcz. w takim odbiorniku jest odpowiednikiem sygnału pcz. w klasycznym odbiorniku superheterodynowym. Czyli bezpośrednio z wyjścia mieszacza masz sygnał mcz.
    Dokładnie wygląda to tak że w mieszaczu sygnał wejściowy zostaje zdudniony z sygnałem generatora. Generator pracuje o około 1,5 KHz niżej lub wyżej od częstotliwości odbieranej w zależności od odbieranej wstęgi bocznej LSB/USB.

michal041202 wrote:
    Jakie modulacje można tym odbierać? Czy np. można by było odbierać sygnał zmodulowany amplitudowo (AM)?

Można odbierać CW (telegrafia), SSB i AM przy czym odbiór AM jest możliwy przy generatorze ustawionym na 0 zdudnień czyli częstotliwość generatora musi być ustawiona na tą samą częstotliwość co sygnał odbierany.