Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technics RS-B505 - nie działa sterowanie (guziki)

George145 19 Lis 2016 22:59 615 6
  • #1 19 Lis 2016 22:59
    George145
    Poziom 2  

Tak jak w tytule. Jak zabrałem się, to magnetofon wcale się nie włączał. Okazało się, że te trzy tranzystory, które mam zaznaczone na schemacie, odkleiły się luty od płytki.
    Wylutowałem wszystkie, aby sprawdzić czy sprawne. I są ok.
    Po ponownym przylutowaniu magnetofon się na tyle włącza, że w automacie pracuje silnik napędzający pasek, świecą diody od wyświetlania kanałów i dodatkowo dwie diody. Klawisze nie działają, nie reagują żadne dolne klawisze. A na górnych jak się przyciśnie to zapala się dioda, ale po puszczeniu przełącznika gaśnie.
    Sprawdzałem zasilanie do kondensatorów i wyniki opisane mam na rysunku.
    Nie wiem co dalej sprawdzić, co może być przyczyną za wysokich napięć.
    Proszę o pomoc.
    Dodatkowo dodaję instrukcję serwisową.
    Technics RS-B505 - nie działa sterowanie (guziki) Technics RS-B505 - nie działa sterowanie (guziki)

0 6
  • #2 19 Lis 2016 23:42
    SERVICE-AV
    Poziom 39  

Obawiam się że porywasz się z motyką na słońce ;)

Wiesz na jakiej zasadzie pracuje stabilizator parametryczny ? Jeden stabilizator działa niepoprawnie , wydedukuj i pomiarami ustal co jest nie tak.

0
  • #3 22 Lis 2016 13:35
    George145
    Poziom 2  

Wymieniłem dwie Diody Zenera i jeden rezystor. Zasilanie się poprawiło zostało tylko poszukać czemu mam zamiast 12,5 mam 15v.
    Walczę dalej.

0
  • #4 22 Lis 2016 22:56
    SERVICE-AV
    Poziom 39  

Masz większe napięcie niż na schemacie bowiem napięcie sieciowe u Ciebie jest wyższe niż użyto podczas opracowania schematu :). Pewnie to sprzęt na 220V a mamy obecnie 230V . Nie szukaj dziury w całym bo jest OK , najważniejsze że naprawiłeś stabilizację.

0
  • #5 23 Lis 2016 11:23
    George145
    Poziom 2  

Tak jest to sprzęt na 220V. Ale problem jest nadal. Klawisze nie działają. Co prawda jak wciskam Play to zmierzyłem że zasilanie przechodzi poprzez guzik. Czy możliwe że został uszkodzony mikroprocesor M50720-411SP. Chociaż jak sprawdzę prąd uruchamiający klawisz to przechodzi poprzez mikroprocesor.

0
  • #6 23 Lis 2016 18:25
    SERVICE-AV
    Poziom 39  

Klawisze masz w fortepianie ;) Tu są przyciski i one działają o czym się przekonasz jak je pomierzysz :) . Sprawdź resztę zasilania, jak zachowują się silniki , czy wiesz jak sprzęt zachowywał się jak był sprawny ?

0
  • #7 23 Lis 2016 22:28
    George145
    Poziom 2  

niestety nie wiem nie miałem tego magnetofonu jak działał.

0