Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Karta Kingston 32GB] - "Przed użyciem należy ją sformatować"

Arturr300 20 Lis 2016 00:48 801 4
  • #1 20 Lis 2016 00:48
    Arturr300
    Poziom 8  

Witam.
    Niestety już po raz drugi piszę w tym dziale.
    Otóż moja karta microSD Kingston 32GB uległa uszkodzeniu. Możliwe że stało się to przy wsuwaniu tacki z kartą SIM i pamięci do włączonego telefonu (Xiaomi Redmi 3S). Telefon był w trybie Fastboot, więc myślałem że nic się nie stanie. A możliwe że właśnie wtedy się popsuła. :(

Teraz przejdę do rzeczy:
    Po podłączeniu do komputera pojawia się komunikat "Przed użyciem dysku znajdującego się w stacji dysków F: musisz go sformatować".
    Próbowałem odczytać kartę programem DMDE (już raz mnie uratował), jednak pokazuje, że karta ma 251MB. W dodatku pokazuje nazwę karty "Generic Mass Storage Device", a karta jest oryginalna.
    Przy próbie odczytu co chwila sypie błędami WinError 23(błąd CRC) lub "nośnik mógł zostać wysunięty" (lub podobny - piszę z pamięci).
    Próba głębokiego skanowania nie wykazała istnienia żadnych partycji :/
    [Karta Kingston 32GB] - "Przed użyciem należy ją sformatować"

Czy da się cokolwiek z tym zrobić?

0 4
  • #2 20 Lis 2016 21:31
    michal_aniol
    Poziom 32  

Wygląda na uszkodzony kontroler. Celem odzyskania danych konieczny odczyt z modułów pamięci.

0
  • #3 21 Lis 2016 08:50
    Arturr300
    Poziom 8  

Czyli nawet jeżeli kliknę w systemie "Formatuj", to i tak nie naprawi to karty? Na danych mi już nie zależy zbytnio, chciałbym żeby ta karta chociaż działała.
    Czy flashowanie firmware karty (wiem że w pendrive'ach da się tak zrobić) by nie pomogło?
    Odczyt z modułów pamięci - jest to metoda, która polega na zeszlifowaniu plastiku i wlutowaniu się w pady będące w środku karty, tak?

0
  • #4 21 Lis 2016 10:22
    michal_aniol
    Poziom 32  

Tak, na tym to polega.
    Formatowanie nic nie da, przeprogramowac karty raczej się nie uda.

0
  • #5 02 Gru 2016 23:41
    Arturr300
    Poziom 8  

Dziękuję bardzo za pomoc.

Zaraz spróbuję jeszcze raz odczytać kartę. Jak nie pomoże to spróbuję ją sformatować. Spróbować nie zaszkodzi.

Możliwe że karta się popsuła przed sytuacją o której pisałem (wsunięcie tacki podczas włączonego telefonu). Bo kilka/kilkanaście dni wcześniej zdziwiłem się, gdy znikły mi wszystkie pobrane utwory w Spotify. Nie wiem czy od tamtej pory próbowałem coś odczytać z karty, więc mogłem tego nie widzieć.

0