Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung WF60F4E0N2W - Stopiony fartuch

replay111 20 Nov 2016 11:56 1293 12
 • #1
  replay111
  Level 7  
  Witam,
  Jakiś czas temu wymieniałem fartuch w pralce Samsung Eccobuble 6kg (WF60F4E0N2W) i dzisiaj przy wirowaniu pojawił się niezły smród spalonej gumy. Okazało się, że bęben najprawdopodobniej zahaczył o fartuch. Czy ktoś miał podobny przypadek? Czy to tylko wina fartucha, mimo, że kupowałem do odpowiedniego modelu, ale może nie jest przystosowany do prędkości 1200orb/min?

  Czy być może problemem może być to że bęben "osiadł" nieco niżej bo jest zdeformowany lub też łożyska już go nie utrzymują?

  Dzięki za wszelkie sugestie.
 • #2
  stanislaw1954
  Level 43  
  replay111 wrote:
  Czy być może problemem może być to że bęben "osiadł" nieco niżej bo jest zdeformowany lub też łożyska już go nie utrzymują?
  Tego nie da się sprawdzić na odległość. Trzeba samemu to to sprawdzić.
 • #3
  replay111
  Level 7  
  OK ale czy taka ewentualność wchodzi w grę? Czy raczej jakby bęben osiadł to towarzyszyłyby temu jakieś dodatkowe atrakcje... których w zasadzie nie zauważyłem :(
 • #5
  replay111
  Level 7  
  Hm...

  fartuch zakładałem sam (amator jestem) więc niewykluczone, że coś skopałem... tyle tylko, że fartuch zakładałem ze 2tyg. temu, a pralka chodzi "dosyć" często (2-3 prania na dzień) i do tej pory nic się nie działo.

  Tłuc nic nie tłucze, stąd wydaje mi się, że to nie łożyska. Jak zakładałem fartuch to przestrzeń między fartuchem a bębnem była (na "oko") taka sama...

  Zastanawiam się czy być może fartuch nie jest jakiś trafiony (np nie wytrzymuje wirowania 1200 albo temp 90) pomimo, że szukałem i zamawiałem na bazie numery pralki (WF60F4E0N2W), a nie poprzez opis słowno muzyczny (Samsun EccoBubble itd...).
 • #7
  replay111
  Level 7  
  Poprzedni (ten oryginalny) był pęknięty (w okolicach godz. 10), pęknięcie było podłużne i przy dużym zapakowaniu pralki trochę nam woda ciekła (dramatu nie było, ale zawsze). Stąd też postanowiłem wymienić fartuch na nowy.
 • #8
  wiesiekmisiek
  Level 33  
  A co ostatnio było prane? Ciężkie materiały , niepełny bęben prania = złe jego rozłożenie podczas wirowania i niepożądane wibracje co może doprowadzić do tego skutku. Porównałeś oba fartuchy przed założeniem?
 • #9
  replay111
  Level 7  
  Dzisiaj nie, wczoraj miałem taką sytuację, że się pranie źle ułożyło i pralka poskakała w łazience, ale potem zwolniła i finalnie jakoś to pranie ułożyła.

  Dzisiaj były prane dwa dziecięce prześcieradła, nie są specjalnie duże i nawet po zmoczeniu nie są bardzo ciężkie... (napewno nie pow. 5kg). Może wczoraj się coś pozaczepiało, tego nie sprawdzaem....

  Zanim założyłem porównałem kołnierze. Wielkość i budowa ta sama, różnica w "dziurkach" odprowadzających wodę z wnętrza fartucha - nieco inny kształt otworów, ale w tym miejscu co trzeba i pasowały na komorę w której jest bęben.

  Dodano po 52 [minuty]:

  Zrobiłem kilka prań - obroty na 1000 temp max 60 - póki co sytuacja się nie powtórzyła, nic nie cieknie.... chyba to zostawię jak jest - jak się coś urwie to wtedy będę kombinował co i jak po naprawiać ;-)
 • #10
  Robo-technical
  Home appliances specialist
  Powiem głupio. Może źle ułożyłeś i "sam" się dotoczył do rzeczywistości. Jeśli przez następne prania objaw się nie powtórzy to przyjmijmy tę wersję.

  JEDNAK jeśli objaw będzie się powtarzał, a łożyska ewindetnie ok. to winny może być już tylko krzyżak:(
  Mam nadzieję że na słuch poznasz uszkodzone łożyska?
 • #11
  replay111
  Level 7  
  Hej, może źle założyłem - pierwszy raz w życiu to robiłem.
  Nie ma pojęcia jak brzmią uszkodzone łożyska, ale pralka wydaje cały czas takie same dźwięki, nie wali nie tłucze więc zakładam, że bebechy ma sprawne.

  Póki co pierze i nie "pali gumy" - nie zapodaje tylko wysokich obrotów i wygląda póki co że jest ok.

  Dzięki wszystkim za pomoc i rady - przynajmniej miałem jakiś punkt zaczepienia na co zwracać uwagę (poza samym kołnierzem).
 • #12
  Robo-technical
  Home appliances specialist
  Łożyska poznasz po tym że podczas wirowania z pralki idzie dźwięk niczym z rakiety kosmicznej. I to nie ważne czy pralka pełna czy pusta.

  Jak byś miał jakieś dodatkowe pytania - wal śmiało! :)
 • #13
  replay111
  Level 7  
  To póki co rakiety nie mam :D

  Dzięki jeszcze raz za sugestię i pomoc - i póki co wątek zamykam :)