Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak ustalić czy to dysk Kingston SSD Now odpowiada za wyłączanie się laptopa?

Jax89 20 Nov 2016 12:48 738 16
    Jax89
    Level 7  
    Witam. Ostatnio mam mały problem z moim laptopem Toshiba Satellite A305 Windows 7. Miałem w nim od nowości zwykły dysk HDD. Ponad rok temu postanowiłem zmienić w nim dysk na SSD. Wszystko śmigało super dopóki od jakiegoś czasu (około miesiąca) coraz częściej sam potrafił się wyłączyć (resetować) w różnych momentach. Nawet zaraz po załadowaniu Windowsa. Ostatnio zaczął bardzo często to robić po kilkanaście razy w ciągu godziny. Sprawdzałem temperatury procesora 37-40 stopni. Wiatrak Wentylator działa. Profilaktycznie wymieniłem pastę na procesorze oraz grafice, czyszcząc oczywiście cały układ chłodzenia. W tym przypadku nie mam mowy o złym odprowadzaniu ciepła. Zasilacz 19V ponad pokazuje. Podłączałem do zasilacza bez baterii i z baterią. Bez zmian. Jedynie na baterii samej bez zasilacza nic się nie dzieje. Jednak bateria trzyma 30min. Postanowiłem dziś włączyć stary dysk HDD i zauważyłem, że nic się nie wyłącza już. Laptop chodzi bez problemu. Zaznaczam, ze stawiałem system na SSD świeżo dzień wcześniej ale nic to nie dało. Czy możliwe, że dysk SSD robi jakieś pseudo zwarcie?
    resoto
    Level 15  
    Zrób może tak profilaktycznie SMART dysku z Crystal Disk Info i wrzuć zdjęcie co Ci wyszło.
    kokapetyl
    Level 43  
    Brak wszystkich parametrów, trzeba rozciągnąć to okno programu, aby było widoczne wszystko.
    Czegoś nie rozumię, program pokazuje pracę dysku 4 godzin, a Ty podajesz "Ponad rok temu postanowiłem zmienić w nim dysk na SSD." Czy mowa o tym samym dysku.
    dt1
    Admin of Computers group
    Wskazany test pamięci RAM: http://www.memtest.org/#downiso (chociaż jeśli na HDD chodzi dobrze to pewnie pamięć jest OK, ale nie zaszkodzi sprawdzić).
    Również warto sprawdzić, czy przed resetem Windows nie zapisuje zrzutu pamięci, może coś się da z nich odczytać: http://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.html
    40 stopni nie wygląda na temperaturę procesora pod obciążeniem, czym i w jakich warunkach (idle/stress) była mierzona?
    Jax89
    Level 7  
    kokapetyl wrote:
    Brak wszystkich parametrów, trzeba rozciągnąć to okno programu, aby było widoczne wszystko.
    Czegoś nie rozumię, program pokazuje pracę dysku 4 godzin, a Ty podajesz "Ponad rok temu postanowiłem zmienić w nim dysk na SSD." Czy mowa o tym samym dysku.

Dziś postawiłem na nowo system na nim. Może zlicza czas pracy dysku od postawienia systemu...
    dt1
    Admin of Computers group
    Parametry zlicza może i poprawnie (chociaż przebieg 4 godzin jest raczej niemożliwy przy rocznym dysku, ale z danych RAW widać, że CDI źle interpretuje czas włączenia) - tylko Kolega nie rozciągnął okna i widać tylko górną część tabeli na obrazku.
    Jax89
    Level 7  
    dt1 wrote:
    Wskazany test pamięci RAM: http://www.memtest.org/#downiso (chociaż jeśli na HDD chodzi dobrze to pewnie pamięć jest OK, ale nie zaszkodzi sprawdzić).
    Również warto sprawdzić, czy przed resetem Windows nie zapisuje zrzutu pamięci, może coś się da z nich odczytać: http://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.html
    40 stopni nie wygląda na temperaturę procesora pod obciążeniem, czym i w jakich warunkach (idle/stress) była mierzona?

Mierzyłem speedfanem oraz innym podobnymi. Każdy pokazywał podobne parametry.

Dodano po 1 [minuty]:

Przepraszam z pośpiechu nie rozwinąłem całości. Tutaj całość...

Dodano po 1 [minuty]:

Nie dodałem, że przełożyłem dysk do innego laptopa bo nie dał bym rady nawet programu zainstalować na nim. O dziwo na innym laptopie działa bo test wykonałem na nim. Tylko dlaczego nie działa na starym laptopie.. ? ;/ Kiedyś robiłem jakimś programem nie pamiętam nazwy RAM test, analizę dysku itp. i wszystko wyskakiwał że jest OK.
    Jax89
    Level 7  
    dt1 wrote:
    SpeedFAN oraz podobne nie mierzy temperatury pod obciążeniem, więc warto pod OCCT sprawdzić temperatury. Czy BlueScreenView coś znalazł?

włączałem speed fana podczas używania programów, ogladania filmów itp. Jeśli pokazuje aktualną temperaturę to powinien pokazać podczas obciążenia. Czy mam rację ?
    Jax89
    Level 7  
    dt1 wrote:
    Częściowo masz, tyle że wykorzystanie procesora podczas oglądania filmu to może być na przykład 10%, nie jest to żaden test pod obciążeniem.

Starałem się włączyć jakiś film, dwie przeglądarki z kilkoma zakładkami, kilka programów i na tej zasadzie próbowałem. Dzięki za radę na przyszłość będę wiedział już. Program Bluescreen View pokazuje 0 Crashes i kompletnie nic. Refresh nic nie daje. Ale to pewnie dlatego, że w innym kompie go wpiąłem.

Dodano po 4 [minuty]:

Spróbuję jutro wieczorem powalczyć i spróbować go wpiąć w starego laptopa. Może o ile się uda zainstalować cokolwiek przed resetem, zdąży z czytać jakieś dane. Na tą chwilę dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.
    dt1
    Admin of Computers group
    Jeśli w BlueScreenView chcesz zrzuty z innego dysku oglądać (domyślnie szuka zrzutów na aktualnie działającym systemie), to w opcjach programu możesz wskazać folder, z którego ma zrzuty czytać. W katalogu Windowsa powinien być katalog Minidump (nie jestem pewien, czy nie jest ukryty).
    Argennto_1
    Level 33  
    Jax89 wrote:
    Jedynie na baterii samej bez zasilacza nic się nie dzieje. Jednak bateria trzyma 30min.

Mi to wygląda na uszkodzony słynny kondensator NEC TOKIN, który prawdopodobnie znajduje się na tej płycie. Randomowe restarty na SSD to prawdopodobnie czysty przypadek. Niech kolega sprawdzi czy na jego płycie znajduje się ten kondensator. Jeżeli tak pierwsze co to wymiana go na używane tantale.
    Jax89
    Level 7  
    Argennto_1 wrote:
    Jax89 wrote:
    Jedynie na baterii samej bez zasilacza nic się nie dzieje. Jednak bateria trzyma 30min.

Mi to wygląda na uszkodzony słynny kondensator NEC TOKIN, który prawdopodobnie znajduje się na tej płycie. Randomowe restarty na SSD to prawdopodobnie czysty przypadek. Niech kolega sprawdzi czy na jego płycie znajduje się ten kondensator. Jeżeli tak pierwsze co to wymiana go na używane tantale.

Zasilacz oryginalny mam z Toshiby. Mam ten kondensator. Podobno to bolączka m.in. modeli Satellite. Używane tantale masz na myśli z innych płyt ? a nowych nie kupi?

Dodano po 24 [minuty]:

Póki co przełożyłem zwykły dysk HDD i laptop normalnie działa bez problemu drugi dzień. Odpuszczam sprawdzanie tego SSD. Przełożyłem do innego laptopa i o dziwo też tam śmiga bez problemu. Wystarczyła wymiana dysków między laptopami. Zobaczymy na jak długo.. Czytając inne fora dotyczące dziwnych restartów itp. zauważyłem, że mam podobne objawy do uszkodzonego NEC Tokina. Z zasilaczem się wyłączał randomowo, bez zasilacza śmigał do wyczerpania baterii tak jak wspomniałem na początku. Będe jechał na starym poczciwym HDD 500Gb ;) Aż lapek padnie. Międzyczasie spróbuje zdobyć i podmienić kondensator na garść tantali :) Dziękuję za pomoc. Jeśli uda mi się coś nowego poczynić napewno dopiszę.