Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór przyrządu pomiarowego do pomiarów rzędu mikrometrów.

Ramrowan 20 Lis 2016 16:13 516 7
  • #1 20 Lis 2016 16:13
    Ramrowan
    Poziom 2  

Witam,
    poszukuję gotowego rozwiązania/ przyrządu stricte do pomierzenia wymiarów żeńskich styków elektrycznych. Już tłumaczę o co mi chodzi. Styk posiada wybrzuszenia jak na rysunku (widok z boku), potrzebne są mi ich wymiary aby móc określić poprawność powierzchni styku z resztą układu. Chodzi mi konkretnie o te wymiary które zaznaczyłem. Styki umieszczone są w obudowie która umożliwia pomiar tylko od góry (widok z góry), ich demontaż z obudowy nie wchodzi w grę gdyż zaburzyłoby to wyniki. Metoda pomiarowa dowolna, aktualnie korzystam z metody optycznej (tworzenie obrazu 3D) jednak nie jest ona zbyt dokładna. Potrzebuję wysokiej dokładności przyrządu (jak w tytule tematu) ponieważ wymiar B nie przekracza ~0,3mm. Cena oczywiście im niższa tym lepiej ale jako, że nie przychodzi mi do głowy żadne urządzenie nadające się do tego to ciężko określić mi jakieś widełki. Zdaję sobie sprawę, że nie będzie to tani sprzęt. Czy macie jakieś propozycję konkretnych sposobów jak sobie poradzić z problemem albo chociaż sugestię, w którym kierunku szukać? Dobór przyrządu pomiarowego do pomiarów rzędu mikrometrów.

• #2 20 Lis 2016 17:20
    lechm56
    Moderator

Mikromierz.

• #3 20 Lis 2016 18:01
    Ramrowan
    Poziom 2  

Mikromierz jest dobrym pomysłem (i tanim) tylko pojawia się kilka problemów. Musiałby to być taki mikromierz, który można postawić w pionie, dodatkowo końcówka wrzeciona musiałaby być odpowiednio mała. Kolejny problem stanowi to, że mierzone byłyby elementy wydobyte z gotowych urządzeń, a w wyniku procesu wytwarzania wybrzuszenia na stykach ulegają zniekształceniom. Z tego powodu potrzebowałbym bardzo precyzyjnej metody manipulowania całością styku razem z obudową w taki sposób, żeby "złapać" najwyższy punkt wybrzuszenia.

• #4 20 Lis 2016 18:28
    1 PAWEL
    Poziom 40  

Pozostaje czujnik zegarowy z odpowiednio dobrana końcówką pomiarowa o zakresie 0-1 mm – dokładność 0,001mm. ( lub czujnik elektroniczny zegarowy ).

• #6 20 Lis 2016 18:54
    Ramrowan
    Poziom 2  

akytam, aktualnie korzystam z bardzo podobnej metody tzn. na mikroskopie mogę sobie stworzyć właśnie obraz 3D (nie wiem dokładnie na jakiej zasadzie jest on tworzony) i mierzyć cały styk, nie tylko wybrzuszenie. Niewątpliwą zaletą jest to, że mam w powiększeniu podgląd na dokładny kształt wybrzuszenia ale jednak brak powtarzalności tej metody mi nie odpowiada bo pomiar zależy od tego jak złapie ostrość. Myślę, że pójdę w stronę czujnika zegarowego. Ideałem byłoby takie urządzenie, w którym wkładam całość mierzonego elementu w dopasowane gniazdo, od góry na początku styku umieszczam odpowiednio małą końcówkę pomiarową, element przejeżdża pod końcówką i rejestrowane są pomiary co X czasu bądź co określoną zmianę wyniku. W taki sposób miałbym potrzebne pomiary oraz ogólny kształt. Dzięki za udzielone odpowiedzi. Jeżeli ktoś wpadnie jeszcze na jakiś ciekawy pomysł to śmiało :).

• #7 20 Lis 2016 19:38
    1 PAWEL
    Poziom 40  

Czujniki z układem rejestracji pomiarów są dostępne, automatyzowanie pomiarów możliwe do wykonania.

• #8 26 Lis 2016 06:48
    Szteker
    Poziom 10  

Dzień dobry,
    Jeśli wybrzuszenie jest metalowe to można to zrealizować czujnikiem wiroprądowym. Polska firma produkuje czujniki zbliżeniowe www.technicad.pl

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson