Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alkohol izopropylowy IPA 99.9% a soczewka laseru w napędzie radia CD

Waldziuu 20 Lis 2016 17:11 843 8
  • #1 20 Lis 2016 17:11
    Waldziuu
    Poziom 8  

Witam Serdecznie mam takie pytanie

Czy w radiu samochodowym jest to oryginalne radio BMW BUSINESS CD można przetrzeć soczewkę lasera alkoholem izopropylowym? nie uszkodzi się nic?

dodam poprzednie moje radio BMW Business CD chodziło dobrze,ale od czasu do czasu przycięło się (zawiesiło podczas grania piosenek).Kolega miał IPE w sprayu popsikał mi na wacik,przetarłem i wszystko hulało.. ale jak to mówią nadgorliwość..

miałem radio w domu i miałem montować do samochodu,ale mówię jeszcze raz się przeczyści to już więcej nie będę i przeczyściłem,ale troszkę mocniej dociskając laser po tych zabiegach płyty czytało normalnie.. ale zrobił się następujący objaw:

po włożeniu płyty i przyciszeniu muzyki było słychać co parę sekund STUKANIE i denerwowało mnie to.Efekt był taki jak by płyta o coś uderzała,ale o nic nie uderzała.. to co tak STUKAĆ mogło? raz cichło raz głośniej.Najgłośniej stukało na pierwszej piosence.Np na 10 piosenek to najciszej było na np 6,7 piosence.Kupiłem kolejnego Businessa takiego samego.Podłączyłem mówię nic nie będę czyścił a tu ku zdziwieniu po włożeniu płyty tak samo stukał.. zbieg okoliczności? chyba,że ktoś tam majstrował tak czy siak zakupiłem teraz kolejnego Businessa czyli łącznie trzeciego(koleś przesłał mi filmik jak pracuje napęd 0 stukania)

ale zamówiłem sobie już na necie IPA 99.9% i teraz mnie korci czy przetrzeć profilaktycznie soczewkę czy nie ruszać..czy jedynie suchym wacikiem przetrzeć?

0 8
  • #2 20 Lis 2016 17:25
    atomic99
    Poziom 30  

Alkohol izopropylowy „IPA” wysokiej czystości służy do usuwania zżywiczałych olejów i smarów, oraz pielęgnacji i czyszczenia wszelkiego rodzaju czytników CD-ROM, czytników DVD, czytników Audio-CD, urządzeń Photo, mechanizmów i głowic AV, myjek ultradźwiękowych, złącz światłowodów.

IPA szybko odparowuje i nie zostawia nalotu, stosuje ten płyn już z 15lat do czyszczenia elementów w komputerach, laptopach itp.

Więc TAK.

Oczywiście trzeba robić to bardzo delikatnie nie dociskając za mocno soczewki.

Stukanie może być przyczyną złego montażu elementów albo suchych prowadnic głowicy, prowadnice głowicy można nasmarować białym smarem z teflonem.

0
  • #3 20 Lis 2016 17:32
    Waldziuu
    Poziom 8  

Czytałem, że niektóre soczewki są pokryte jakąś tam warstwą i IPA może to zmyć.

0
  • #4 20 Lis 2016 17:47
    atomic99
    Poziom 30  

Raczej nie powinna, IPA używana jest też do czyszczenia elementów optycznych nawet w aparatach więc krzywdy nie powinna zrobić.

0
  • #5 20 Lis 2016 17:47
    Waldziuu
    Poziom 8  

Koledzy jak sprawdzić czy soczewka nie ma powłoki antyrefleksyjnej ?

0
  • #6 21 Lis 2016 08:02
    djlj24
    Spec od car audio

Jak patrzysz pod kątem to widzisz niebieskawą poświatę na szkle - podobnie jak to jest w lepszej optyce aparatów.

0
  • #7 21 Lis 2016 14:53
    Waldziuu
    Poziom 8  

Witam przyszło kolejne radyjko business CD Alpine łącznie już trzecie

włożyłem płytkę do napędu muza gra i cisza... ale tak specjalnie siedzę i słucham dłużej w tej ciszy.. i jakiś lekki szmer itp mówię ok spoko.Ale wyjąłem płytę włożyłem potem znów,poprzewijałem trochę piosenki itp i ściszam radio i słucham i słychać to samo.. tylko w porównaniu z poprzednim radyjkiem o 50% ciszej.Płyta nówka verbatim.. nie chce mi się wierzyć,że mam pecha i 3 radia business stukają...

0
  • #8 22 Lis 2016 13:41
    djlj24
    Spec od car audio

Płyty Verbatim w niektórych napędach audio potrafią się zachowywać dziwnie. Problem jest w miejscu gdzie płyta jest osadzana - jak porównasz kilka płyt to zauważysz, że niektóre po środku są trochę grubsze, inne mają przetłoczenie a nowsze Verbatim mają płaski środek. I stuka nie sama płyta tylko zbyt nisko osadzony docisk. Zaobserwowałem podobny problem właśnie z tymi płytami w niektórych odtwarzaczach CD firmy Technics.

0
  • #9 23 Lis 2016 11:52
    Waldziuu
    Poziom 8  

Witam hmm u mnie na każdej płycie innej prawie to jest co dziwne np raz włożę płytę i to jest a raz włożę płytę i to jest ale minimalnie,że trzeba ucho nadstawić.. a raz,że normalnie słychać.Zauważyłem też,że jak płyta włożona i minimalnie słychać,ale jak nacisnę przycisk,żeby przewinąć trochę do przodu i do tyłu i znów się wsłuchuje to głośniej jest..dodam jak przygłośni się deczko to tego nie słychać.. a jak odpali się auto + nawet ściszy radio cisza.. bo zagłusz silnik itp.Efekt jest taki,może nie stukania.. ale jak by coś (skrobało) jak by mysz za ścianą pazurami.. coś takiego i raz się nasila a raz jest ok.Zauważyłem też i to jest na każdej płycie i na różnej piosence,że jak włożę płytę i uruchomię piosenkę np pierwszą to dokładnie po 20sekundach to jest.. i na każdej płycie to samo po 20sekundach.. i na każdym z trzech napędów to samo w tym czasie...

0