Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie zworą elektromagnetyczną w tajemnym przejściu

21 Lis 2016 00:28 1872 23
 • Poziom 6  
  Witam, mam w domu tajemne przejście, chciałem założyć do tego zworę elektromagnetyczną ale nie wiem jak rozwiązać kwestie otwierania. Mianowicie nie chce zwykłych dzwonkowych przełączników - z wiadomych względów :) - tylko coś ukrytego. Pomyślałem o dotknięciu jakiegoś miejsca albo dwóch, puknięcia, przesunięcia palcem, ale tak żeby elementy instalacji nie były widoczne. Wiem że są różnego rodzaju czujniki zbliżeniowe, ale czy one będą działać na zworę? Dodam że chodzi mi o wyłączenie elektromagnesu na dosłownie sekundę, bo już samo to w połączeniu z istniejącym mechanizmem otworzy przejście.

  Będę bardzo wdzięczny za ciekawe pomysły.
  Pozdrawiam.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 6  
  A nie ma możliwości zrobienia czegoś takiego bez magnesów, za to czułe na dotyk ręki? Tak byłoby łatwiej zrobić niewidoczną instalacje, w kontaktronach jednak potrzebuje magnesów które muszę gdzieś umieścić albo mieć osobno i nie zgubić.

  Zamierzam podpiąć 2 zwory Scot EL-120 12V 0,1A do zasilacza 12V prawdopodobnie mocniejszego, który będzie jeszcze zasilał ledy. Jeśli jedyny sposób to te kontaktrony to bym zamocował je po 2 stronach wejścia po 2 szt. równolegle (tak żeby obydwie zwory puszczały przy dotknięciu 2 kontaktronów po jednej stronie, albo 2 po drugiej (żeby było trudniej :) ).

  Pytanie brzmi czy (przy kontaktorach) potrzebuje jakiś oporników, jak tak to jakich i gdzie.

  A drugie to czy podpinając do układu zwykły akumulator 12V będzie się zwyczajnie ładował a w przypadku braku napięcia będzie utrzymywał układ czy trzeba dołączyć do układu jakiś moduł ładujący aku i przepinający go w momencie braku zasilania?

  Przepraszam jeśli to irytująco oczywiste pytania ale jestem laikiem w tej dziedzinie ;(
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 43  
  No to może pilocik, taki jak do alarmu w aucie.
 • Poziom 6  
  O takim czujniku na początku myślałem, ale czy on by przerywał obwód tak jak kontaktron - tylko w momencie zbliżenia magnesu, czy odłączył by przy pierwszym dotyku, a dopiero przy drugim załączył z powrotem? Wolałbym żeby odłączenie było tylko sekundowe i żeby obwód automatycznie sam się zamykał.

  Pilocików chciałbym uniknąć, bo byłyby zbyt oczywiste do zastosowania, mogłyby się zgubić i takie tam. Już wolę przesunięcie magnesu, ale nadal mam nadzieję że ktoś mi podpowie jak zrobić to z przesunięciem ręką :)
 • Poziom 37  
  Witam,
  w Twoim przypadku kluczem do sukcesu jest zastosowanie układu mono-stabilnego, zrealizowanego sprzętowo lub programowo. Po podaniu odpowiedniego sygnału (z czujnika lub skądkolwiek) układ ten generuje impuls, na przykład jednosekundowy, który uruchamia wspomniany elektromagnes.

  Czujniki mogą być różne, na przykład:

  funak napisał:
  No to może zastosować czujnik pojemnościowy?
  http://www.tme.eu/pl/katalog/#id category=112565&page=1&s field=artykul&s order=ASC

  Działa on na zbliżenie dłoni, palca itd. Ale ma bardzo mały zasięg, rzędu 30mm, ale to może i dobrze.

  Można również zastosować tak zwany "optyczny czujnik szczelinowy". Wygląda on jak "widełki", dostępne są o różnej szerokości szczeliny. Po jednej stronie jest nadajnik (zazwyczaj jakaś dioda IR), po drugiej odbiornik. Możesz go zamontować w ukrytym miejscu, z wykonaną odpowiednio "dziurą". Po włożeniu palca do tej dziury, przerwiesz promień czujnika, co będzie sygnałem do wspomnianego układu mono-stabilnego.

  Równie dobrze możesz "wybebeszyć" układ jakiegoś samochodowego alarmu i zastosować jego część, która podaje sygnał po przyłożeniu tej małej pastylki. Takie układy są dość bezpieczne, wykorzystują jakieś metody szyfrowania i unikatowych kodów, trudno je podrobić. Trzeba niestety nosić ze sobą tę pastylkę.

  Możesz ewentualnie zastosować układ rozpoznawania głosu, są już dostępne w niezbyt wielkich cenach. Możesz taki układ nauczyć rozpoznawania specyficznych cech Twojego głosu i jakiejś komendy, na przykład "otwórz drzwi".

  Możliwości jest dość dużo.

  Pozdrawiam
 • Poziom 6  
  Dzięki za podpowiedzi, czyli mógłbym użyć czujnika zbliżeniowego (niekoniecznie chyba tak drogiego jak w tym linku - kiedyś kupiłem za 20zł z allegro i działa przy 12V i 100W, a tu potrzebuje dużo mniejszą moc - 2,4W) do przekazania sygnału do jakiegoś "czegoś" co mi odetnie obwód na określony czas. Jak coś takiego może się nazywać, gdzie kupić?

  A w kwestii podtrzymania napięcia przy braku zasilania, jest jakaś tańsza alternatywa od ustawienia najtańszego UPS przed zasilaczem? Tak, żeby akumulator był za zasilaczem ale żeby ładował się tylko wtedy gdy potrzeba i odpowiednim prądem, a w razie braku zasilania od razu przełączał swój tryb jak UPS. Czy jest to za dużo kombinowania i już lepiej zainwestować 140zł na UPS?
 • Poziom 35  
  In7ane napisał:
  mam w domu tajemne przejście,

  Jeżeli to w domu, to nie konecznie trzeba robić "otwierane/zamykanie" ukryte przy samych drzwiach. Można przycisk, a nawet zwykly wyłącznik zamontować w sąsiednim pokoju, lub np. 5, nawet 10 metrów od drzwi pod postacią jakieś ozdoby wiszącej na ścianie, którą trzeba przekrzywić (taki przykład).
  Odpadną te wszystkie problemy maskowania i czujników.
 • Poziom 6  
  @Marian B
  Mógłbym tak zrobić, ale z racji dość częstego otwierania mogłoby być to na dłuższą metę irytujące (jak przyjdę od innej strony musiałbym nadkładać drogi np.). Mimo wszystko nadal wygrywa przyłożenie dłoni do jakiegoś elementu który byłby bezpośrednio przy przejściu.
 • Poziom 18  
  Z drugiej strony takie "przyłożenie" dłoni może być najsłabszym elementem całej konstrukcji. Chcesz mieć wygodnie więc czujnik powinien być na wysokości klatki piersiowej i powiedzmy do pół metra od ukrytych drzwi, dość prosto taki czujnik "wymacać" wodząc ręką drzwi same się otworzą.
  Zastosowanie w tym przypadku magnesu jest już pewnym utrudnieniem, bo nawet jak ktoś podpatrzy twoje ruchy przed drzwiami nie będzie wiedział że masz "tajemniczy pierścień z magnesem" lub magnes w klapku, itp.
 • Poziom 6  
  @1st Jest to pewien argument :) ale po pierwsze, jeśli nie będę chciał żeby ktoś wiedział jak wejść to nie będę przy nim otwierał przejścia, a po drugie, pomyślałem nad zamocowaniem 2 czujników szeregowo, tak aby impuls przeszedł przez oba tylko w momencie dotknięcia obu (dobrze myślę?) wtedy jedną ręką się opierasz a drugą machasz w innym miejscu i mało kto się zorientuje że to potrzeba właśnie się oprzeć w tym konkretnym miejscu żeby zadziałało :) Jeśli byłyby to kontaktrony to musiałyby być połączone równolegle.
 • Poziom 21  
  Ja bym do sterowania wykorzystał jakiś element dekoracji, lampa, obraz, który trzeba obrucić. Bo czujnik dotykowy w ścianie będzie widać po kilkudziesięciu dotknięciach. Zwyczajnie ściana się delikatnie przybrudzi i będzie jak na klawiaturach w alarmach. Także dobrze by było, żeby to były dwa elementy załączające i to w odpowiedniej kolejności i w dość małym odstępie czasu. Sterowanie najłatwiej prosty układ na mikrokontrolerze, albo układ cyfrowy, do tego przekaźnik i po problemie.
 • Poziom 6  
  @pawel1029384756 Co do brudzenia, to nie ma problemu. Czujniki byłyby w płytach meblowych. Co do sterowania to wolałbym nie odpowiednią kolejność tylko natychmiastowe otwieranie, żeby jednak zachować trudną do odgadnięcia czynność ustawiłbym więcej niż jeden punkt dotyku. Mógłbyś podpowiedzieć mi jaki konkretnie potrzebuje przekaźnik? (tzn. link, sklep, model).
 • Poziom 43  
  funak napisał:
  Są przekaźniki samochodowe z funkcją czasową, może to Cię zainteresuje?
  Taaa, tylko zwora działa inaczej - trzyma jak jest napięcie, więc Twoja porada na nic sie nie zda.
 • Poziom 23  
  Freddy napisał:
  funak napisał:
  Są przekaźniki samochodowe z funkcją czasową, może to Cię zainteresuje?
  Taaa, tylko zwora działa inaczej - trzyma jak jest napięcie, więc Twoja porada na nic sie nie zda.


  Freddy, pomimo wielkiego szacunku, proszę zaglądnij chociaż do PDFa.
  Tam jest wejście sterujące na które podaje się sygnał, by wyzwolić przekaźnik.

  Natomiast przekaźnik cały czas jest zasilony, przy czym pobiera prąd 1mA.
  Jak najbardziej można tutaj zastosować. Sygnał z czujników aktywuje przekaźnik, po czym po czasie T wyłącza się.
 • Poziom 43  
  funak napisał:
  Freddy, pomimo wielkiego szacunku, proszę zaglądnij chociaż do PDFa.
  No zaglądnąłem i co to zmienia? Tam wyraźnie napisano " styk roboczy NO".

  Dostępna jest co prawda wersja ze stykami NC, ale co z tego. Autor potrzebuje czegoś do wyzwalania, a nie wykonawczego.
  Dostał parę porad, jednak nie może się zdecydować co i jak.

  Dopóki autor nie raczy się ustosunkować do wszystkich porad, nasze dalsze posty są bez sensu.
 • Pomocny dla użytkowników
  In7ane napisał:
  O takim czujniku na początku myślałem, ale czy on by przerywał obwód tak jak kontaktron - tylko w momencie zbliżenia magnesu, czy odłączył by przy pierwszym dotyku, a dopiero przy drugim załączył z powrotem? Wolałbym żeby odłączenie było tylko sekundowe

  Tak właśnie jest z tymi czujnikami zbliżeniowymi, że działają tylko wtedy gdy trzymamy rękę. Dopiero dodanie układu jakiegoś przerzutnika zmienia stan z załączonego na wyłączony. Zawsze jednak najpierw musi być czujnik o chwilowym działaniu. Te gotowe urządzenia typu "machatko" mają celowo dwa stany, bo taka jest potrzeba, gdy mają załączać światło.
  Moja podpowiedź co do dodatkowego czujnika, to czujnik foto reagujący na światło. Poza zbliżeniem ręki lub magnesu należy w innym miejscu zasłonić otwór, aby go zaciemnić lub odwrotnie, oświetlić go np. małą latarką, świeczką czy nawet telefonem komórkowym.
  Inna dodatkowa opcja, to jest mały nierzucający się otwór w który należy włożyć coś co spowoduje zadziałanie ukrytego przycisku. Może takich otworów być więcej (dla zmylenia) ale tylko jeden istotny.
 • Poziom 6  
  Dzięki za odpowiedzi te tutaj jak i na PW. Dziś jeszcze spotkałem się z kolegą który pomógł mi na rysować schemat takiego układu.
  Sterowanie zworą elektromagnetyczną w tajemnym przejściu

  Dodano po 1 [godziny] 45 [minuty]:

  Mam jeszcze takie pytanie, widzę że czujniki pojemnościowe zaczynają się powyżej 100zł co na mój projekt jest sporo za dużo - biorąc pod uwagę 4 szt. Kiedyś kupiłem do oświetlenia LED ściemniacz dotykowy, który kosztował 20zł a czułość miał taką że przez 22mm płytę bez problemu wyczuwał dotknięcie. Chodzi o np. coś takiego:
  http://allegro.pl/dotykowy-sciemniacz-do-profil-led-12v-2-generacja-i4933345287.html
  Ciekawi mnie co tam zostało zastosowane że tak dobrze wykrywa zbliżenie a mało kosztuje i czy można kupić coś takiego tylko monostabilne NC albo NO i w niskiej cenie.

  Moderowany przez radsat:

  3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

 • Poziom 18  
  ten układ z rysunku...
  ZAWSZE zadziałają OBIE zwory w zależności od stanu kontaktrona ORAZ przekaźnika.
  Przekaźnik zadziała zawsze gdy zostaną spełnione warunki czujnik1 ORAZ czujnik2 będą zwarte, plus dodatkowo jeszcze parę kombinacji bramką OR, ale nie zadziała jak będą zwarte czujnik1 ORAZ czujnik3.

  Pokombinuj z wyszukiwaniem w zasady działania bramek logicznych. I Kolega który stworzył ten schemat również...

  Pozdrawiam
 • Poziom 6  
  ale wlasnie to tak ma dzialac ;) obie zwory naraz, czujnik 1 i 2 po jednej stronie, czujnik 3 i 4 po drugiej, kontaktron jako wyjscie awaryjne NC. otwieranie ma nastapic albo po jednoczesnej aktywacji czujnika 1 i 2, albo 3 i 4 albo po aktywacji kontaktronu ktory otworzy uklad... nie wiem o co koledze chodzi :)
 • Poziom 37  
  Witam ponownie,
  a może tak "coś zupełnie z innej beczki".

  Mam na myśli czytnik linii papilarnych.
  Układ bardziej skomplikowany, nieco droższy, ale zabezpieczenie świetne.
  Klucza nie zgubisz, masz zawsze przy sobie :D .

  Pozdrawiam
 • Poziom 20  
  Witam po pierwsze cena po drogie widoczny -morze styk na nadepnięcie np pod panelem,oparcie się o cos .Są takie poduszki stykowe nie pamiętam jak się nazywają podobnie to działa jak maty do gry dla dzieci albo pilot za błędy przepraszam pozdrawiam.