Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Warunki zwarciowe i selektywność, a prąd ograniczony przez bezpiecznik topikowy

d4rK_7 21 Lis 2016 17:52 1233 0
 • #1
  d4rK_7
  Poziom 8  
  Witam jestem osobą dopiero ucząca się projektowania elektryki i mam pytanie co do następującej sytuacji, a nie udało mi się znaleźć wyjaśnienia takiej sytuacji w książkach. Układ TN-S 230/400 V W1 to rozłącznik bezpiecznikowy o charakterystyce gG o jakimś prądzie znamionowym $$I_{w1}$$ , a W2 wyłącznik instalacyjny o jakimś prądzie znamionowym $$I_{w2}$$ i charakterystyce B lub C.
  Warunki zwarciowe i selektywność, a prąd ograniczony przez bezpiecznik topikowy
  gdzie:
  $$I_{kmax1}$$ jest prądem trójfazowego zwarcia symetrycznego występującym w pod rozdzielnicy (za lub przed zabezpieczeniem W2) liczonym w celu sprawdzenia warunku wytrzymałości cieplnej zwarciowej przewodu
  $$I_{kmin}$$ jest prądem jednofazowego zwarcia liczonym w celu sprawdzenia skuteczności ochrony przeciwporażeniowej.

  Co do wartości te prądy wyglądają tak:
  $$I_{kmin1} < I_{kmin2} < I_{kmax1}$$

  Wiem, że do oceny selektywności trzeba porównać charakterystyki czasowo prądowe tych zabezpieczeń, ale w praktyce i tak nie mam potrzeby tego robić, bo producent podaje tabele dla swoich zabezpieczeń dotyczących selektywności.

  Z mojej wiedzy wynika, że selektywność możemy uznać za niepełną gdy zachowana będzie ona tylko dla prądu $$I_{kmin1}$$ lub $$I_{kmin2}$$, uznać ją możemy za pełna dopiero wtedy gdy będzie ona zachowana dla największego z tych wszystkich prądów zwarciowych czyli $$I_{kmax1}$$.

  Moją wątpliwość dotyczy tego jak do tych wszystkich zagadnień ma się prąd ograniczony $$I_{o}$$ odczytany z charakterystyki bezpiecznika topikowego.
  Jeżeli prąd $$I_{o} $$odczytany dla $$I_{kmax1}$$ jest faktycznie mniejszy niż $$I_{kmax1}$$, czyli bezpiecznik faktycznie ogranicza nam prąd zwarciowy to czy możemy:
  1. Uznać, że selektywność takiego układu za pełną jeżeli będzie ona spełniona dla $$I_{o}$$, a nie spełniona dla $$I_{kmax1}$$ ?
  2. W pod rozdzielnicy dobrać aparaty o znamionowej wytrzymałości zwarciowej większej od $$I_{o}$$ i mniejszej niż $$I_{kmax1}$$ ?
  3.W warunku na cieplną wytrzymałość zwarciową należy odczytywać czas zadziałania zabezpieczenia lub całkę Joule'a wyłącznika W2 dla prądu $$I_{o}$$ czy $$I_{kmax1}$$ ?