Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat - Schemat ideowy tablicy

LoveMyWife 26 Nov 2016 20:40 7470 141
IGE-XAO
  • Helpful post
    kkas12
    Level 43  
    Najprawdopodobniej jest to wyłącznik RCD selekywny. Oznaczony jest on literą S umieszczoną w kwadracie. Działa on z opóźnieniem gdyby RCD chroniący obwód z jakichś przyczyn nie zadziałał.
  • IGE-XAO
    LoveMyWife
    Level 8  
    Czyli można spokojnie z rozłacznika izolacyjnego prowadzić LY 10 do bloku rozdzielczego a z bloku już przewodem 6mm2 do poszczególnych różnicówek?

Dodano po 40 [minuty]:

Ostatnie pytanie i temat do zamknięcia.
    Czy lampki sygnalizacyjne obecności fazy powinno się dobezpieczać?
    Czy można wpiąć lampkę diodową od razu z 3f czy do każdej fazy osobna lampka np. L301?

Dodano po 16 [minuty]:

Do każdej L301 potrzebuję osobnej s301 b6?
    mawerix123
    Level 39  
    LoveMyWife wrote:
    Czy lampki sygnalizacyjne obecności fazy powinno się dobezpieczać?

Powinny choć producenci różnie podają. Niektóre kontrolki maja wejście max na przewód 1,5mm2

LoveMyWife wrote:
    Czy można wpiąć lampkę diodową od razu z 3f czy do każdej fazy osobna lampka np. L301?

Możesz zastosować np. SON-3 od ETI lub podobne.

Schemat - Schemat ideowy tablicy
    LoveMyWife
    Level 8  
    Mam właśnie podobną kontrolkę z zamel.
    Czy w takim wypadku wystarczy jeden s301 b6?
  • IGE-XAO
    kkas12
    Level 43  
    Ależ kolega może robić jak uważa, ale moim zdaniem doradzając należy brać pod uwagę wszystkie kwestie.
    A to co Tauron zaczyna stosować jest być może dowodem by wrócić to tego co było kiedyś stosowane i co w innych krajach nie zostało zarzucone.
    Zabezpieczenie w.l.z. na początku i na końcu. Czyli jedno zabezpieczenie przed/za licznikiem a drugie zabezpieczenie na "początku" rozdzielnicy.
    kosmos99
    Level 37  
    LoveMyWife wrote:
    Dlaczego niektórzy wprowadzają poprzez różnicówkę trzy fazową przewody do bloku rozdzielczego a później dopiero z bloku na różnicówki jednofazowe?

Jeśli RCD mają taki sam prąd upływu to tak się nie robi.
    Może z tego bloku są zasilane wszystkie RCD, a nie że blok jest za RCD trójfazowym.
    LoveMyWife
    Level 8  
    Dziękuję, 60pln w kieszeni.
    Lampki podłącza się z bloku rozdzielczego?
    kosmos99
    Level 37  
    LoveMyWife wrote:
    Lampki podłącza się z bloku rozdzielczego?

W zależności co chcesz aby sygnalizowały. Więcej lampek lepsza diagnostyka.
    LoveMyWife
    Level 8  
    Wystarczy bym wiedział czy jest napięcie w danej fazie.

Dodano po 1 [minuty]:

Lampek skoro nie trzeba zabezpieczał nie będę choć mam w domu BZ-3
    kosmos99
    Level 37  
    To możesz do bloku.
    Ale zabezpieczenie w tym układzie bym zalecał, bo najbliższe zabezpieczenie to przedlicznikowe.
    kkas12
    Level 43  
    Nie kolego, nie do bloku lecz zaraz za wyłącznikiem głównym!
    Quote:
    ...zabezpieczał nie będę choć mam w domu BZ-3.
    Na pewno jest to o niebo lepsze rozwiązanie niż zastosowanie B6.
    Nie czytasz kolego i nie analizujesz.
    Kasa jest niestety dla Ciebie wyznacznikiem standardów.
    LoveMyWife
    Level 8  
    Gdyby kasa była wyznacznikiem to nie zbudowałbym domu pasywnego, wszystko własnymi rękoma. Jeżeli bz-3 jest polecane to oczywiście zastosuję je.
    Mam od znajomego elektryka za grosze RCBO mollera, czy jest możliwość zastosowania innego producenta w rozdzielni ? Prócz odmiennosci zasilania, w legrand zasilanie od dołu
    Dodano po 4 [minuty]:
    O to chodzi, że sam się uczę, słucham ludzi, którzy mają pojęcie o elektryce, potrafią doradzić i coś polecić macie Panowie doświadzenie, setki jak nie tysiące zainstalowanych rozdzielnic, u Nas z reguły w okolicy są elektrycy, którzy dają jedną 3f różnicówke na cały dom.
    Dodano po 4 [minuty]:
    Czyli z wyłącznika głównego zasilanie do bloku z bloku na poszczególne różnicówki,
    I tak samo z FR do BZ-3 i z niego przewodem 1,5-2,5 do L301-lub jednomodułowego Zamel

Dodano po 14 [minuty]:

W sumie lampka sygnalizacyjna przydałaby mi się także i przed wyłącznikiem głównym.
    Będzie zastosowany także przełącznik wyboru zasilania agregat -sieć (gdy lampka znajdowałaby się przed rozłącznikiem wiedziałbym kiedy np. Jest dostępne zasilanie z sieci.
    Czy nie lepiej byłoby zabezpieczyć rozłacznika wyboru zasilania i przed nim dać fr100A w przypadku braku prądu wyłączamy go a na wyborze zasilania wybieramy agregat wtedy mamy pewność, że prąd roboczy nie przejdzie do sieci?
    W razie powrotu zasilania z sieci informują Nas o tym lampki, przełączamy wyłącznik na sieć i włączamy FR100 celem dopuszczenia zasilania do rozdzielni.
    kosmos99
    Level 37  
    Skoro masz przełącznik agregat-sieć (1-0-2) to FR raczej niepotrzebny.
    Lampki montujesz za nim i drugi zestaw od strony sieci.
    LoveMyWife
    Level 8  
    Tak mam przełącznik 1-0-2 63A
    Fr jest 100A

Czy przełącznik także powinien mieć 100A?
    Lampki od strony sieci zabezpieczę BZ-3

Dodano po 4 [minuty]:

Zasilanie z agregatu można dać bezpośrednio na poszczególne obwody by w razie braku prądu nie wpuszczać zasilania na całą rozdzielnie a tylko na obwody, które muszą być zasilone?
    mawerix123
    Level 39  
    LoveMyWife wrote:
    Tak mam przełącznik 1-0-2 63A

Możesz podać typ :?:

LoveMyWife wrote:
    Czy przełącznik także powinien mieć 100A?

Nie musi, 63A jest wystarczająco.

Dodano po 58 [sekundy]:

LoveMyWife wrote:

Zasilanie z agregatu można dać bezpośrednio na poszczególne obwody by w razie braku prądu nie wpuszczać zasilania na całą rozdzielnie a tylko na obwody, które muszą być zasilone?

W żadnym wypadku nie wolno.
    LoveMyWife
    Level 8  
    ...
    Taki mam

Dodano po 4 [minuty]:

W takim razie będę musiał przełożyć to co ma być zasilane z agregatu na 1fazę i dobrać automatyczny przełącznik faz
    mawerix123
    Level 39  
    LoveMyWife wrote:
    Taki mam

Podam typ bo link i tak wyleci --> SVK4 63A 4P

Było to wielokrotnie poruszane na forach, ten przełącznik stwarza zagrożenie dla urządzeń w Twoim domu. To nie jest przełącznik 3P+N a niestety 4P

Miałeś podany prawidłowy przełącznik sieć agregat, dyskusja trwa cztery strony a autor wyciąga tylko te wnioski które są dla niego wygodne.
    LoveMyWife
    Level 8  
    Dobrze więc zakupie tamtego hager
    kosmos99
    Level 37  
    Ciekawe tylko jak się potem zamkną drzwiczki od rozdzielnicy, temat przerabiałem, pokrętło zajmuje za dużo miejsca.
    LoveMyWife
    Level 8  
    Myślałem, że to podobnie działa jak rozłącznik izolacyjny, który także jest bez N. Przewód PEN i tak muszę podzielić na przewód neutralny i ochronny, czyli po podziale z szyny N połączyć w miejsce N w wyłączniku zmiany zasilania.
    Dodano po 2 [minuty]:
    kosmos99 wrote:
    Ciekawe tylko jak się potem zamkną drzwiczki od rozdzielnicy, temat przerabiałem, pokrętło zajmuje za dużo miejsca.

Zobaczę jakie to duże będzie jak przyjdzie do mnie.
    No musi jakoś wejść w domu tylko wszystko na prąd będzie.
    Widziałem, że niektórzy krzywkowy do zmiany zasilania stosują i obok rozdzielnicy taki przełącznik montują.
    kosmos99
    Level 37  
    Krzywkowy do raczej przy przeróbce (nie wygląda zbyt estetycznie), dobrze jakby wszystko było w jednym miejscu, czyli łącznik na szynie ale wtedy pokrętło za bardzo wystaje i drzwi się nie zamykają.
    mawerix123
    Level 39  
    LoveMyWife wrote:
    Przewód Pen i tak musze podzielić na Pe i N, czyli po podziale z listy N połączyć w miejsce N w wyłączniku 3p+n?

Przewodu N nie możesz łączyć z żadnym przewodem idącym z agregatu dlatego jest potrzebny przełącznik 3P+N żeby odłączał przewód neutralny sieci od rozdzielnicy i instalacji ...... poczytaj podstawy zasilania sieć agregat !!!
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    kosmos99 wrote:
    Krzywkowy do raczej przy przeróbce (nie wygląda zbyt estetycznie), dobrze jakby wszystko było w jednym miejscu, czyli łącznik na szynie ale wtedy pokrętło za bardzo wystaje i drzwi się nie zamykają.

Tia... Największy problem. A to, że po przełączeniu na zasilanie z agregatu żadne zabezpieczenie w rozdzielnicy niczego chronić nie będzie, to już was nie za bardzo interesuje. Oj, elektrycy, elektrycy...
    kosmos99
    Level 37  
    retrofood wrote:
    A to, że po przełączeniu na zasilanie z agregatu żadne zabezpieczenie w rozdzielnicy niczego chronić nie będzie

Dlaczego nie?
    Łącznik 1-0-2 będzie jako główny zasilający rozdzielnicę. Czyli wszystkie obwody będą miały takie same zabezpieczenia jak przy zasilaniu z sieci.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    kosmos99 wrote:
    retrofood wrote:
    A to, że po przełączeniu na zasilanie z agregatu żadne zabezpieczenie w rozdzielnicy niczego chronić nie będzie

Dlaczego nie?
    Łącznik 1-0-2 będzie jako główny zasilający rozdzielnicę. Czyli wszystkie obwody będą miały takie same zabezpieczenia jak przy zasilaniu z sieci.

Dokładnie tak! Nominalnie takie samo zabezpieczenie, dlatego też tym razem ono prawdopodobnie nie zadziała. W żadnym przypadku.