Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat - Schemat ideowy tablicy

21 Lis 2016 18:01 6768 141
  • Poziom 8  
    Witam czy przeciwprzepięciowki nie powinno sie umieszczać przed rozłącznikiem izolacyjnym?
    U mnie na schemacie są najpierw L301 x3 zmostkowane z FR-em, z niego mostkuje 3 różnicówki i od ostatniej rożnicówki mostkuje na nadprądowy 40A.
    Potem mam przeciwprzepięciówki połączane z PE czy tak powinno być ?
    Czy dodatkowo zastosować przeciwprzepięciówki przed rozlącznikiem?
    Czy końcowe przeciwprzepieciowki będą chroniły uziemienie przed przepięciem od strony bednarki?
    (Instalacja odgromowa)
  • AdexAdex
  • Moderator Elektrycy
    LoveMyWife napisał:
    czy przeciwprzepieciowki nie powinno sie umieszczac przed razlacznikiem izolacyjnym?

Nie.
    LoveMyWife napisał:
    U mnie na schemacie sa najpierw L301 x3 zmostkowane z fr z niego mostkuje 3roznicowki i od ostaniej roznicowki mostkuje na nadpradowy 40a a potem mam przeciwprzepieciowki poloczane z pe czy tak powinno byc ?

Nie. Lampki powinny być zabezpieczone i włączone za rozłącznikiem a nie przed.
    LoveMyWife napisał:
    Czy koncowe przeciwprzepieciowki beda chronily uziemienie przed przepieciem od storny bednarki?

Nie rozumiem tego pytania. Uziemienia się nie chroni.
    Natomiast w przypadku przepięcia od strony przewodu PE/uziomu, ochronnik powinien zadziałać.
  • AdexAdex
  • Poziom 8  
    Hm no u mnie akurat w schemacie wlasnie sa te przeciwprzepięciówki chroniące od strony uziemienia. Nadpradowy mostkuje z ostatniej różnicówki i z niego dolem odbiór tylko na dehnguardy czy wystarczy takie zabezpieczenie obwodu ?
    I czy dodatkowo zastosowac przeciwprzepięciówki b+c przed rozłacznikiem izolacyjnym?
  • Moderator Elektrycy
    LoveMyWife napisał:
    Hm no u mnie akurat w schemacie wlasnie sa te przeciwprzepięciówki chroniące od strony uziemienia.

Kolega chyba nie rozumie zasady działania ochronnika.

LoveMyWife napisał:
    I czy dodatkowo zastosowac przeciwprzepięciówki b+c przed rozłacznikiem izolacyjnym?

Po co? Żeby "chronić" sieć zasilającą? ZE będzie zadowolony.

Prosimy o informacje:
    Co to za obiekt (dom, mieszkanie, garaż, wiata,....itd.)?
    Moc przyłączeniowa (wartość i typ zabezpieczenia przedlicznikowego)?
    Układ sieciowy (TN lub TT)?
    Czy obiekt posiada instalację piorunochronną?
  • Poziom 8  
    Dom jednorodzinny 14kv
    Fr 303 100A
    Uklad tn-c-s
    Jest instalacja odgromowa
    Ochronniki przed rozlacznikiem przeciez chronily by moja instalacje przed przepieciem od strony zasilania z sieci.
    A ochronniki za nadpradowym przepiecia w obwodzie
  • Moderator Elektrycy
    LoveMyWife napisał:
    Dom jednorodzinny 14kv

14kW
    LoveMyWife napisał:
    Fr 303 100A

To nie jest zabezpieczenie przedlicznikowe. Podejrzewam, że jest to 25A.
    LoveMyWife napisał:
    Ochronniki przed rozlacznikiem przeciez chronily by moja instalacje przed przepieciem od strony zasilania z sieci.

Nie jest to prawdą. W obecnym układzie połączeń też chronią instalację. W przypadku odłączenia instalacji rozłącznikiem, w sytuacji obecności ochronnika przed rozłącznikiem, pozbawia się kolega ochrony.
  • Poziom 8  
    Czesto widzialem ochronniki przed rozlacznikiem.
    Czyli zrobic wg schematu najpierw fr z odbioru mostkowac na rożnicówki potem na nadpradowy z gory odbior na ochronnik i polaczyc z szyna pe,
    To chyba nie bede stosowal tych ochronnikow przed rozlacznikiem

Dodano po 1 [minuty]:

Przeciez ochronniki przed rozlacznikiem takze chronia instalacje wewnetrzna np w razie uderzenia pioruna w slup z kilometr dalej
  • Moderator Elektrycy
    LoveMyWife napisał:
    Przeciez ochronniki przed rozlacznikiem takze chronia instalacje wewnetrzna np w razie uderzenia pioruna w slup z kilometr dalej

Kolego, skoro wiesz lepiej to po co dyskutujesz? Zrób tak jak ci się wydaje i licz na to, że będzie dobrze.
  • Poziom 8  
    Nie wiem lepiej, dlatego pytam.

Dodano po 4 [minuty]:

Kolejność połączeń wg.schematu to?
    1)fr100 połączony szyną z s303b40 z niego do przeciwprzepięciówek mostki faz/n/pe od dołu.
    Potem od fr100 od dołu z zacisków do różnicówki linką 10mm2 z niej do następnej i następnej?
    Jakim przekrojem przewodu zmostkować do lampek sygnalizacyjnych?
  • Moderator Elektrycy
    To ci przecież wytłumaczyłem.
    Jeszcze raz zatem:
    Mając ochronnik przed rozłącznikiem, to znaczy od strony zasilania, pozbawia się kolega ochrony w przypadku odłączenia instalacji rozłącznikiem. W tym przypadku instalacja nie posiada żadnego ochronnika i dowolne przepięcie, czy to od strony sieci telekomunikacyjnej, czy od przepięcia indukowanego (od wyładowania w obiekt/instalację odgromową) spowoduje przepięcie na urządzeniach. Nawet jak przepięcie "przyjdzie" od strony uziomu, to nie będzie miało co tego przepięcia wyrównać na wszystkich przewodach.

Mając ochronnik za rozłącznikiem (od strony instalacji a nie sieci odbiorcy), zachowuje kolega ochronę nawet w przypadku odłączenia instalacji rozłącznikiem.

Nie widzę powodu aby chronić sieć zakładu energetycznego w proponowanym układzie.
    Nie widzę też powodu aby go dobezpieczać tak, jak kolega ma to przedstawione na schemacie.
    Ochronniki dobezpieczamy w momencie przekroczenia przez zabezpieczenie wartości deklarowanej przez producenta np. 315A. Natomiast dobezpieczamy go maksymalną wartością jaką może być dobezpieczony, a nie taką jaka nam się wydaje (często jest to 25A lub 32A). I to bezpiecznikiem topikowym a nie wyłącznikiem nadprądowym.
    Dlaczego? Z prostego względu, przepięcie "zwarte" przez ochronnik może wyindukować siłę elektromotoryczną na cewce wyłącznika i go... wyłączyć a takie zabezpieczenie przeważnie jest zainstalowane obok ochronnika.

Wydaje mi się także, że typ 2 jest dla stref LPZ pomiędzy 1 a 2, więc niekoniecznie musi wystarczać w kolegi instalacji.
  • Poziom 8  
    Ok, czyli rozumiem ochronniki za rozłącznikiem i nie będę musiał stosować s303 b40 popsortu od razu z fr do rożnicówki z niej do następnej itd. Dzięki.

Dodano po 10 [minuty]:

Wydaje mi się także, że typ 2 jest dla stref LPZ pomiędzy 1 a 2, więc niekoniecznie musi wystarczać w kolegi instalacji. Czyli co kolega by proponował?
    Lampki sygnalizacyjne łaczymy jakim przewodem? (Mm2)
  • Specjalista elektryk
    LoveMyWife napisał:
    Ok, czyli rozumiem ochronniki za rozłącznikiem i nie będę musiał stosować s303 b40 popsortu od razu z fr do rożnicówki z niej do następnej itd. Dzięki.

Dodano po 10 [minuty]:

Wydaje mi się także, że typ 2 jest dla stref LPZ pomiędzy 1 a 2, więc niekoniecznie musi wystarczać w kolegi instalacji. Czyli co kolega by proponował?

Bardzo złe podejście i mało profesjonalne wykonanie.
    Już lepiej zastosuj blok rozdzielczy 4-szynowy.
  • Poziom 8  
    Nie wiem czy zmiesci sie,jeszcze blok rozdzielczy,i czy jest sens go stosowac dla 3różnicówek

Dodano po 3 [godziny] 55 [minuty]:

W sumie racja, poszukam 4biegunowego legranda, bedzię można dorzucić pare różnicówek 1p po osobnym na pralkę, nie wiem czy trzymać się schematu, czy zrobić po swojemu więcej dodatkowych różnicówek

Dodano po 3 [godziny] 15 [minuty]:

Tylko najpierw fr połączyć szyną z s303b40 a górą z 303 do ochronnika?
  • Poziom 8  
    elpapiotr napisał:
    LoveMyWife napisał:

Dodano po 10 [minuty]:

Bardzo złe podejście i mało profesjonalne wykonanie.
    Już lepiej zastosuj blok rozdzielczy 4-szynowy.

Mała rozdzielnia by upchnąć tam jeszcze blok rozdzielczy, chyba, że włoże 3szynowy ma same fazy bo punkt podziału z pen na pe i n mam na dolnym zacisku, N dla danych różnicówek też.
  • Poziom 35  
    A do czego te puszki u góry jeśli można zapytać?
  • Poziom 8  
    Wszędzie robione obwody bezpuszkowo, te zrobione by zaoszczędzić przewodów. Tak dekielki są i pasują, na tym będzie skrzynka otwierana na te puszki.
    No w schemacie mam rcd 3fazowe tylko, ale będzie dolożony 1jednofazowy pod kabine prysznicową 10mA .
    W projekcie mam właśnie te ochronniki dhenguard t275, myślę tylko dołożyć blok rozdzielczy pod fazy.

Dodano po 7 [minuty]:

Z rcd 1fazowymi łatwiej o poźniejsze łączenie szynami i łatwiej podzielić moce na fazy(wygodniej)
    Te ochronniki są zawrte w schemacie 4x dhenguard t275 x4
    Rcd łączyłem od frki do rcd i z niego do kolejnego ale wymienie na blok i z bloku połącze reszte będzie ładniej wygladało, zamierzam jeszcze wpiać rozłącznik pod agregat ale nie wiem czy kupić taki by zasilać tablice całą czy jakieś wydzielone obwody, chce zasilać ośw. +klima toshiba 3.4kw + rekuperator i tv

Dodano po 2 [minuty]:

Wszystko w peszelkach od góry, przewody miedziane ydy

Dodano po 15 [minuty]:

mawerix123 napisał:
    Wszystkie przewody są amelinowe :?:
    Te puszeczki da się zadeklować, nie będzie dekiel o dekiel wadził :?:
    Te ochronniki nie nie do końca zgodne z projektem ;)
    Ech te trzyfazowe RCD :/

Hm a co jest nie tak z rcd 3f?
  • Poziom 39  
    LoveMyWife napisał:
    W projekcie mam właśnie te ochronniki dhenguard t275,

Fakt w projekcie jest T275
    W projekcie jest kilka niedoskonałości. Skoro zasilanie zrobiłeś TN-C to odgromniki też TN-C Generalnie te ochronniki średnio nadają się do domku powinny być raczej DV T255

LoveMyWife napisał:
    Hm a co jest nie tak z rcd 3f?

Zasilają obwody jednofazowe.
  • Poziom 23  
    To, że RCD 3 fazowe służy do zabezpieczania obwodów 3 fazowych.
  • Poziom 8  
    No tak zgadzam się.
    Tyle, że na schemacie są rcd 3fazowe dla obwodów jednofazowych, projekt zakupiony z internetu i pewnie dlatego.
    Tutaj mam schemat i myślę zrobić wg niego, troche sporo tych rcd, no i wkońcu ochronnik dobrze dobrany
  • Poziom 8  
    Najśmieśniejsze to to, że w jednym projekcie są dwa odrębne schematy elektryczne,
    W tamtym były s301b10 i16 titaj s311
    I p312 b16 ale juz nie ma esek na poszczególne obwody, na kuchenke indukcyjną nie ma rcd 3fazowego a przydałby się

Dodano po 2 [minuty]:

Jest piec co 10kw na przewodzie 5x6 ale na to 10kw skladają się maty grzewcze i grzejniki konwektorowe zasilane przewodem ydy 3x2,5
    Nie lepiej będzie tutaj zastosować rcd 3fazowy i podzielić maty po równo na każdą z faz?
  • Poziom 39  
    LoveMyWife napisał:
    Tutaj mam schemat i myślę zrobić wg niego, troche sporo tych rcd, no i wkońcu ochronnik dobrze dobrany

Czy ja wiem czy SPD dobrze dobrany skoro zasianie jest w TN-C ... te wszystkie RCBO to przesada. Wyłącznik główny 3 a nie 4 polowy

Co tak żonglujesz tymi schematami :?:
  • Poziom 8  
    Poza tym tyle rcd a każda musi mieć osobną listwe N do podłączenia esek

Dodano po 1 [minuty]:

Żągluje bo zastanawiam się kto to projektuje.
    Poza tym kocham chłonąć wiedzę
  • Specjalista elektryk
    LoveMyWife napisał:

Nie musi. Przecież tam nie ma "esek"
  • Poziom 8  
    Będę musiał chyba zmiksować te 2schematy, zacząć od fr 100A z niego na nadprądowy b40 potem ochronniki dehnguard tns lampki kontrolne l301 na rcd 3fazowy do b303 16a pod indukcje z niego na blok 2x1fazowe rcd na oświetlenie , na pralke, zmywarke, piekarnik, klime, pc cwu po jednej rcd 1f i eksiski b16 za nimi na ogrzewanie chyba 3fazowe rcd i s301 b16 x 4

Dodano po 3 [minuty]:

[quote="mawerix123"]
    LoveMyWife napisał:

Przecież to nie RCCB a RCBO
    Czyli pe na wspólna szyne , z szyny n do rcbo i tylko połączyć na odbiorze.faze i n
  • Specjalista elektryk
    Cytat:
    Czyli pe na listwe pe, czyli wszystki n moge na wspólną szynę?

Nie, zaproś elektryka, on będzie wiedział, co z czym.
    Po co laicy biorą się za taką robotę, jak nie rozumieją ?
  • Poziom 8  
    elpapiotr napisał:
    Cytat:

Ponieważ Pan od razu specjalistą się nie stał
  • Specjalista elektryk
    LoveMyWife napisał:
    elpapiotr napisał:
    Cytat:

Ponieważ Pan od razu specjalistą się nie stał

Nie. Ja dopiero się uczę, mówiąc szczerze.
  • Poziom 8  
    Też staram się uczyć, u siebie mam 20obwodów z czego 6to oświetlenie, czy zastosować rcd do oświetlenia? Czy tylko s311?
    Do kuchenki indukcyjnej czego nie zawarto w tych schemacie zastosować rcd 3f?
    Rcbo - pe na wspólną szyne, górą faza i N od dołu odbiór faza i N obwodu.