Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Blaupunkt Car300 - Jak podłączyć do uruchomienia?

Speedaco 21 Nov 2016 19:22 4563 20
    Speedaco
    Level 10  
    Dostałem od znajomego stare radio samochodowe Blaupunkt Car300 jak na fotce.
    Nie wiem w jakim jest stanie i nie wiem też jak go sprawdzić/podłączyć by czegoś nie skopać! Na stronie http://elektron.pol.lublin.pl znalazłem chyba opis kostki ale chciałbym mieć pewność, ze dobrze identyfikuję piny.
    Radio ma pracować w przyczepce kempingowej N126 E z akumulatora 12V i działać w wersji stereo (2 głośniki) Przede wszystkim chciałbym go sprawdzić czy w ogóle jest sprawne? Prosiłbym więc o potwierdzenie czy dobrze kombinuję...
    W kostce A - zasilanie powinienem podłączyć plus do pinu 4 czy 7, a minus do pinu 8?
    W kostce B - głośniki - prawy głośnik do 1 a lewy do 8?

Wyświetlacz - nie mam zielonego pojęcia gdzie co wpiąć... :cry:
    Przy okazji zapytam jeszcze jaką antenę powinienem podpiąć i czy ewentualnie radyjko to mogło by służyć do odtwarzania muzyki np. ze smartfona o ile działa i uda mi się go uruchomić i odblokować. Jakiś kod jest podany.
    Bardzo proszę o pomoc bo szukałem w tematach o Car300 ale podobnego nie znalazłem. Chyba, że żle szukam.
  • Helpful post
    krisRaba
    Level 31  
    Zasilanie do pinu 4 i 7 ;) W samochodzie masz podłączone dwa plusy - jeden na stałe, m.in do podtrzymania pamięci radia, oraz drugi po stacyjce, który wyłącza radio po wyciągnięciu kluczyka, żeby oszczędzać energię. Odłączenie tego stałego plusa dodatkowo blokuje radio i trzeba potem wpisać kod.
    Minus do 8.

Co do głośników, to możesz sobie wybrać. Skróty oczywiste: RR - rear right, RL - rear left, FR - front right, FL - front left. Dany głośnik podpinasz pod sygnał (w domniemaniu z plusem) oraz ta sama nazwa z minusem. Głównie ma to znaczenie z uwagi na ustawienia balansu i fadingu.

A wyświetlacz masz jaki? Wymontowany z Opla? :)
    Będziesz go potrzebował, żeby wpisać security code, bo po zasileniu radio będzie zablokowane i wypisze Ci CODE na wyświetlaczu.
    Jeśli dobrze pamiętam, to trzeba chyba je włączyć trzymając wciśnięty AS. Wyskoczą Ci wtedy 4 kreski ----. Kod chyba wklepywało się kolejnymi przyciskami, tzn. klikanie "1" zmienia w kółko pierwszą cyfrę, "2" drugą itp. Po ustawieniu kodu chyba znów się wciskało na dłużej AS i radio powinno się odblokować, jeśli kod był prawidłowy. Jeśli nie, to odejmie Ci jedną próbę. Ilość prób jest ograniczona i chyba ją wyświetla.

Nie widać, żeby na kostkach miało jakiegoś AUXa. To jest prosty model, więc cudów nie ma ;) Są przykładowo "kasety" z wystającym kabelkiem, które działają jako adapter:
    https://mediamarkt.pl/rtv-i-telewizory/akceso...-savio-tr-07?gclid=CJ291tbDutACFZMK0wod_1QMXQ
    albo można spróbować dobrać się do środka i dorzucić kabelek w odpowiednim miejscu, choć bez odpowiedniej wiedzy możesz mieć z tym problem.
    Speedaco
    Level 10  
    Dzięki za podpowiedzi co do sposobu podłączenia, ale wygląda na to że nie uruchomię tego wynalazku bo nie mam żadnego wyświetlacza... :( Tylko to co na fotce pokazałem. Wygląda na to, że muszę szukać innego jakiegoś prostego radia.
    Speedaco
    Level 10  
    Czy wg Ciebie wystarczy taki za 10 - 19 zł? Nie chciałbym pakować kasy za wiele. Jeżeli nie to jaki powinien być? I pytanie - jak to podłączyć bo nie mam pojęcia.
  • Helpful post
    krisRaba
    Level 31  
    Tak, to podstawowy wyświetlacz z zegarkiem, który działał z posiadanym przez Ciebie radiem. Jak kupisz sprawny, to nie powinno być kłopotu z wybadaniem który pin ma gdzie i pożenieniem go z radiem :)

Edit: oo, bardzo proszę :D
    Speedaco
    Level 10  
    Czyli rozumiem, że to MRQ to wyświetlacz? Dzięki za pomoc! Sam bym nic nie zrobił! Będę działał... Pozdrawiam!
    krisRaba
    Level 31  
    TID to wyświetlacz, skrót bodajże od Triple Info Display. MRQ to będzie jakaś nazwa sygnału (jakiś REQUEST pewnie). Mniejsza z tym. Widać, że radio ma MRQ i wyświetlacz ma MRQ, więc zafundujmy im randkę w postaci "spotkajmy się razem" ;) Wyświetlacz gada po I2C - widać tam sygnały SDA i SCL. Ale to wszystko mało istotne, jeśli nie chcesz hackować tego jak niektórzy, że np. podłączają jeszcze jakiś swój kontroler do wyświetlacza i wcinają się z własnymi tekstami pomiędzy info z RDS itp.
    Jak połączysz tak jak powyżej, to powinno działać i chyba tyle do szczęścia Ci potrzebne :D
    Speedaco
    Level 10  
    Kupiłem wyświetlacz i mam go już w domku, ale teraz kolejny problemik...
    Możesz napisać jaką nazwę handlową posiada wejście/kostka do wyświetlacza bo nie będę mógł bez niej podłączyć tych obu urządzeń a chciałbym wiedzieć czego mam szukać.
    krisRaba
    Level 31  
    Wrzuć proszę foto jak ono dokładnie wygląda. Możesz też spróbować zmierzyć raster (czyli rozstaw) pinów. Nie wiem jak nazywa się oryginał, ale można próbować dopasować cokolwiek, może jakieś wtyki typu IDC, jeśli tam jest raster 2.54mm. Ale może nawet odpowiednik oryginału uda się znaleźć...
    krisRaba
    Level 31  
    A raster mierzyłeś? Bo na oko to ciężko ;)
    Speedaco
    Level 10  
    Mów do mnie jeszcze...Nie wiem co to jest raster?
    krisRaba
    Level 31  
    No pisałem wcześniej, że raster, to rozstaw pinów ;) Masz ich 2 rzędy... mierzy się odległość pomiędzy dwoma kolejnymi w "kolumnie" oraz dwoma kolejnymi w "wierszu" ;) Ze zdjęcia widać, że raster jest symetryczny, czyli piny układają się w kwadrat, ale nie zawsze tak jest. Standardowe rastry złączek pinowych to np. 1.27mm, 2mm, 2.54mm, 5.08mm...

Dodano po 8 [minuty]:

Po szybkim rozpoznaniu tak wygląda poszukiwana wtyczka...
    Blaupunkt Car300 - Jak podłączyć do uruchomienia? Blaupunkt Car300 - Jak podłączyć do uruchomienia?
    Speedaco
    Level 10  
    Rozstaw pinów o ile dobrze zmierzyłem to 2,5mm. Ale one nie układają się w kwadrat chyba ale w prostokąt raczej - jest ich 12 sztuk. Po 6 sztuk w dwóch rzędach. Chyba że masz na myśli kształt wtyczki?
    krisRaba
    Level 31  
    W kwadrat układają się 4 sąsiednie piny ;) Czyli odległość między rzędami i kolumnami jest taka sama. Skrót myślowy ;)

Dodano po 8 [minuty]:

Gdyby nie udało się znaleźć oryginału, to śmiało można próbować takie (dodatkowo trzeba kupić piny):
    http://www.tme.eu/pl/details/fci-65239-006/zlacza-dubox-raster-254mm/fci/65239-006/
    lub takie:
    http://www.tme.eu/pl/details/t812-1-12/zlacza-idc/amphenol/t812112a101ceu/
    przy czym to pierwsze pewniejsze, bo ma węższe ścianki boczne, więc na bank się zmieści. Choć z drugiej strony, to miejsca tam raczej dostatek ;) A IDC może będzie od ręki w jakimś lokalnym elektroniku i zaoszczędzisz na przesyłce.
    W wersji chałupniczej można by się też zaopatrzyć w same piny na przewody, po zaciśnięciu dać na każdy koszulkę termokurczliwą i powtykać na odpowiednie kołki. Jeśli wyświetlacz i radio będą zamontowane w jakiejś obudowie na stałe, to powinno wystarczyć. Można dodatkowo jeszcze jakoś je zabezpieczyć, żeby nie wyskoczyły.
    Speedaco
    Level 10  
    Dzięki! Właśnie szukałem po sieci ale pustka! Myślałem właśnie nad pojedynczymi pinami...
    krisRaba
    Level 31  
    Można jeszcze zawinąć na jakieś złomowisko albo zapytać na forum typu http:\\astra-g.pl lub szukać na allegro Astra / Corsa na części i zapytać sprzedawcę o sam wtyk. Pewnie puści za grosze ;)
    Tylko do pierwszego testu czy to w ogóle zadziała, się odblokuje itp, to piny w zupełności wystarczą.
    Speedaco
    Level 10  
    Jakoś to pokleiłem w całość i jest tak... Po włączeniu zasilania na wyświetlaczu migają mi szybko dane jak na filmie

Nie wiem co dalej bo próba uruchomienia z wciśniętym AS nic nie zmienia. czy to znaczy że sprzęt jest nie do użytku czy ja coś skopałem?
    krisRaba
    Level 31  
    Hmm, ciekawe czy miga, że nie wykrywa radia, czy miga, że się resetuje. A z czego go zasilasz? Może za mała wydajność prądowa?
    Zrób foto wykonanych połączeń, to prześledzimy wspólnie.
    Speedaco
    Level 10  
    Zasilałem z zasilacza regulowanego przepuszczając przez zasilacz przetwornicę STEP-DOWN LM2596-ADJ Arduino z ustalonym napięciem na 12V, ale może faktycznie nie do końca dobry pomysł. Jutro spróbuję na aku kwasowym. Fotek nie wrzucę bo to taka pajęczyna, że niewiele byś zobaczył. Musiałbym to na spokojnie przelutować ale dopiero chyba jutro się wezmę za to na nowo i odezwę się znowu.

edit 1: Zasiliłem z kwasiaka i poszło! Nie ogarnąłbym sam tego. Twoja pomoc nieoceniona! Dziękuję! Pozdrawiam!

P.S. Jeszcze nurtuje mnie jedno zagadnienie a mianowicie : jaką antenę najlepiej kupić biorąc po uwagę fakt, że radio ma pracować w takiej przyczepce kempingowej
    Wolałbym chyba wewnętrzną tylko jaką?

edit 2: Żeby nie było zbyt pięknie to sobie podczas kolejnej próby uruchomienia radyjka zrobiłem zwarcie plusa do masy radia i po słuchaniu.... Nie zauważyłem, że nie zaizolowałem jednego kabelka. Ech! No i świeże szukanie gdzie co ? Mam nadzieję, że poszedł gdzieś jakiś bezpiecznik a nie końcówka mocy. Znalazłem jeden przy gniazdach pin -5A ale ten chyba jest cały.