Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Artefakty karty graficznej podczas grania

PanKrychuxxs 21 Nov 2016 22:41 3075 9
    PanKrychuxxs
    Level 13  
    Witam.
    Mój problem polega na artefaktach karty graficznej podczas grania w różne gry. Zaczyna się to od pasków, które pojawiają się i znikają na ekranie, aż w końcu karta zaczyna sypać cały obraz, który naprawia się po chwili i znowu sypie. Grając w grę League of Legends moja postać jak i cała gra została strasznie posypana pod względem graficznym, pomieszany oraz rozciągnięty obraz. Jeżeli nie zrobię kombinacji klawiszy alt+tab i wrócę do pulpitu takie artefakty kończą się zwykle zwiechą z wysypanym obrazem. Karta raz potrafi wytrzymać dzień/dwa, a raz tylko trochę rozgrywki. Uprzedzam pytanie, karta graficzna się nie przegrzewa ! Proszę o pomoc, co mam zrobić, aby to jakoś naprawić, o ile się da. Słyszałem o metodzie z piekarnikiem, ale może ktoś ma jakiś inny sposób. Specyfikację komputera daję poniżej, z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc :)

Sprzęt:
    Procesor: Intel Core i5 3330 3,0GHz
    Płyta główna: ASUS P8P67-M PRO
    Karta Graficzna: Windforce Gigabyte R9 280X
    - 3GB GDDR5
    - 384 BIT
    Pamięć RAM: Razem 8 GB DDR3
    4 x 2GB Kingston HyperX DDR3 1600MHz
    Zasilacz: TS XFX 550W
    Dysk twardy: WD Blue 320
    - Bez żadnych błędów (bad sectorów)
    Obudowa: Ibox Virgo 914
    sosarek

Level 43  
    PanKrychuxxs wrote:
    co mam zrobić, aby to jakoś naprawić, o ile się da. Słyszałem o metodzie z piekarnikiem, ale może ktoś ma jakiś inny sposób.

W piekarniku możesz sobie ciasto upiec - jak karta jest na gwarancji to ją odeślij.
    Sprawdź jeszcze dla formalności na innej wersji sterowników.
    PanKrychuxxs
    Level 13  
    sosarek wrote:

W piekarniku możesz sobie ciasto upiec - jak karta jest na gwarancji to ją odeślij.

Niestety już nie :/
    sosarek wrote:
    Sprawdź jeszcze dla formalności na innej wersji sterowników.

Pobiorę oryginalne ze strony Gigabyte

Czytałem też kiedyś, że jak jakaś karta jest fabrycznie podkręcona, to można zniżyć taktowanie pamięci oraz procesora karty graficznej?
    sosarek

Level 43  
    Pobierz ze strony AMD.
    Można obniżyć, nazywa się to underclocking, na stronie Gigabyte powinieneś znaleźć aplikację do zarządzania ustawieniami karty.
    PanKrychuxxs
    Level 13  
    No właśnie te sterowniki są najnowsze ze strony AMD.
    Tak jest taka aplikacja OC GURU II, która automatycznie po włączeniu komputera podkręca kartę graficzną, tak więc nie wiem, czy to ona nie zepsuła mi karty, bo sam się nie bawiłem.
    Ewentualnie można obniżyć taktowania w sterowniku, AMD Overdrive?
    sosarek

Level 43  
    PanKrychuxxs wrote:
    Ewentualnie można obniżyć taktowania w sterowniku, AMD Overdrive?

Możesz, pod warunkiem że wiesz na jakich zegarach karta pracuje domyślnie(znajdziesz w specyfikacji karty).
    PanKrychuxxs
    Level 13  
    Ok, jutro spróbuję i dam znać

Dodano po 9 [minuty]:

Chyba mam rozwiązanie, wiele osób piszę na temat artefaktów w tym modelu i są głównie spowodowane niestabilnym fabrycznym podkręcaniem karty graficznej.

"Any card will get that artifacting issue if they run at an unstable speed. Graphics card manufacturers like to make their cards run faster than the reference (AMD set) speed so that the product looks superior. And while it is their responsibility to ensure the cards can run stable at their set speed, it seems certain manufacturers of late have been shoddy in the QC process.

And it seems the R9 280X has the highest failure rate because the R9 280X GPU is actually the same as the older HD 7970. Except that now the chips at 'reference' are essentially overclocked 7970s, so when manufacturers overclock beyond reference they are pushed to extremes and easily become unstable which is what you are seeing now.

Nonetheless the R9 280X is still a good card and it is up to luck if you receive an unstable one. No matter what card you buy be it from AMD or Nvidia you will stand a chance to draw the short stick.

And usually Nvidia cards are priced higher than the equivalent AMD because of the brand image. Most people that are not the least bit tech savvy tend to get the notion that Nvidia is better than AMD so retailers take advantage of it to raise prices of more popular products"

Tylko jak wejdę w AMD Overdrive i zmienię taktowanie, to jak kiedyś będę chciał tą kartę graficzną sprzedać, to ktoś też będzie tak musiał zrobić, żeby poprawnie działała :/

Jutro ja testuje na niższych taktowaniach i dam znać :)

EDIT
    Kartę graficzną testowałem na taktowaniach 1000MHz i 1500MHz i podczas gry w Lol'a raz przeleciał mi pasek, ale znikł i obraz się nie wysypał. Następnie zmieniłem taktowanie w AMD Overdrive na 1000MHz i 1450MHz i po krótkim czasie wysypał się sterownik, ale odzyskał sprawność. Na koniec pobrałem MSI Afterburner i tam ustawiłem te wartości. Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły, co jeszcze zrobić?
    Sprawdzałem BIOS kart graficznej i wgrany jest najnowszy.

Scaliłem. RADU23
    310artur
    Level 43  
    Skoro na jednych ustawieniach było lepiej to szukaj dalej. Może 950 na 1500. Zmieniaj jedną wartość na raz i obserwuj. Możesz Furmark pobrać i odpalać. Na początek zostaw pamięci np. na 1500 a rdzeń obniżaj powoli o 10 MHz i testuj.
    PanKrychuxxs
    Level 13  
    Chyba, że podciągnę zasilanie. Orientuje się może ktoś o ile je podciągnąć, maksymalnie mogę do 20% w AMD Overdrive.