Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik FM

13 Lip 2005 23:36 3322 13
  • Poziom 10  
    Witam. Wpadłem na pomysł, aby zbudowac nadajnik fm taki o zasięgu ok 5 km. Właśnie zwracam się tu o pomoc ponieważ nie znam się za bardzo na elektronice.Chciałbym na sam początek dowiedziec się czy to ma sens, A później prosic was o podanie jakiegoś wykazu potrzebnych części i schematu(Jak sie da to z instrukcją :D ). A na koniec dobre rady, podłączenie nadajnika do kompa i anteny do nadajnika.(wy też mieliście swój start i pierwsze własnoręcznie zbudowane urządzenie więc pewnie mnie rozumiecie). Pomożecie? :D

ps. Wiem, że jest dużo podobnych postów ale nic sensownego nie znalazłem. Może słabo szukałem, ale (do moderatorów) nie wyrzucajcie tego tematu :wink:
  • Poziom 11  
    witam. skladales juz kiedys jakies urzadzenia elektroniczne?
  • Poziom 10  
    phi właściwie nie (kosiarkę do trawy:D) dlatego właśnie proszę ze szczegółami
  • Poziom 11  
    to raczej odradzam takiej konstrukcji poniewaz to jest skok na dosc gleboka wode z gury przesadzone o utonieciu! tutaj potrzebna jest niestety wiedza , kturej nie da sie przekazac w sposub udzielenia szczegulowej instrukcji. ja zajmuje sie nadajnikami od lat a nadal z duzymi mocami mam czesto problemy!
  • Poziom 27  
    Bez przesady.
    Może chłopak spróbować złożyć na początek mały generatorek LC.
    Z reguły taki generator na jakimś BF nie przekracza mocowo 1 mW więc jakiś wielkich szkód nie narobi :)
    Warto tylko aby przejrzeć co mądrego na teamt konstrukcji w.cz. pisze pan Zdzisław Bieńkowski w Poradniku UKF czyli zasady ekranowanie, dużo masy dookoła, najkrótsze połączenia, grube ścieżki na drodze w.cz.
    Dobre blokowanie odpowiednimi kondensatorami ceramicznymi linii zasilających i diod w zasilaczu.
    Jak ja zaczynałem nikt nie chciał sie dzielić wiadomościami z tej dziedziny i potem się dziwiłem czemu mam przydźwięk na nośnej, czemu mi płynie generator, czemu mnie słychać co 2MHz na radiu hehehe.
  • Poziom 10  
    To może na początek coś prostszego? Jak myślicie i co to może byc? :)

Dodano po 1 [godziny] 14 [minuty]:

A co może wyjśc z czegoś takiego: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=57530718 z kwarcem 38KHz (i oczywiście innymi potrzebnymi rzeczami) na płytce do której tam jest link. Co o tym myślicie i jaki to może miec zasięg?
  • Poziom 34  
    Na początek jak znalazł. Plus kwarc 38kHz.
    Użyj dodatkowo szukaj z "BA1404", jest sporo dyskusji... :)
    Płytkę zrób swoją. Zasięg - duży pokój pokryje.
  • Poziom 30  
    Witam!

Znalazłem w necie schemat nadajnika FM, ale tylko schemat i wykaz co jak ma być. Nie wiem niestety czy to w ogóle zadziała, na jaką mniej więcej odległość zadziała i czy nie lepiej złożyć jakiś inny.

Wykaz części:
    L1 - wg.rysunku
    L2 - wg.rysunku
    L3 - 4 zw
    L4 - 4 zw
    L5 - 6 zw
    L6 - 5 zw
    L7 - 6 zw
    L8 - 5 zw
    L9 - 6 zw
    L10 - 4 zw

Proszę, poradźcie coś.
    Z góry Dzięki!
  • Poziom 21  
    Budowa nadajnika to dość trudna sprawa. Ja kombinuję z elektroniką od początków podstawówki, a w szkole średniej, jak się zająłem budową nadajników, to zeszło mi koło 2 lat, żeby zrobić jakiś sensowny sprzęt. Głównym powodem tak długiego czasu, jest problem z dobrymi schematami w necie. Co pytanie na forum, odpowiedzią jest jakiś idiotyczny siewnik pospolity, z przeciwsobnym generatorem, z uwagi na sprzężenie cewek trudnym w konstrukcji dla początkującego. Drugi powód to zniechęcenia powstałe po złożeniu i braku działania. Później się dziwić, że piraci są nielubiani i ścigani, jak stoją od 2MHz, do 1GHz w odstępach co 2mhz. Albo jakieś stopnie mocy = 5 stopni dające 0,5W na wyjściu, no sorry ale po co?
    W tej chwili mam generator prawie identyczny jak w pewnym projekcie ściągniętym z elektrody, lub innego forum (dlatego nie zamieszczam, żeby nie dublować, jeśli to było z forum elektrody).
    Plik się nazywał
    Nadajnik.rar (284kb)
    w środku miał nad8W.pdf (302kb) oraz NADBIN.HEX (2,6kb)
    Na prośbę zamieszczę, jeśli go tu nie ma, nie chce mi się szukać.
    Do tego generatora mam 2 stopnie, na BFR96 oraz BLY91C dające 9W które sam zaprojektowałem, posiłkując się na różnych schematach i doświadczeniu. Do tego można zrobić dopał na KT931a i już będzie coś koło 80W, z 3 stopni!
    Co do anten, to także kupa bzdur jest powtarzana w kółko.
    Aha i to posiłkowanie się poradnikiem UKF, którego się nie czytało, oraz w którym mało istotne drobiazgi są wyolbrzymione tak, jakby bez nich urządzenie nie miało prawa działać.
  • Poziom 38  
    Nadawanie w pasmach radiofonicznych UKF jest ograniczone tylko do nadawców, którzy mają przydział częstotliwości (Państwowa Agencja Radiokomunikacyjna, Urzad Regulacji Telekomunikacji i Poczty). Nadawcy nie posiadajacy przydziału, lub działający niezgodnie z przydziałem podlegają sankcjom prawnym.
    Urządzenia do nadawania musza spełnia wymagania określone w pozwoleniu, potwierdza to wynik badania w PAR lub homologacja.
    Inni legalni użytkownicy przydzielonych częstotliwości mogą domagac się odszkodowania za "wejście" na ich częstotliwośc i zakłócanie ich transmisji.
    Nadawanie na częstotliwościach publicznych (np. UKF w zakresie 88-108 MHz) wymaga zatwierdzenia nadawcy przez Krajowy Komitet Radia i Telewizji.
    Nadawanie bez zezwoleń, ze sprzętu "samoróbek", to tak, jak jeżdżenie kradzionym samochodem, bez prawa jazdy, po pijanemu, pod prąd ...
  • Poziom 21  
    Taki ktoś jest po prostu zabójcą i złodziejem, więc porównując kogoś, kto nadaje bez zezwolenia z zabójcą, trafnym porównaniem nie jest!
    Wszyscy wiedzą, że to jest nielegalne, i powtarzanie tego w kółko jest nudne. Forum jest o radiotechnice, jak chcesz dyskutować na tematy prawne, dyskutuj o tym na forum prawnym.
  • Poziom 14  
    Zgadzam sie z Toba Jerzy Węglorz...ale z tego co wiem mozna urzywac nadajnikow UKF bez zadnych zezwolen pod warunkiem ze moc tego nadajnika nie przekracza chyba 20mW
  • Poziom 37  
    djbpm napisał:
    Taki ktoś jest po prostu zabójcą i złodziejem, więc porównując kogoś, kto nadaje bez zezwolenia z zabójcą, trafnym porównaniem nie jest!
    Wszyscy wiedzą, że to jest nielegalne, i powtarzanie tego w kółko jest nudne. Forum jest o radiotechnice, jak chcesz dyskutować na tematy prawne, dyskutuj o tym na forum prawnym.

I bardzo dobrze ż wszyscy wiedzą o nielegalności takiego procederu.
    Temat należy zamknąć.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Post był raportowany.
    Temat zamykam.