Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór "reGeneratora".

staniuu11 22 Lis 2016 00:33 567 5
  • #1 22 Lis 2016 00:33
    staniuu11
    Poziom 3  

Witam wszystkich forumowiczów,

Jest to mój pierwszy post na tym forum więc chciałbym się gorąco przywitać :)

Ale do meritum.
    Zastanawiam się nad zakupem stabilizatora z filtrem odszumiającym oraz zabezpieczeniami nadnapięciowymi.
    Zależy mi na tym aby dodatkowo zabezpieczyć moje urządzenia, ale najbardziej na jak największym zminimalizowaniu zakłóceń, podczas pracy oraz na separacji galwanicznej.

W moim rack case 19'' mam interfejs Motu 828 mkIII, SSL X Logic Alpha VHD Pre i planuje zakup Focusrite ISA 428 MKII w przyszłości. Racka używam także poza domem, niekiedy w "industrialnych" warunkach.
    Chciałbym również podłączyć być może do tej "listwy" monitory studyjne Yamaha HS8 (opcjonalnie) o ile jest taka możliwość.

Zastanawiam się nad zakupem jednego z poniższych urządzeń:
    - Furman M-10x E
    - Samson Powerbrite PB10 Black

Pytanie: Czym różnią się? Czy warto? Czy mogę dostać coś lepszego w podobnej cenie?

Zastanawiam się również w jak znaczy sposób odstają one i różnią się od tego urządzenia:
    - AG1500 AC ReGenerator 1500W PSU

Z góry dziękuję wszystkim pasjonatom za pomoc :)

0 5
  • #2 22 Lis 2016 11:04
    Shadowix
    Poziom 26  

Witam.

Zamiast tych pseudowynalazkami zainteresuj się UPSem on-line dobrej marki. Zamienia on napięcie sieciowe na stałe, a później ponownie na napięcie zmienne 230V, z tą różnicą, że produkuje on czysty sinus bez jakichkolwiek zakłóceń. Do nagrywania przyda Ci się taka opcja ;)

0
  • #3 22 Lis 2016 11:06
    staniuu11
    Poziom 3  

A czy powyższe urządzenia działają inaczej niż UPS?
    Myślałem że różnią się tylko tym że brak im baterii.
    Możesz podać jakieś modele?

0
  • #4 22 Lis 2016 14:13
    adambyw
    Moderator Akustyka

staniuu11 napisał:
    A czy powyższe urządzenia działają inaczej niż UPS?

Tak. Zacytowany wyżej samson, furman, czy jakakolwiek podobna konstrukcja w tej cenie, to nic innego jak kilka dławików i kondensatorów do "odszumiania" prądu oraz warystor z bezpiecznikiem jako zabezpieczenie przeciw przepięciowe. Ich działanie jest pasywne. Tańszą wersją takich urządzeń są popularne swego czasu listwy zasilające do komputera nazywane od firmy Acar. Pod żadnym względem te urządzenia nie wpływają na napięcie czy częstotliwość. Nie kwestionuję tu ich zasadności, bo często działają skutecznie i robią dobrą robotę. Zabezpieczenie przepięciowe działa głównie na impulsy, gdyż przy podaniu wyższego napięcia warystor ulega zniszczeniu paląc bezpiecznik. Sprzęt najczęściej ochroni ale jednorazowo bo po takim zdarzeniu konieczny jest serwis. Warystor powyżej napięcia znamionowego zaczyna zwierać. Może przenieść znaczne prądy (nawet do 6kA), ale biorąc pod uwagę że może oddać moc rzędy 0,6W, czas przy tak dużych prądach liczony jest w mikrosekundach.

Natomiast typowy UPS czy stabilizator zasilania są już urządzeniami aktywnymi. Często zasada polega na odfiltrowaniu i wyprostowaniu napięcia, i późniejsze odtworzenie go na wyjściu do czystej sinusoidy (a w tanich upsach bardziej do kwadratu). Urządzenia takie mogą mieć wpływ na napięcie i częstotliwość. Przykładowo taki aktywny ups może skonwertować 110V 60Hz na 230V 50Hz.
    Dla tego takie urządzenia tanie nie będą. Przykład to np Furman P-1400 AR E.
    Jak pisałem wcześniej przy zakupie upsa dowiedz się czy produkuje na wyjściu sinus, bo w tańszych modelach jest to tylko kwadrat. O ile do zasilania przetwornic impulsowych nie jest to problem, to przy transformatorach trochę gorzej to działa i produkuje zakłócenia.

Co do doboru mocy, zerknij na tabliczkę znamionową każdego urządzenia (lub jego zasilacza) sczytaj maksymalną pobieraną moc (w watach [W] lub w warach [VA]) i zsumuj ją. Wyjdzie Ci jakiej mocy zasilacz potrzebujesz.

0
  • #5 22 Lis 2016 18:06
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@staniuu11 Pierwsze dwa urządzenia, nie robią nic. Trzecie to przetwornica AC/Ac, ona już coś robi, tylko zależy jak dobrze odfiltrowuje wyższe harmoniczne z przetwornicy.

0
  • #6 22 Lis 2016 22:52
    staniuu11
    Poziom 3  

Tak ja doradziliście, zmieniłem kierunek.
    W internecie znalazłem trzy urządzenia typu UPS które mnie zainteresowały.
    Kierowałem się przede wszystkim mocą czynną która w moim mniemaniu powinna wynosić około 1000W, na moje potrzeby (z lekkim zapasem).
    No i oczywiście generacją jak najdokładniejszej sinusoidy.
    Niestety nie jestem na takie urządzenie przeznaczyć więcej niż te okolice 1500zł.
    To i tak trochę za dużo.
    Ale załóżmy że jeśli będę szczęśliwym posiadaczem jestem w stanie dołożyć :)

Są to urządzenia:
    - Ever Sinline 1600
    - Socomec Netys PR Mini Tower 1500VA
    - ORVALDI 2000 GE

No i oczywiście mam jeszcze pytania podsumowujące. Czy warto? Czy dostane coś lepszego w tej cenie?
    I jedno pytanie dodatkowe. Nie mogę się doszukać schematów wszystkich urządzeń, czy ktoś wie może czy któreś z tych urządzeń separuje galwanicznie?
    To dla mnie bardzo ważne, bo chciałbym uniknąć pętli masy która w moim wypadku (audio, studio), jest bardzo niepożądana :)

Pozdrawiam wszystkich i dziękuje za pomoc :)

0