Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka jest różnica w liczbach zwojów transformatora?

jackconstantine23 22 Lis 2016 00:59 384 2
  • #1 22 Lis 2016 00:59
    jackconstantine23
    Poziom 1  

Mam taki problem, że gdy mam przekładnie np. 100/1000 oraz 10/100 to stosunek jest taki sam, jednak zastanawia mnie czy ma to jakiś wpływ na ogólne działanie transformatora i/lub stratę mocy? Będzie jakaś różnica w działaniu?

0 2
  • #2 22 Lis 2016 06:59
    Artur k.
    Admin grupy audio

jackconstantine23 napisał:
    gdy mam przekładnie np. 100/1000 oraz 10/100

Tak nie zapisuje się przekładni transformatora. W tym przypadku przekładnia to 1/10.
    Natomiast ilości zwojów powiązane są z właściwościami rdzenia oraz wartościami napięć uzwojeń.
    Poczytaj o obliczaniu transformatorów, np.:
    http://www.fonar.com.pl/audio/projekty/trafa/trans1/trans_a.htm

0
  • #3 22 Lis 2016 11:46
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    czy ma to jakiś wpływ na ogólne działanie transformatora i/lub stratę mocy? Będzie jakaś różnica w działaniu?
    Tak, im większa indukcja w rdzeniu tym większe straty i większy prąd jałowy, przykładowo transformator MOT ma tak duży prąd jałowy że się przegrzeje i przepali nawet bez obciążenia, jeśli będzie za długo włączony do sieci.

Indukcja w rdzeniu rośnie ze wzrostem napięcia, a maleje ze wzrostem częstotliwości, pola przekroju rdzenia i liczby zwojów.

Najważniejszy skutek jest taki że nie możesz zastosować za małej liczby zwojów, w urządzeniu w którym pracuje poprawnie transformator 100/1000zw transformator 10/100zw zachowa się jak zwarcie rdzeń się nasyci, indukcyjność drastycznie spadnie, popłynie bardzo duży prąd i BUM.

0