Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór prostownika do domowego warsztatu.

22 Lis 2016 04:12 2187 12
  • Poziom 2  
    Witam Szanowne Forum. Jestem tu nowym zarejestrowanym użytkownikiem, lecz przyznam, że od czasu do czasu podejrzewałem ciekawe tematy.
    Przejdę do rzeczy. Potrzebuję prostownika do domowego użytku. Obecnie mam akumulatory 74Ah oraz 95Ah. Upatrzyłem dwie sztuki ale nie mogę wrzucić zewnętrznego linku ponieważ mam za mało postów, więc podam modele. Proszę o opinię i porady.
    Powermat PM-CD-50RWP
    Kukla BK300A
    Może sami zaproponujecie coś godnego uwagi.
    Pozdrawiam i czekam na opinie.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 37  
    Oby dwa to chińskie zabawki z "teoretycznymi" danymi tak jak ten co ma 300A...
    Za 150zł wyrwiesz ruska na diodach z 10 stopniową regulacją prądu ładowania przełącznikiem po stronie pierwotnej.O ile nie zewrzesz mu bezpiecznika drutem to będzie służył przez długie lata. Te nowe przynajmniej do 350zł to obraz nędzy i rozpaczy, amperomierze i bezpieczniki po 20A a w środku transformator jak z zasilacza od telewizora, diody zwykłe wiszą w powietrzu.
  • Poziom 25  
    Witam kol. z tymi diodami to się zgadzam z kol bearg jest to polski prostownik do 20A i te diody na linkach BYP 401 zamieniłem je na mostek gretza z radiatorem i jest super
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 2  
    Czyli wychodzi na to, że w sklepie na chwilę obecną nie kupimy prostownika który by nam sumiennie służył? Gdzie można kupić taki stary rosyjski prostownik?
  • Poziom 14  
    Witam!

Kupić - kupi, są porządne prostowniki za porządną cenę. Ale większość tych tańszych to po prostu badziewie, w którym od razu pasowało by powymieniać parę rzeczy, bo to co tam jest w niektórych, to budzi grozę ( i śmiech :) ). Co do tych rosyjskich lup polskich prostowników, to najlepiej poszukać na portalach aukcyjnych ( albo na złomach, tam też ludzie czasem znajdują ciekawe rzeczy :) ).

Pozdrawiam,
    Dominik3004.
  • Poziom 37  
    Albo się chce ful wypas lub po prostu coś do ładowania akumulatora.
    Prostownik z regulacją ułatwia życie i przyspiesza, ale bez problemu 6A naładuje się 100A tylko dłużej. Jak nie zależy na czasie to nie ma co szukać wypasów.
    Mam zwykły prosty prostownik 6/12V to tylko taki wypas w nim 6A. Trafo cztery diody bezpiecznik i amperomierz w stosunku mało dokładny ale poco lepszy. Podczas pomyłki na klemach leci bezpiecznik i tyle. Nie ma co się w nim popsuć chyba że diody ale to góra 2zł za sztukę.

Albo chce się coś niezawodne pewne lub wypas z cipami i LEDami. Tylko jak padnie to kto to naprawi.
  • Poziom 37  
    zdzisiek1979 napisał:
    Albo się chce ful wypas lub po prostu coś do ładowania akumulatora.
    Prostownik z regulacją ułatwia życie i przyspiesza, ale bez problemu 6A naładuje się 100A tylko dłużej. Jak nie zależy na czasie to nie ma co szukać wypasów.
    Mam zwykły prosty prostownik 6/12V to tylko taki wypas w nim 6A. Trafo cztery diody bezpiecznik i amperomierz w stosunku mało dokładny ale poco lepszy. Podczas pomyłki na klemach leci bezpiecznik i tyle. Nie ma co się w nim popsuć chyba że diody ale to góra 2zł za sztukę.

Albo chce się coś niezawodne pewne lub wypas z cipami i LEDami. Tylko jak padnie to kto to naprawi.

Tu nie chodzi o wodotryski tylko uczciwe urządzenie. Wystarczy aby diody były przykręcane na śrubie "6" czy "8" do radiatorów a w środku było użyte chociaż 0,5m przewodu o odpowiednim przekroju a sam transformator o takiej mocy aby bez problemu podołał nominalnej wartości prądu podanej przez producenta.
    A tak to mamy transformator od ładowarki do golarki, diody 5A na pająku i wszystko upakowane w plastikową obudowę z wielkimi napisami "200A" "ROZRUCH".
    Druga sprawa że ładowanie zbyt dużych akumulatorów prostownikiem o mniejszym prądzie doprowadzi do spalenia transformatora, nie są one przystosowane (prócz wyjątków) do długotrwałej pracy przy maksymalnym prądzie.
  • Poziom 39  
    Mac2506 napisał:
    Potrzebuję prostownika do domowego użytku.

Jak masz smykałkę do majsterkowania, to możesz sobie sam prostownik wymodzić.
    Wystarczy trafo o mocy ok. 200VA - 230/12 V (może być toroid) mostek prostowniczy 25A (lub mocniejszy) mocowany na radiatorze, plus bezpieczniki na wejściu i wyjściu i to w zupełności wystarczy. Możesz mieć oczy jak do tego dołożysz moduł 2w1 (woltomierz i amperomierz 10A) z allegro (do 25 zł). Najdroższy w tym będzie trafo.
    Ładowanie akumulatorów bez obawy przeładowania.
    Te stare proste polskie i ruskie prostowniki są bardzo dobre, ale wymagają nadzoru, aby nie przeładować akumulatora, chyba że dołoży się do nich jakiś prosty układ kontroli napięcia ładowanego akumulatora.
  • Poziom 33  
    Ładowarka impulsowa Blow 15A.
    Mam cztery, ładują idealnie i ciągle nie wiem, jak je zepsuć...
  • Poziom 37  
    Bieda z nędzą napisał:
    Ładowarka impulsowa Blow 15A.
    Mam cztery, ładują idealnie i ciągle nie wiem, jak je zepsuć...

Podłącz ją odwrotnie i zdaj relację :)
  • Poziom 33  
    Bo trzeba wiedzieć jak go zabezpieczyć.
  • Poziom 21  
    Polecam prostowniki - ładowarki Telwina lub Cetek.
  • Poziom 33  
    Ceteki są ok, tylko drogie. Natomiast ja chciałbym zwrócić uwagę na rzecz ważną- w dobie akumulatorów hermetycznych, żelowych, AGM- wszelkie prostowniki bez kontrolki stanu ładowania (i naładowania akumulatora) nie mają racji bytu.