Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana kotła z otwartą komorą na kocioł z zamkniętą komorą?

Gigi999 22 Lis 2016 14:51 1911 6
  • #1 22 Lis 2016 14:51
    Gigi999
    Poziom 2  

Witam
    Mam pytanie odnośnie pieca dwu funkcyjnego. Kompletnie się nie znam i liczę na pomoc.
    Obecnie posiadam piec dwu funkcyjny termet minimax służy bez zarzutu 16 lat .
    Mieszkanie nie całe 40 m 2 .
    Przy zeszłorocznej konserwacji pieca pan wspomniał o wymianie pieca na piec z zamkniętą komorą spalania. Twierdził że można na starym wkładzie kominowym , tylko zasysanie powietrza zrobić z zewnątrz mieszkania zwykłą pcf .
    W tym roku się dowiedziałam że najlepiej wymienić na piec kondensacyjny ( dlaczego tego już się nie dowiedziałam) i trzeba by było wymienić także wkład kominowy.
    Stąd moje pytanie bo trochę mnie to zaskoczyło.
    Różnica pomiędzy piecem z zamkniętą a otwartą komorą ogarniam , ale pomiędzy piecem z zamkniętą komorą a kondensacyjnym już mniej .
    Rozumie że oszczędność i że lepszy itd. .
    Ale czy przy takim małym metrażu jest sens kupować droższy piec . (czy te oszczędności będą zauważalne)
    Gdzieś wyczytałam ze przy piecu kondensacyjnym powinny być większe kaloryfery ( jak się mylę to proszę mnie wyprowadzić z błędu) jest to dodatkowy koszt a poza tym obecne zajmują całą ścianę w każdym pomieszczeniu pod oknem i nie ma możliwości zamontowania kolejnego chyba ze pozbyłabym się mebli.
    I moje pytanie czy konieczna jest wymiana na kondensacyjny czy spokojnie można na piec z zamkniętą komorą spalania . I czy kondensacyjnego nie można podłączyć na starym wkładzie kominowym .
    Z góry dziękuje za pomoc.

0 6
  • #2 22 Lis 2016 18:28
    jaszczur1111
    Poziom 32  

Cała zabawa w oszczędność polega właśnie na tym przewodzie kominowym. Jeśli zasysasz powietrze na potrzeby spalania tym równoległym (współśrodkowo) kanałem, to powietrze ogrzewa się od spalin. Spaliny są zimne a powietrze zasilające piec gorące. Nie muszę tłumaczyć co to oznacza z energetycznego punktu widzenia. Do tego jest potrzebny piec z zamkniętą komorą spalania. Jeśli masz zamiar nie wymieniać wkładu kominowego a tylko sam piec dla idei pana majstra, to lepiej nie rób nic.

Jeśli stosujesz komin współosiowy, to jest obojętne jak się to będzie nazywać. Kondensacja pary wodnej ze spalin zachodzi i tyle. Doprowadzenie powietrza rurą PCV nie daje zysku energetycznego. Jest potrzebna po prostu powietrze na potrzeby spalania. Nie powinno być brane z mieszkania a moim zdaniem wręcz nie ma prawa.

0
  • #3 22 Lis 2016 19:44
    1tropek
    Poziom 22  

jaszczur1111 napisał:
    (...)
    Spaliny są zimne a powietrze zasilające piec gorące. Nie muszę tłumaczyć co to oznacza z energetycznego punktu widzenia. Do tego jest potrzebny piec z zamkniętą komorą spalania. Jeśli masz zamiar nie wymieniać wkładu kominowego a tylko sam piec dla idei pana majstra, to lepiej nie rób nic.

Aczkolwiek niekoniecznie. 8-O :not:

Kocioł kondensacyjny potrzebuje porządnie wykonanego komina w części spalinowej. Stary nawet nierdzewny wkład mało kiedy udaje się do tej funkcji zaadoptować, ale jeśli jest o średnicy co najmniej 120mm ( znaczenie ma też długość) można go użyć jako część powietrzną a spaliny w dodatkowej rurze.
    Grzejniki nie muszą być większe. Kocioł kondensacyjny wymaga podłączenia do inst. kanalizacyjnej.

1
  • #4 23 Lis 2016 09:19
    Gigi999
    Poziom 2  

Głównie chodzi mi o różnicę pomiędzy piecem kondensacyjnym a piecem z zamkniętą komorą spalania.
    Nie bardzo widzę potrzebę zakupu tak drogiego pieca i nie wiem czy faktycznie ma to większy sens.

W przypadku pieca z zamkniętą komorą spalania :
    Kupuję piec w cenie 2000-3000 i podłączam dopływ powietrza z zewnątrz mieszkania ,nie demontując starego wkładu.
    Koszty zużycia gazu na dzień dzisiejszy ok 130 zł co na 15 lat daje ok 23500 zł
    23500+ 2000 za piec daje 25500

W przypadku pieca kondensacyjnego :
    Kupuję piec w cenie 5000-8000 dodatkowo montuję wkład kominowy w cenie ok 2000 .
    Koszty zużycia gazu 23500- około 20 % (oszczędność pieca ) 18800 +5000 piec +2000 wkład =25800.
    Przy większym zużyciu gazu może oszczędność byłaby zauważalna.
    Dodatkowo piec kondensacyjny plus wkład musiałabym zakupić na kredyt co wiąże się z dodatkowym kosztem.

Nie znam się moja znikoma wiedza pochodzi z wyczytanych informacji , dla mnie informacja że teraz montuje się piece kondensacyjne "bo tak" nie przekonuje mnie. Tym bardziej że muszę za to zapłacić .
    Dziękuję za pomoc :D

1
  • #5 23 Lis 2016 09:24
    goldi74
    Poziom 43  

Gdyby z jakiegoś powodu montowało się tylko piece kondensacyjne to tylko takie były by w sprzedaży a inne by znikły z rynku. A przecież tak nie jest.

1
  • #6 23 Lis 2016 15:08
    serwo66
    Poziom 25  

A gdzie kupisz kotły z zamkniętą komorą spalania, wypadły z rynku jesienią 2015, pozostały stany magazynowe których praktycznie już niema. Pozostają jedynie kotły kondensujące

0
  • Pomocny post
    #7 23 Lis 2016 17:00
    1tropek
    Poziom 22  

Gigi999 napisał:

(...)

W przypadku pieca kondensacyjnego :
    Kupuję piec w cenie 5000-8000 dodatkowo montuję wkład kominowy w cenie ok 2000 .
    Koszty zużycia gazu 23500- około 20 % (oszczędność pieca ) 18800 +5000 piec +2000 wkład =25800.
    Przy większym zużyciu gazu może oszczędność byłaby zauważalna.
    Dodatkowo piec kondensacyjny plus wkład musiałabym zakupić na kredyt co wiąże się z dodatkowym kosztem.

Polski, firmy Termet, kocioł kondensacyjny ( Gold Plus ) jest w cenie do 4000 zł. Jak napisałem powyżej, istniejący wkład nie trzeba wyrywać, a do środka zależnie od długości ( wysokości) wmontować rurę spalinową 60 lub 80. Trudno mi oceniać koszty bez jakiś danych ale będą na pewno dużo mniejsze od tych z wyrywaniem i wkładaniem nowego wkładu "rura w rurze".

1