Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przyłączenie płyty i piekarnika 230V

kuszczyk 22 Lis 2016 16:43 372 10
  • #1 22 Lis 2016 16:43
    kuszczyk
    Poziom 8  

Witam, jeśli coś niejasno to proszę mnie pouczyć.

1 pytanie. Czy zasilanie piekarnika (230V) i płyty (230V) Może iść z jednego gniazda podwójnego z bolcem?
    2 pytanie. Takie trochę nietypowe. Mam zamiar podłączyć znajomemu kuchenkę i płytę. Oba odbiorniki są pod 230V. Problem w tym, że znajomy nie ma gniazda za kuchenką, a kuć mu w nowej glazurze nie chcę. Druga sprawa nie chcę by kontakt żałośnie wystawał ze ściany. Czy da się coś tutaj zastosować by ładnie to wyglądało? Wiem jak to opisane ale nie potrafię inaczej.

• #2 22 Lis 2016 16:48
    technikabasenowa
    Poziom 32  

Na początek jaka moc? i jaki rodzaj sieci?

• #3 22 Lis 2016 16:48
    rafi84
    Poziom 22  

1. Nie nie można tak
    2. Jeśli jest nowe musi być gwarancja podbita przez elektryka z urawnieniami (sądząc po twoich pytaniach takowych nie posiadasz) więc lepiej zlecić to fachowcowi ;)
    Nie piszę tego złośliwie, żebyś mnie źle nie zrozumiał.

• #4 22 Lis 2016 16:54
    kuszczyk
    Poziom 8  

moc płyty 2 KW piekarnik też 2 KW
    Co do rodzaju sieci to TNC
    rafi84 pierwszy raz to będę robił, mam sepy ale w słabej szkole jestem i zdawało mi się, że 1 nie może być ale nauczyciel powiedział, że nie robi to problemu...
    Istotne dla mnie jest aby ten kontakt nie leżał na ziemi jak mi to każdy elektryk mówił. Bo kuć nie chcę w glazurze tym bardziej, że nie wiem co tam w ścianach w kuchni idzie.

• Pomocny post
    #5 22 Lis 2016 16:59
    technikabasenowa
    Poziom 32  

Prz tej mocy nie może już być gniazd i osobne zabezpieczenie ponad 2kW - jakie przewody?

• #6 22 Lis 2016 17:00
    kuszczyk
    Poziom 8  

Kurczę, idą tam 2,5mm2

PS. wyłącznik nadprądowy powinien być dany specjalnie dla piekarnika i blatu? Obwód też oddzielny musi koniecznie być?

• Pomocny post
    #7 22 Lis 2016 17:06
    polaklbn
    Poziom 22  

Płyta + piekarnik = ~ 17A
    Sprawdź jaki przewód dochodzi do gniazda - czy jest odpowiedni. Kolejna sprawa to gniazdo. Jeśli nie chcesz doprowadzić do pożaru sprawdź jaki jest Imax gniazda do którego miały by być te sprzęty podłączone.
    Następna rzecz to obwód. Czy jest to jedno gniazdo na tym obwodzie? Czy może gniazda robocze nad blatem również wchodzą w jego skład? Jeśli tak - dołożysz czajnik 2kW i prąd płynący w tym obwodzie równy będzie ok. 26A.
    Mając świadectwo SEP - obojętne z jakiego zakresu - powinieneś wyciągnąć odpowiednie wnioski z mojego postu. O wszelakich przepisach nie wspominając.

Ostatnie zdanie: jeśli gniazdo nie może być podtynkowe, oraz natynkowe to może zasil owe urządzenia przez Wi-Fi ?

• #8 22 Lis 2016 17:10
    kuszczyk
    Poziom 8  

OK dziękuję za pomoc. Wszystko już jasne. Wnioski same się wysuwają już. Stwierdziłem, że nigdy tego nie robiłem to nie będę robił.
    Myślałem, że dam radę ale jednak nie. W szkole z praktyki jak chcemy się czegoś nauczyć to nauczyciel chcesz praktykę? To leć namocz gąbkę i zetrzyj tablicę. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za szybkie odpowiedzi.

• #9 22 Lis 2016 17:21
    polaklbn
    Poziom 22  

Kuszczyk szkoły dają papiery. Praktyki nauczysz się u boku elektryka.
    Sam chodzę na kurs aby dostać papier tech. elektryk gdyż ppotrzebuję uch do UB.
    To jak nauczyciele uczą w technikach teorii pozostawia wiele do życzenia. Zajęcia praktyczne to całkowity śmiech na sali.
    W szkole nauczyli Cię "gniazdo z bolcem" a bolec to może mieć nauczyciel. To jest kołek ochronny. Ja kłóciłem się, że na ścianie przymocowałem rozdzielnicę a nauczyciel uważał - że rozdzielnie.

• #10 22 Lis 2016 17:25
    kosmos99
    Poziom 33  

Do Uprawnień Budowlanych musisz mieć wyższe elektryczne.

• #11 22 Lis 2016 17:27
    kuszczyk
    Poziom 8  

Na praktyce nauczyłem się jak trzymać łopatę:P Dziękuje wszystkim co odpowiedzieli na ten temat.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME